Japon Otomobillerinin Tarihi, Marka ve Logo Anlamları (2.Bölüm)

1.        NISSAN: Masujiro Hashimoto tarafından   The Kwaishinsha Motor Car Works   ismi ile 1911 yılında kurulmuştur. İlk otomobil...


1.       NISSAN: Masujiro Hashimoto tarafından The Kwaishinsha Motor Car Works ismi ile 1911 yılında kurulmuştur. İlk otomobil 1914 yılında üretilmiştir. Üretilen otomobilin ismi ise DAT idi. DAT ismi ise firmanın yatırımcıları olan Kenjiro Den, Rokuro Aoyama ve Meitaro Takeuchi ‘nin soyadlarının ilk harfleriydi. Daha sonra firma ismi DAT olarak tekrar değiştirildi. 1933 yılında ismi DAT-SON olan firma SON kelimesinin japoncada hem kardeş hemde kayıp anlamına gelmesi nedeniyle SUN olarak değiştirildi ve marka ismi DATSUN oldu. Nissan ismi ise ilk olarak 1930’lu yıllarda kullanılmaya başlandı. 2. Dünya Savaşı’nda Japon ordusunun en büyük tüfek, kamyon ve ağır silah tedarikçilerinden birisiydi. Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden olan Nissan, başka sektörlerde de aktif olarak üretim yapmaktadır. Ayrıca daha lüks otomobiller üreten ve altyapısı Nissan olan Infiniti markasının da sahibidir.
Güncel Logo (Nissan Hamburgeri)

Bir Datsun modeli2.       SUBARU: 1915 yılında 6 ayrı firmanın birleşmesi ile Fuji Heavy Industries yani FHI firması kurulmuştur. Firmanın kuruluşundan itibaren uçaklar ile ilgili olarak çalışmıştır ve 1933 yılından itibaren de Japon Ordusunun 1 numaralı uçak üreticisi olmuştur. Savaş sonrasında çeşitli bölünmeler ve birleşmeler yaşayan firma 1954 yılında Subaru ismini almıştır ve ilk otomobili bu tarihte üretmiştir. Subaru ismi ise bir takım yıldızı grubu olan  Pleiades’ın japonca karşılığıdır. Logosunda ise bu takımyıldız grubunu temsili olarak bulunmaktadır ve her bir yıldız ilk kurulan FHI firmasını oluşturan markaları temsil etmektedir. Subaru ralli yarışlarında oldukça başarılı sonuçlar almış ve en üstlerde yer alan bir markadır.
Güncel Logo
2.Dünya Savaşı Japon savaş uçaklarından Nakajima
Subaru Impreza WRC Ralli otomobili

İlgili Konular

tarihçe 7919456287096671507

Yorum Gönder Yorumlar

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item