Turbo Nedir? Nasıl Çalışır?

    Ucuzlayan ve yaygınlaşan turbo teknolojisi artık hemen hemen tüm otomobil markaları tarafından kullanılmaya başlandı. Birçok kişin...


    Ucuzlayan ve yaygınlaşan turbo teknolojisi artık hemen hemen tüm otomobil markaları tarafından kullanılmaya başlandı. Birçok kişinin dilinde olan ancak nasıl çalıştığı yine birçok kişi tarafından bilinmeyen turbo aslında karmaşık ve hassas bir teknolojiye sahiptir.
Turbo'nun Türkçe'ye çevrilmiş karşılığı Aşırı Besleme'dir. Turbo teorik olarak bir sıcak hava pompasıdır. Amacı motorun doğal halde emebildiği taze havadan daha fazla havayı emerek yüksek basınçla silindirler içerisine göndermektir. Daha fazla hava ve basınç ile motor daha verimli güç üretebilir. Bu sayede aynı güçteki atmosferik emişli (turbo olmayan) motorlara göre performans artar, yakıt tüketimi düşer. Ayrıca turbo motorlu araçlar daha az gaz salınımı yaparlar. Bu sayede çevreye de büyük katkıları vardır. 
  • Turbo Nasıl Çalışır?

     Turbo, silindirler içerisinden yanma sonucu atılan gazların (egzoz gazlarının) çıkış basıncıyla çalışan bir pervane (türbin) takımıdır. Yanmış yakıt-hava karışımı gazları silindirlerden çok sıcak (950C) ve yüksek basınç ile çıkarlar. Bu basınçlı ve sıcak gaz çıktısı egzoz türbinine çarpar ve onu döndürür daha sonra  atmosfere salınır. Bu dönme aynı mil üzerinde bulunan diğer türbini de döndürür. Bu dönme yüksek hızlı ancak düşük basınçlı hava emişi sağlar. Bu düşük basıncın yükseltilmesi gerekmektedir. Bu basınç yükseltme işlemini türbinin içinde bulunduğu gövdenin içindeki salyangoz şeklindeki tüneller gerçekleştirir. Emilen bu hava ilk önce soğutulmak amacıyla intercoolera (soğutucu) gönderilip soğutulur daha sonra silindirler içerisine yüksek basınçlı ve daha düşük sıcaklığa sahip olarak giriş yapar. Bu sayede çok daha verimli bir yanma sağlanır. Aşağıda bulunan video bu işlemi basit bir şekilde açıklamaktadır. yukarıdaki videoda ve aşağıdaki resimde kırmızı hat egzoz hattıdır. koyu mavi hat hava emiş hattıdır ve açık mavi ise intercoolerdan çıkan soğutulmuş havadır.
  1. Hava emiş türbinince emilen ve basıncı artan hava
  2. yüksek basınçlı havanın intercoolera gidişi
  3. Havanın intercoolerda soğutulması
  4. Soğutulan havanın yanma için silindire girmesi
  5. Yakıt ile havanın karışımı ve yanmadan sonra silindirden tahliyesi (egzoz işlemi)
  6. Egzoz gazının türbine girişi
  7. Egzoz gazının türbini döndürmesi ve sistemi terk etmesi
Resmin açıklaması madde madde yukarıda belirtilmiştir.

Gelecekte motorlar büyük ihtimalle böyle olacak, her silindire bir adet turbo uygulaması

İlgili Konular

video 6576380860465957814

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item