Rus ve Çek Otomobillerinin Tarihi, Marka ve Logo Anlamları

G          GAZ: 1929 yılında Sovyetler Birliği ile Amerikan Ford markasının arasındaki bir anlaşma ile doğmuştur. Anlaşmaya göre üretilece...

G        GAZ: 1929 yılında Sovyetler Birliği ile Amerikan Ford markasının arasındaki bir anlaşma ile doğmuştur. Anlaşmaya göre üretilecek otomobil ve kamyonlarda Ford parçaları kullanılacak ve Ford’da bunun karşılığında teknolojisini Rus markası ile paylaşacaktı. Üretim ise 1932 yılında başlamıştır. Markanın açılımı Gorkovsky Avtomobilny Zavod (Türkçesi: Gorky Otomobil Fabrikası) şeklindedir. Günümüzde hafif ve ağır ticari araçlar, iş makinaları ve otomotiv parçaları üreten firma Rusya’nın en büyük otomotiv firmasıdır. Rus politikacıları tarafından da tercih ettiği limuzun modelleri de mevcuttur.
Güncel logo

GAZ limuzin

GAZ askeri kamyon         LADA: 1960’lı yıllarda Sovyetler Birliği ile İtalyanların ortaklığında kurulmuştur. ilk olarak Fiat 124 modelini baz alarak üretime başlanmıştır. Günümüzde en bilinen modeli arazi yetenekleri çok üstün olan ve 1978 yılında piyasaya sürülen Niva modeli olmuştur. Lada ismi Rusça’da Gemi anlamına gelmektedir ve logosunda da bir yelkenli figürü bulunmaktadır.
Güncel Logo

Efsane Lada Niva 4x4

Fiat 124 bazlı bir Lada

Komik bir karşılaştırma


 S  SKODA:  Bir Çek Cumhuriyeti markası olan Skoda, 1859 yılında silah üretmek amacıyla kurulmuştur. 1890 yılında ise Skoda Auto ismi ile bisiklet üretimine başlamıştır. Daha sonraları motorsiklet ve traktör üretimi yapan marka ilk otomobilini 1905 yılında piyasaya çıkarmıştır. 1. ve 2. Dünya Savaşları sırasında silah üretimi yapana marka, 2.Dünya Savaşı sonrasında tekrar otomobil üretmeye başlamıştır. 1991 yılında ise Alman VW tarafından bir kısım hisseleri satın alınan Skoda, 2000 yılından itibaren tamamen VW’nin himayesine girmiştir. Logosunda 1926 yılından beri kullanılan kanatlı bir ok figürü bulunmaktadır. Logodaki siyah renk 100 yıllık geleneği, yeşil renk ise çevre bilincini vurgulamaktadır. 

Resim yazısı ekle

İlk Skoda modeli

VW bünyesinde günümüzün modern ve lüks Skoda'sı

İlgili Konular

tarihçe 4759504634252594075

Yorum Gönder Yorumlar

emo-but-icon

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item