Yurtdışında araba kiralama

Almanya'ya yapacağım geziyi şehirler arasında ve şehir içerisinde daha hızlı yapabilmek ve daha ucuz olacağını düşündüğüm için a...


Almanya'ya yapacağım geziyi şehirler arasında ve şehir içerisinde daha hızlı yapabilmek ve daha ucuz olacağını düşündüğüm için araba kiralamaya karar verdim. Bunun için yaptığım araştırmalar sonucunda www.economycarrentals.com sitesi karşıma çıktı ancak bu web sitesi bana başlarda çok güven vermedi. Nedeni ise Sixt, Avis, Hertz ve Europcar gibi araç kiralama firmaları varken bu sitenin web sayfası ve düzeni fazalasıyla ciddiyetsiz görünüyordu.

Ancak biraz araştırıp nasıl çalıştıklarını öğrenince, ayrıca fiyatlarının da diğer firmalara göre %50'den daha ucuz olduğunu görünce bu siteyi tercih ettim. Zaten site bir çeşit aracı siteymiş ve talep ettiğim aracı havaalanında Sixt'den temin ettiler. 

2011 yılında yaptığım gezide kiraladığım otomobil ise 2011 model BMW 3.18d oldu. 1 haftalık (7 günlük) kiralama karşılığı her türlü sigortası dahil 230 Euro yani 700TL (günlük 100TL) civarı bir ücret ödedim. Bu arada kiraladığım araç olabilecek en dolu araçtı diyebilirim. Deri koltuklardan, adaptif bi-xenon farlara, navigasyondan otomatik vitese, koltuk ısıtmadan otomatik klima ve sunroofa kadar her türlü konfor ve güvenlik aksesuarı bulunuyordu. 

Bu araçla 6 günde Almanya, Belçika ve Lüksemburg'da 2700 km yol yaptım ve elde ettiğim tecrübeler ile araba kiralarken dikkat edilmesi gereken konuları 8 başlıkta özetleyebilirim. 

Yurtdışında araba kiralarken dikkat edilmesi gereken 8 önemli konu
 • Navigasyon sistemi
  • Seyahat edeceğim yerde yollar düzenlidir, sorun yaşamam diye sakın düşünmeyin. Hatta bu konuda akıllı telefonunuza bile çok fazla güvenmeyin. Sorun yaşamak istemiyorsanız mutlaka navigasyonlu araç kiralayın. Yapmanız gereken sadece adresi navigasyona girmek. Özellikle Avrupa'da yollar sürekli değişmediği için bilgiler oldukça tutarlıdır. 
 • Yakıt tipi
  • Günde 40-50km üzerinde yol yapacaksanız mutlaka dizel bir araç kiralayın. Bu size ciddi anlamda tasarruf sağlayabilir.
 • Vites tipi
  • Alışık olmadığınız bir aracı manuel vitesli olarak kullanmak hem bilmediğiniz yollarda dikkatinizi dağıtabilir hem de araca alışma sürecinizi uzatabilir. Konforunuz ve güvenliğiniz için otomatik vitesli bir araç seçmek özellikle de aracı tanımıyorsanız şarttır.
 • Araç büyüklüğü
  • Aracınızı daha çok uzun yolda kullanacaksanız daha büyük bir model seçmek hem konforunuzu artırır hem de sizin ve araçtakilerin çok daha rahat bir şekilde seyahat etmesini sağlar. 
 • Kiralanan aracın iade yeri 
  • Aracınızı kiraladığınız yer ile teslim edeceğiniz yer farklıysa kiralama ücreti 2 katına bile çıkabilir. Bu nedenle eğer havaalanından araç kiralayacaksanız aynı yere teslim etmek size tasarruf sağlar. Uçak bileti rezervasyonu yaparken mümkünse indiğiniz havaalanından dönüşü gerçekleştirin. 
 • Konaklama yapılacak otelin otoparkı
  • Özellikle Avrupa'da şehir merkezinde bulunan otellerde otopark çok büyük bir sorundur. Gideceğiniz otellerde özel otopark mutlaka olmalı, yok ise çok büyük sıkıntı çekeceksiniz demektir.Bu nedenle otel rezervasyonu yapmadan önce otoparkı olup olmadığını, nasıl bir otopark olduğunu, fiyatını ve yer durumunu mutlaka sorun. 
 • Konaklama yapılacak otelin yeri 
  • Şehir merkezindeki otellerde ya otopark yoktur yada çok sınırlıdır. Şehir dışına 5-10km mesafedeki bulunan otellerin otoparkları çok daha rahattır ve fiyatları da ucuzdur. Ayrıca şehir merkezi dışındaki otellerin oda fiyatları da ucuz olduğu gibi genelde yeni ve daha rahattırlar. 
 • Şehir içi otopark yeri
  • Gezi yapacağınız bölgeye aracınız ile gitmek istiyorsanız bölgeye yakın tüm otoparkları gitmeden önce mutlaka belirleyin. Bu belirlemeyi aracınızın navigasyon sistemindeki bilgiler ile rahatlıkla yapabilirsiniz. Aksi halde vaktiniz aracınızı park edecek bir yer aramkla geçer ve gezinizi yapamadan otelinize geri dönmek zorunda bile kalabilirsiniz.

İlgili Konular

yurtdışında araba kiralama 1369729845915376733

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item