İngiliz Otomobillerinin Tarihi, Marka ve Logo Anlamları (3.Bölüm)

1.      MINI: İngiltere’nin VW Bettle’ı olarak da bilinen bu efsane marka aynı VW Bettle’da olduğu gibi ekonomik sebepler nedeniyle 1959 y...

1.     MINI: İngiltere’nin VW Bettle’ı olarak da bilinen bu efsane marka aynı VW Bettle’da olduğu gibi ekonomik sebepler nedeniyle 1959 yılında eski İngiliz otomobil ve kamyon üreticisi BMC tarafından üretilmeye başlanmıştır. 1956 yılındaki Mısır – İsrail savaşı nedeniyle tüm dünyada başgösteren petrol sıkıntısı İngiltere’yi de vurmuştur. Az yakan küçük otomobillere olan ihtiyaç nedeniyle başlayan üretim aracın tüm dünyada çok beğenilmesiyle 2000 yılına kadar ufak değişikliklerle devam etmiştir. Üretim amacı küçük ve minimalist bir model olması nedeniyle ismi Mini konulmuştur. Efsane kasa toplam 6.7 milyon adet üretilmiştir. Günümüzde ise boyutları ciddi şekilde büyütülerek 2000’li yılların modasına göre ve birçok farklı kasa tipi ile Alman BMW tarafından üretilmektedir.   

Güncel Logo

1959-2000 tarihleri arası Mini otomobilleri

Güncel Mini

Güncel Mini ile ilk model arasındaki boyut farkı
2.     RANGE ROVER: 1970 yılında İngiliz Rover firması tarafından üretilmeye başlanmıştır. Rover, ürettiği Land Rover arazi taşıtlarından daha büyük ve konforlu araçlar üretme fikri ile Range Rover araçlarını üretmeye başlamıştır. Günümüzde Land Rover firmasına aittir. Land Rover ise Hintli Tata markasına aitdir. Markanın otomobilleri üzerinde Land Rover logosu bulunur ancak motor kaputu üzerinde ve bagaj kapağında Range Rover markası bulunmaktadır.

Izgaradaki Land Rover logosu ve Motor kaputunda Range Rover yazısı

1950'ler- Efsane Land Rover üzerinde yapılan Range Rover denemeleri 

1967 yılı - Üretime en yakın Range Rover prototipi

1970 yılı - Seri üretim ilk Range Rover modeli

Dünden bugüne Range Rover 

3.     ROLLS ROYCE: Charles Stewart Rolls ve Henry Royce tarafından 1903 yılında kurulmuştur. Kurucularının soyisimlerinin birleşmesi ile markanın ismi ortaya çıkmıştır. Ambleminde ise Rolls ve Royce isimlerinin baş harfleri bulunur. Ultra lüks otomobiller üreten marka finansal sıkıntılar nedeniyle 1998 yılında Alman VW markasına satılmıştır. Ancak VW ve BMW firmaları arasındaki çeşitli anlaşmalar sonucunda markanın isim hakları  2003 yılında BMW markasına geçmiştir. 
Güncel Logo

Lüksün diğer adı Rolls Royce

En seçkin müşteriler Rolls Royce ile havaalanından alınırİlgili Konular

tarihçe 7248043150383521159

Yorum Gönder Yorumlar

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item