Japon Otomobillerinin Tarihi, Marka ve Logo Anlamları (3.Bölüm)

SUZUKI: Michio Suzuki tarafından 1909 yılında kurulan firma başlangıçta Japon dokuma sanayisi için dokuma makinaları üretiyordu. 1929 yıl...

SUZUKI: Michio Suzuki tarafından 1909 yılında kurulan firma başlangıçta Japon dokuma sanayisi için dokuma makinaları üretiyordu. 1929 yılında üretmeye başladığı yeni tip bir dokuma makinasını ihraç etmeye başlamıştı. Artan otomobil talebi karşısında 1937 yılında otomobil tasarlamaya başlayan Suzuki 2 sene içerisinde birçok prototip tasarlamıştı. Ancak 2.Dünya Savaşı nedeniyle üretim yapamamış ve savaştan sonra tekrar dokuma makinaları üretmeye başlamıştır. İlk seri üretim motorlu taşıtı ise 1952 yılında motorlu bisiklet olmuştur. İlk otomobil ise 1955 yılında üretilmiştir. Günümüzde otomobil, motorsiklet,  ATV(4 tekerli motorsiklet) ve tekne motorları üretimi gerçekleştiren firma yarış motorsikletleri konusunda çok deneyimlidir. 
Solda otomobil, sağda motorsiklet logosu

Suzuki ATV

Suzuki motorsiklet

Suzuki SUV

2.TOYOTA: 1924 yılında Sakichi Toyoda tarafından kurulan firma dokuma tezgahları üretiyordu. İlk otomobilini 1936 yılında üretmiştir. Başlangıçta ismi Toyoda olan marka, bu kelimenin japoncada “pirinç çeltiklerinin döllenmesi” anlamına geldiği için ismi Toyota olarak değiştirilmiştir. Günümüzde dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden birisi olan Toyota, 2010 yılında tüm dünyada üretilen 78 milyona yakın arabanın 8.5 milyonunu üreterek birinci sırada yer almıştır. Jeep ve Land Rover dan sonra arazi taşıtları ile en çok sükseye ait model olan Land Cruiser bir Toyota'dır. Bünyesinde Lexus, Daihatsu, Scion ve Hino markalarını da barındırmaktadır. Logosunda 3 adet elips barındırır ve her bir elips müşterinin kalbini, ürünün kalbini ve teknolojik ilerlemeleri simgeler.

Güncel Logo

Efsane Land Cruiser

Tüm dünyadan Toyota Modelleri


İlgili Konular

toyota 6780013975262833035

Yorum Gönder Yorumlar

emo-but-icon

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item