Amerikan Otomobillerinin Tarihi, Marka ve Logo Anlamları (3.Bölüm)

JEEP: 1941 yılında askeri ihtiyaçlar doğrultusunda ortaya çıkan markanın kuruluş ismi Willys-Overland’dir. Dünyanın ilk çok amaçlı 4x4 ...


JEEP: 1941 yılında askeri ihtiyaçlar doğrultusunda ortaya çıkan markanın kuruluş ismi Willys-Overland’dir. Dünyanın ilk çok amaçlı 4x4 (4 çeker) aracı Willys-Overland tarafından üretilmiştir ve 2.Dünya Savaşı’nda Amerika ve müttefik orduları tarafından kullanılmıştır. İlk sivil model 1945 yılında üretilmiş olup İngiliz markası Land Rover, Jeep’den ilham alarak 4x4 modeller tasarlamaya başlamıştır. Birçok ülkede zorlu arazilerde kullanılabilen otomobillere insanlar “jip, jeep” adını takmıştır. Jeep isminin çıkışı ise daha ilginçtir. 2.Dünya Savaşı sırasında kullanılmaya başlandığında Amerikan askerleri tarafından Temel Reis çizgi karakterinin sahip olduğu gizemli bir hayvan olan “Eugene the Jeep” adı ile çağrılmaya başlanır. “Eugene the Jeep” heryere girebilen ve tırmanabilen, çok kabiliyetli bir hayvandır. Askerler Wills-Overland araçları Eugene the Jeep’e benzettikleri için zamanla bu ismi kısaltarak Jeep olarak söylemeye başlarlar ve bunun üzerine 1950 yılında markanın ismi “Jeep” şeklinde tescil edilir. Şu anda Chrsyler grubu altında faaliyet göstermektedir.
Halef ve Selef

2.Dünya Savaşı'nın en ünlü kahramanı
Willys deneme sürüşü


LINCOLN: 1915 yılında Henry Leland yarattığı bir diğer marka olan Cadillac’ın General Motors’a sattıktan sonra Lincoln’u kurmuştur. Başlangıçta uçak motorları üreten marka 1.Dünya Savaşı’nın sona ermesi ile birlikte lüks otomobiller üretmeye başlamıştır. Finansal sıkıntılar nedeniyle 1922 yılında Ford tarafından satın alınmıştır. Günümüzde lüks sedan ve SUV’lar ile limuzinler üretmesiyle tanınan bir markadır. İsmi Amerika Birleşik Devletleri’nin 16.Başkanı Abraham Lincoln’den gelmektedir. 1927 yılında güç, dayanıklılık, hız ve zerafeti temsil eden koşan tazı figürü amblem olarak kullanlmıştır. Günümüzde ise çerçeve içerisinde dört kollu yıldız figürü kullanılmaktadır. 
FORD: Henry Ford tarafından 1903 yılında Amerika’da kuruldu. Toplu üretime olanak sağlayan üretim hatlarını ilk kez kullanmış ve uyguladığı farklı üretim teknikleri ile dünyada Fordizm olarak yeni bir ekol yaratmıştır. 1. ve 2. Dünya Savaşlarında her türlü savaş makinalarını üretmiş ve savaşın kazanılmasına büyük katkı sağlamıştır. Logo 1928 yılında şekilenmiş ve günümüze çok fazla değişikliğe uğramadan gelmiştir ve doğrudan Ford  ismi yazılmıştır. Birçok kişi tarafından Alman markası olarak bilinse de aslında Amerikan markasıdır. 1925 yılında Almanya’da ilk Ford Fabrikası kurulmuştur. 2.Dünya Savaşı sırasında Alman Ordusu için kamyon ve personel taşıyıcıları üretilmiştir. Amerikan Ordusu Ford fabrikasının bulunduğu Köln şehrini çok ağır bombalamasına rağmen fabrikayı hafif bir şekilde bombalamış ve savaş sonrası bizzat onarıp üretime hazır hale getirmiştir.


Otomobil üretiminin dönüm noktası - Ford toplu üretim hatları

İlgili Konular

tarihçe 4202779864742477513

Yorum Gönder Yorumlar

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item