İsveç Otomobillerinin Tarihi, Marka ve Logo Anlamları

1.     SAAB:   S venska A eroplan    A ktie B olag  (Türkçesi İsveç Uçak Firması) yani firmanın baş harfleri SAAB olarak  1937 yılında kuru...

1.   SAAB: Svenska Aeroplan  Aktie Bolag (Türkçesi İsveç Uçak Firması) yani firmanın baş harfleri SAAB olarak 1937 yılında kurulmuştur. Esas konusu uçak ve savunma sanayi teknolojileri olan marka ilk otomobilini 1947 yılında üretmiştir. İlk üretilen otomobili oldukça sıradışı bir görünüme sahipti ve tamamen uçak tasarımcısı mühendisler tarafından tasarlanmıştı. Kamyon markası olan Scania ile de kuvvetli bağları olan markanın otomobil dünyasına kazandırdığı en büyük yeniliklerden birisi, günümüzde de sıklıkla kullanılmakta olan turbo teknolojisini 1977 yılında normal bir otomobilde kullanması olmuştur.

Güncel Logo

İlk SAAB otomobili ve bir SAAB savaş uçağı
Güncel bir SAAB modeli
Güncel SAAB savaş uçağı

2.  VOLVO: 1915 yılında İsveç rulman üreticisi SKF’nin yan kuruluşu olarak kurulmuştur. Otomobil üretimine ise 1927 yılında başlanmıştır. Volvo ismi ise latince Volvere kelimesinden gelmektedir ve “roll” yuvarlanmak anlamını taşımaktadır. Sadece otomobil üretmeyen firma ayrıca  kamyon, otobüs, deniz motorları, uzay ve roket teknolojisi ile güç sistemleri konularında da dünyada söz sahibidir.  1999 yılında otomobil departmanı Ford’a satılmıştır. Ford ise 2010 yılında Volvo’yu Çinli otomobil üreticisi Geely’e satmıştır.
Güncel Logoİlgili Konular

volvo 9056094730455252519

Yorum Gönder Yorumlar

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item