Fransız Otomobillerinin Tarihi, Marka ve Logo Anlamları

CITROEN: Firmanın logosu 1900’de Polonya’da dişli üretimi yapan bir firma gezisi sırasında kurucusu FransızAndre Gusstave Citroen’ın fikri...

CITROEN: Firmanın logosu 1900’de Polonya’da dişli üretimi yapan bir firma gezisi sırasında kurucusu FransızAndre Gusstave Citroen’ın fikri ile ortaya çıkmıştır. 1902 yılında kurduğu kendi ismini taşıyan, dişli görünümüne sahip logoyu taşıyan firması dişli çarklar üretiyordu. Otomobil üretimine ise 1919’da başlamıştır. Amerika dışında toplu üretim yapan ilk markadır.

PEUGEOT: 1810’da Peugeot Kardeşler tarafından kurulmuştur. Otomobil üretimine başlayacağı 1891’e kadar kahve, tuz ve biber değirmenleri (1842’de Peugeot tarafından icat edilmiştir), mutfak gereçleri, testere, bisiklet ve şemsiye üretiyordu. Logosu, 1847’de mücevher tasarımcısı Justin Blazer tarafından şekillenmiştir. Mutfak gereçlerinde ve testerelerde kullandıkları çeliğin sağlamlığını, esnekliğini ve keskinliğini vurgulamak için aslan figürü seçilmiştir.

RENAULT: 1899 yılında Louis, Marcel ve Fernand Renault kardeşler tarafından kurulmuştur. Başlangıçta küçük arabalar üreten Renault, 1.Dünya Savaşı sırasında sıradışı bir tank üretmiştir ve dünya ordularınca çok kullanılan bir model olmuştur. 2. Dünya Savaşı’nda ise Almanya’nın Fransa’yı ele geçirmesiyle Renault Fabrikası Almanların eline geçmiş ve fabrikada Alman Ordusu’na kamyon üretilmeye başlanmıştır. Savaşın sonlarına doğru fabrika müttefikler tarafından ele geçirilmiş ve Louis Renault ajanlıkla suçlanarak Fransızlar tarafından hapsedilmiştir. Daha sonra hapiste nedeni bilinmeyen bir şekilde hayatını kaybetmiştir. Firmanın logosunda 1.Dünya Savaşı sonrası tank figürü seçilmiş olup, günümüze kadar gelen elmas şekli ise ilk olarak 1925 yılında kullanılmaya başlanmıştır.


1.Dünya Savaşı sırasında üretilen Renault  marka tank

İlgili Konular

tarihçe 3677499375258939907

Yorum Gönder Yorumlar

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item