İtalyan Otomobillerinin Tarihi, Marka ve Logo Anlamları (2.Bölüm)

FIAT: 1899 yılında  Giovanni Agnelli ve bir grup yatırımcı tarafından İtalya'nın Torino şehrinde kurulmuştur. İsmini “ Fabbrica Italia...

FIAT: 1899 yılında Giovanni Agnelli ve bir grup yatırımcı tarafından İtalya'nın Torino şehrinde kurulmuştur. İsmini “Fabbrica Italiana Automobili Torino” (İtalyan Otomobil Fabrikası Torino) kelimelerinin baş harflerinden almaktadır. Logonun genel hatlarınıda bu baş harfler oluşturmaktadır.Dünyanın en büyük otomobil gruplarından olan FIAT; Alfa Romeo, Ferrari, Lancia ve Maserati gibi otomobil firmalarının da sahibidir. Ayrıca Amerikan Chrysler ile de ortaklığı bulunmaktadır.LAMBORGHINI: Ferruccio Lamborghini tarafından 1963’de kuruldu. Daha önceleri gazlı ısıtıcı ve klima üreten firma ayrıca zamanında İtalya’nın en büyük traktör üreticilerinden biriydi. Kurucusu olan Ferruccio Lamborghini zengin bir kişiydi ve Ferrari dahil birçok ünlü markanın spor arabalarına sahipti. Ferrari’yi çok gürültülü ve sarsıntılı bulan, esas olarak pistlere ait olduğunu düşünen Ferruccio Lamborghini hem konforlu hemde performanslı lüks spor arabalar (Grand Tourer - GT) üretebilmek amacıyla otomobil üretimi işine girdi. Ambleminde kızgın boğa kullanmasının nedeni ise kendisinin boğa burcu olmasına bağlanmaktadır. Üretime Alman Volkswagen'in bir markası olan AUDI bünyesinde devam etmektedir.


1951 model Lamborghini marka traktör 


LANCIA: İtalya’nın Turin kentinde 1906 yılında Vincenzo Lancia ve Claudio Fogolin tarafından kurulmuştur. Her ikiside Fiat yarış takımında ralli piloti olan Lancia kurucuları ilk otomobili 1907 yılında üretmişlerdir. Kurulduğu yıllardan itibaren karakteristik dizaynı ve çok hızlı oluşu ile tanınmış bir markadır. 1937 yılında Vincenzo Lancia kalp krizinden hayatını kaybedince yerine eşi ve oğlu geçmiştir. Marka çok köklü bir ralli geçmişine sahiptir. Şu anda Fiat bünyesinde üretim yapmaktadır.


İlgili Konular

tarihçe 5556393977900392111

Yorum Gönder Yorumlar

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item