Amerikan Otomobillerinin Tarihi, Marka ve Logo Anlamları (1.Bölüm)

BUICK: Amerika’nın en eski otomobil markası olan Buick 1899 yılında kurulmuştur. İsmini kurucusu olan İşkoçya doğumlu David Dunbar Buick’de...

BUICK: Amerika’nın en eski otomobil markası olan Buick 1899 yılında kurulmuştur. İsmini kurucusu olan İşkoçya doğumlu David Dunbar Buick’den almaktadır. Zamanında Amerikan piyasasının Cadillac’dan sonraki en prestijli markası olarak görülen Buick,. 2. Dünya Savaşı’nda Amerikan Ordusu’na büyük destek olmuş ve tank üretimi yapmıştır. İlk yıllarında logosunda sadece ismine yer veren marka, günümüzde yaratıcısı David Dunbar Buick’in şahsi amblemi olan 3 adet kalkan figürü ile temsil edilmektedir. Üretimine General Motor bünyesinde devam etmektedir. Bir diğer GM markası olan Opel ile bazı modelleri paylaşmaktadır. Bunlardan en bilineni Opel İnsignia’dır (Buick Regal).


CADILLAC: 1902 yılında Henry Leland tarafından kurulmuştur. Markanın ismi 1701 yılında Detroit şehrini kuran Fransız Kaşif Antoine De La Mothe Cadillac’dan gelmektedir. Buick markasından sonra en eski Amerikan otomobil markasıdır. 1909 yılında General Motors bünyesine girmiştir. O tarihten itibaren üst düzey ve lüks araçlar üreten firmanın prestijli bir bilinirliği vardır. Firma logosu ise ismini aldığı Antoine De La Mothe Cadillac’ın aile amblemi olan armadan gelmektedir.
CHEVROLET: 1911’de Louis Chevrolet ve General Motors’un kurucusu William Crapo Durant tarafından kurulmuştur. 1918 yılında General Motors bünyesine girmiştir. Papyona benzerliği nedeniyle bowtie olarak adlandırılan logosu, William Crapo Durant’ın Paris’de bir otelde gördüğü afişten esinlenerek yaptığı tasarımdan yaratılmıştır.

Logo'ya ilham olan afiş


Güncel Logo

İlgili Konular

tarihçe 6698569287572734421

Yorum Gönder Yorumlar

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item