Alman Otomobillerinin Tarihi, Marka ve Logo Anlamları

        Otomobiller şüphesiz hayatımızı en çok kolaylaştıran araçlardan birisidir. Bu nedenle başlangıç olarak hep merak etmiş olduğum ...

        Otomobiller şüphesiz hayatımızı en çok kolaylaştıran araçlardan birisidir. Bu nedenle başlangıç olarak hep merak etmiş olduğum bir konu olan otomotiv firmalarının nasıl ve ne zaman kurulduğu, logolarının ve isimlerinin nasıl ortaya çıktığı hakkında kısa bilgiler vermek istiyorum. Alman Otomobil markaları ile başlayarak alfabetik olarak tüm ülke markaları hakkında bilgi vereceğim. Belki birgün bizimde tamamen kendimize ait bir markamız olur ve burada hikayesini yazarız.

ALMAN OTOMOBİL MARKALARI (alfabetik sıraya göre)

AUDI: 1910’da Horch adında bir otomobil markasına sahip olan August Horch bir arkadaşı ile ortaklığa giderek bir marka daha yaratmıştır. AUDI ismi HORCH isminin latince karşılığıdır ve “dinlemek” anlamına gelmektedir. Daha sonra 1932 yılında AUDI, HORCH, DKW ve Wanderer markaları birleşerek AUTO UNION ismini aldı. Her birinin ismi bir halka ile temsil edilerek içiçe geçmiş dört halka olan logo ortaya çıktı. AUTO UNION ismi ise 1985 yılında AUDI olarak son halini aldı.
Güncel Logo


BMW: 1913’de Karl Friedrich Rapp ve Gustav Otto tarafından kurulan iki ayrı uçak fabrikasının birleşmesiyle BMW - Bayerische Motoren Werke (Bavarian Motor Works) firması kuruldu. Esas konusu uçak motoru üretmek olan firma ayrıca motorsikletler konusunda da uzmanlaşmıştı. 2. Dünya savaşında kullanılan birçok uçak motoru ve kabinli motorsiklet BMW üretimidir. BMW otomobil üretmeye 1927 yılında başlamıştır. Firmanın logosu, uçan bir uçağın pervanesindeki görüntü ile şekillendi. Bu pervane BMW’nin merkezinin bulunduğu Bavyera eyaletinin renkleri olan mavi ve beyaza boyanmıştı. Ünlü böbrek tasarımının ise Adolf Hitler'in bıyığından geldiği söylenmektedir ancak hiçbir zaman BMW tarafından doğrulanmamıştır.

    
    

MERCEDES-BENZ: Karl Benz tarafından 1883’de ve Gottlieb Daimler tarafından 1890’da kurulan iki ayrı firmanın birleşmesiyle oluşmuştur. Mercedes esas olarak İspanyolca kökenli bir isimdir. Zengin ve global anlamda finans bağlantıları olan Emil Jellinek, Daimler-Benz ürünlerinin dünyada satılmasına öncü olmuş ve Daimler-Benz otomobilleri ile yarışlara katılmıştır. Otomobillerin gelecekte dünyanın en önemli figürlerinden biri olacağını düşünen Jellinek, kendi yarış takımına da kızının adı olan Mercedes ismini koymuştur. 1900 yılında ise Daimler otomobilleri artık Mercedes ismini almıştır. Firmanın ünlü 3 noktalı yıldız amblemi ise 1910 yılında kullanılmaya başlamıştır. Gottlieb Daimler evine bir yıldız resmi çizer ve altına da bir gün fabrikası üzerinde bu yıldız logosunun olacağını yazar. En büyük hedefi ve isteği ise fabrikasında karada, havada ve suda kullanılan araçlar üretebilmektir. İşte bu yıldızın her bir uç noktası havada, karada ve suda anlamına gelmektedir.

OPEL: 1862’de Adam Opel tarafından kurulmuştur. Başlangıçta dikiş makinaları üreten, daha sonra ise bisiklet üretmeye başlayan Adam Opel öldüğü 1895 yılına kadar bu iki sektörde de lider durumdaydı. 1899’da ise ismi oğlu tarafından devam ettirilmiş ve otomobil üretimine geçmiştir. 1929’da ise Amerikan General Motors (GM) bünyesine girmiştir. Burda ilginç bir durumu vurgulamakta yarar var. 2.Dünya Savaşı sırasında Alman Opel bir Amerikan şirketine ait olmasına rağmen hem Opel adı altında Alman ordusuna kamyon üretmeye devam etmiş hemde Chevrolet adı altında Amerikan ordusu ve müttefiklere kamyon üretmiştir. Şu anda Almanya’da üretilen bazı Opel modelleri aynı kasa ile fakat farklı markalar altında ABD’de üretilerek satılmaktadır. Logosu ise 1937 yılında şekillenmeye başlamıştır. Başlangıçta halka tekerleği simgelerken içerisinde uçan bir zeplin amblemi bulunuyordu. Günümüzde ise bir halka içerisinde şimşek figürü bulunmaktadır. PORSCHE: 1931 yılında Avusturyalı Mühendis Ferdinand Porsche ve damadı Avusturyalı avukat Anton Piech tarafından kurulmuştur. Adolf Hitler’in talebiyle tasarlanan VW Beetle (Türk halkı arasında kaplumbağa) Porsche’nin eseridir. 2.Dünya Savaşı sırasında da aktif rol almış olan Porsche çeşitli model Alman tanklarını, anfibi araçları ve hafif araçların tasarımını yapmış ve üretmiştir. 2. Dünya Savaşı sonrası bir süre savaş suçlusu olarak hapsedilmiştir. Logosunda bulunan şahlanmış at, üretim yeri olan Stuttgart şehrinin amblemidir. Kırmızı, siyah renkli şeritler ve boynuzlar ise 11.yy’da bölgeye verilen ad olan Wurttemberg ordularının simgesidir.


VW: 1937 yılında Adolf Hitler’in “herkesin alabileceği bir otomobil” projesiyle kuruldu. O yıllarda Almanya’da genellikle zengin insanlar için otomobiller üretiliyordu ve sıradan insanlar sadece motorsikletler alabiliyorlardı. Bunu aşmak için verilen talimat şu şekildeydi. Herkesin alabileceği bir otomobil üretilecek, 2 yetişkin ve 3 çocuğun sığabileceği bir büyüklükte olacak ve saatte 100km hız yapabilecek ayrıca az yakıt tüketen ve basit tamir edilebilir olacaktı. İsmide Halkın Arabası yani Almanca olarak Volks Wagen olacaktı. Projeyi gerçekleştirecek kişi olarak da Porsche markasının kurucusu olan Ferdinand Porsche seçildi. Ortaya çıkan otomobil ise tüm dünyanın tanıdığı “Kaplumbağa” olacaktı. 2.Dünya Savaşı’nda Alman Ordusu’na çeşitli arazi araçları ve anfibi araçlar üreten firmanın yönetimi savaş sonrasında İngilizlerin eline geçmiştir. Logosu ise Volks ve Wagen kelimelerinin baş harfleri olan V ve W harflerinin iç içe geçmesi ile oluşturulmuştur. Logo İlk kullanılmaya başlandığından beri temel haliyle günümüzde hala kullanılmaktadır.
Adolf Hitler ve VW - 1938İlgili Konular

vw 1627200538913250326

Yorum Gönder Yorumlar

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item