İngiliz Otomobillerinin Tarihi, Marka ve Logo Anlamları (2.Bölüm)

LAND ROVER: İngiliz Rover otomobil tasarımcısı Maurice Wilks tarafından 1947 yılında tasarlanmıştır. Dünyanın Jeep’den sonra ikinci arazi ...

LAND ROVER: İngiliz Rover otomobil tasarımcısı Maurice Wilks tarafından 1947 yılında tasarlanmıştır. Dünyanın Jeep’den sonra ikinci arazi taşıtı markasıdır. Maurice Wilks, Amerikan ordusu arazi taşıtı Willys’i kullandıktan sonra çok etkilenmiş ve kendisi de bir arazi aracı taşıtı dizayn etmek istemiştir. İlk ürettiği prototip Willys şasisine sahipti. Üretim Rover firması tarafından gerçekleştiriliyordu. Satışlar çoğunlukla ingiliz Ordusu’na yapılıyordu ve daha sonra bütün dünyaya askeri alandaki başarıları sayesinde yayılmıştır. Arazi taşıtı olması nedeniyle Land (arazi anlamında) ismi ile çağrılıyordu ve üretici ise Rover olması nedeniyle ismi Land Rover olarak seçildi. Şu anda Hintli Tata firması altında üretimine devam etmektedir.

Güncel Land Rover amblemi

Orduda kullanılan bir arazi aracı Land Rover

Ambulans Land Rover

Mobil füze rampası Land Rover

Land Rover reklamı

LOTUS: Mühendis Anthony Colin Bruce Chapman tarafından Lotus Mühendislik ismi ile 1952 yılında kuruldu. Yarış arabaları üretmek amacıyla kurulan marka 1958 yılında Formula 1 yarışlarına katılmaya başlamıştır. 1960 yılında ise ilk yarış birinciliğini kazanmıştır. 1996 yılında bir Malezya otomobil firması olan Proton’a satılmıştır. Lotus, spor otomobiller üretmenin yanısıra başka otomobil markaları için yürüyen aksam ve motor tasarımıda yapmaktadır. Yol tutuşu konusunda lider markalardan biri olarak bilinmektedir. Logosunda bulunan birbiri içine geçmiş A C B ve C harfleri yaratıcısının baş harfleridir. Sarı yuvarlak güneşi, yeşil renk ise ingiliz yarış arabalarının uluslararası rengini temsil etmektedir. Lotus isminin ise çiçek ismi olan Lotus'dan geldiği düşünülmektedir.

Lotus amblemi

Geçmişten günümüze Lotus yarış arabaları

2010 Formula 1 Takımı


İlgili Konular

tarihçe 2926444919823400455

Yorum Gönder Yorumlar

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item