Japon Otomobillerinin Tarihi, Marka ve Logo Anlamları (1.Bölüm)

1.        HONDA: Soichiro Honda tarafından 1948 kurulmuştur. Bir Japon modifiye firmasında teknisyen olarak çalışırken geliştirdiği bir pr...

1.       HONDA: Soichiro Honda tarafından 1948 kurulmuştur. Bir Japon modifiye firmasında teknisyen olarak çalışırken geliştirdiği bir projeyi Toyota’ya sunmuş ancak geri çevrilmiştir. Projesini hayata geçirebilmek için eşinin takılarını satmış, projeyi geliştirerek sonunda Toyota’ya kabul ettirmiştir. Toyota’nın proje için kurduğu fabrika depremde yıkılmıştır. 2. Dünya Savaşı sırasında ortaya çıkan yakıt sıkıntısı nedeniyle otomobillerin kullanımının düştüğü sırada Soichiro Honda bisikletlere sonradan takılabilen bir motor geliştirmiş ve büyük ilgi gören bu icat sayesinde kazandığı para ile Honda şirketini kurup motosiklet üretimine başlamıştır. 1964 yılında ise dünyanın en büyük motosiklet üreticisi haline gelmiştir. Robotlar üzerine de kapsamlı çalışmaları vardır ve ünlü robot Asimo bir Honda tasarımıdır. Ayrıca lüks modeller üreten ACURA markası Honda'ya aitdir.
Güncel Otomobil grubu logosu
Güncel motosiklet grubu logosu 
Bisiklete entegre motorlu ilk Honda motosiklet
1986 yılından bugüne Honda robotları (en sonda beyaz AsimMAZDA: 1920’de Toyo Cork Kogyo Şirketi ismi ile kuruldu; 1931’de ismi Mazda olarak değiştirildi. Zamanında el aletleri, küçük araçlar üreten firma 2. Dünya Savaşında ordu için tüfek üretimi gerçekleştiriyordu. 1960’lı yıllarda otomobil üretimine geçildi. Mazda ismi eski asya halklarında bir tanrıdan gelmektedir ve bilgelik, zeka ve uyumu simgelemektedir. Mevcut logo markanın ilk harfi olan M harfine vurgu yapılarak tasarlanmış ve kanatlarını açmış bir kuş figürü elde edilmiştir.

Güncel Logo

2.Dünya Savaşı'nda kullanılan bir Mazda tüfek


3. MITSUBISHI: 1870’de Yatarı Iwasaki tarafından kurulan şirket günümüzde otomotivden, finansa, ağır sanayiden kimya ve atom endüstrisine kadar bir çok farklı sektörde faaliyet göstermektedir. Ayrıca 2. Dünya savaşında ünlü Kamikaze saldırılarının gerçekleştirildiği ZERO uçalaklarını da üretmiştir. Otomotiv sektörüne girişi ise 1917 yılında gerçekleşmiştir. Logosu, Japoncada olduğu gibi “üç elmas” kelimelerinden gelmektedir. 
Güncel 3 elmaz logo

Mitsubishi Zero 2.Dünya Savaşı uçağı
Mitsubishi ağır sanayi yerleşkesi

İlgili Konular

tarihçe 4330559122012225290

Yorum Gönder Yorumlar

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item