Lastik Ölçüsü Seçimi ve Hesaplanması

Lastikler otomobillerdeki en önemli güvenlik unsurlarından birisidir. Lastiğiniz ne kadar iyi ve kuralına uygun seçildiyse o kadar...Lastikler otomobillerdeki en önemli güvenlik unsurlarından birisidir. Lastiğiniz ne kadar iyi ve kuralına uygun seçildiyse o kadar güvende olursunuz. Bunu sağlayabilmek için bazı önemli parametreler vardır. Ayrıca otomobil üreticilerinin tavsiye ettiği lastik ebadı dışına çıkılması durumunda aracınız kısmen veya tamamen garanti dışı kalabilir.


"Lastik ölçüsü seçimi ve hesaplanması nasıl yapılır" anlatım videomuzLastik Çapı

   Lastik çapı çok mecbur kalmadıkça en fazla %3 oranında artırılıp azaltılabilir. Lastik yüksekliği ne kadar fazla değiştirilirse kilometre sayacı o kadar sapma gösterir.  Daha düşük çapta lastik seçilirse kilometre sayacı olduğundan daha yüksek hızda gidildiğini gösterir. Ayrıca aracınız alçaldığından dolayı yerdeki yükseltiler nedeniyle sürtme meydana gelebilir.  Daha yüksek çapta lastik seçilirse kilometre sayacı olduğundan daha düşük hızda gidildiğini gösterir, ayrıca aracınız yükseldiği için aerodinamik özellikleri azalır (altına daha fazla rüzgar alır) ve buna bağlı olarak da yol tutuş özellikleri azalır, yakıt tüketimi artar.

       Lastiklerin nasıl depolanması gerekir?

Piyasada sıklıkla kullanılan 205/55 16 ölçüsü ve denk ölçüleri (lastik ölçüleri arasında en fazla %1,7 sapma vardır)

Lastik Taban Genişliği 

  Daha geniş lastik kullanmak sürtünmeyi artırdığı için yakıt tüketimini artırır. Kuru yol koşullarında yol tutuş artar ancak ıslak yol koşullarında yol tutuş azalır. Daha dar lastik kullanmak ise kuru yol koşullarında yol tutuşu azaltır, ıslak yol koşullarında ise yol tutuşu arttırır.

Geniş lastik yakıt tüketimini ne kadar arttırır?

Lastik Yanak Yüksekliği 
Lastik yanak yüksekliğini azaltmak aracın yoldaki bozukluklardan daha fazla etkilenmesine neden olur. Bunun sonucunda aracın konforu azalır ve aracın yürüyen aksamı daha çabuk bozulabilir. Ayrıca sert kasis ve çukurlara hızlı girilmesi durumunda lastik yarılmaları ve jant kırılmaları da meydana gelir. Lastik yanak yüksekliğini artırmak ise aracın yol tutuş özelliklerinin bozulmasına neden olur.

Bu 3 parametre ile lastik yüksekliği şu şekilde hesaplanabilir. Ör: 205 / 55 / 16
  • Taban Genişliği
205 : mm cinsinden taban genişliği
  • Yanak Yüksekliği
55 : % cinsinden yanak yüksekliği  
  • Jant Çapı
16 : inch olarak jant çapı (1inch : 25,4mm)
  • Yanak yüksekliği hesaplama
 205 mm(taban genişliği)x0,55 (%55) x2(jantın alt ve üstündeki yanak) = 225,5mm
  • Jant yüksekliği hesaplama 
 16 inch x 25,4mm = 406,4 mm
  • Toplam lastik yüksekliği  
(Jant) 406,4 mm + (Yanak) 225,5mm = 631.9mm

İlgili Konular

TEKNİK BİLGİ 3178432725106227415

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item