Hyundai Tucson - ix35 Karşılaştırması

Crossover sınıfında bulunan ülkemizde ve dünyada iyi satış rakamları yakalayan Hyundai ix35 modeli, 2010 yılı öncesinde kullanılan e...


Crossover sınıfında bulunan ülkemizde ve dünyada iyi satış rakamları yakalayan Hyundai ix35 modeli, 2010 yılı öncesinde kullanılan eski ismi olan Tucson'a geri döndü ve tamamen yenilendi.

Hyundai Yenilikleri, Testleri, Konseptleri, Klasikleri için tıklayınız

Yeni Hyundai Tucson fiyatları açıklandı

Motorlar: ix35 modelinde 1600cc atmosferik benzinli 135hp gücünde motor kullanılıyordu. Bu motor 6 ileri manuel veya 6 ileri otomatik şanzuman ile tercih edilebiliyordu. Ayrıca 2000cc turbo-dizel 181hp gücünde 6 ileri otomatik vites seçeneği de bulunuyordu. 
Tucson modelinde ise 1600cc atmosferik benzinli motor yine yer alacak ancak sadece manuel şanzuman ile tercih edilebilecek. 7 ileri otomatik şanzuman tercihi yeni 1600cc 174hp gücündeki motorla ve 1700cc turbo-dizel motorla seçilebilecek. 1700cc hacminde bir dizel kullanılması ülkemizdeki vergi hacim bazlı vergilendirme nedeniyle yüksek bir fiyatla satılacaktır. 

Ön Görünüm: Son zamanlarda birçok otomobil modeli tarafından uygulanan ön panjurun hem tampon hemde motor kaputu arasında geniş bir şekilde yer alması Tucson modelinde de tercih edilmiş. Ayrıca ön farlar oldukça büyütülmüş. Ön kaput ve tamponda yer alan ütü izleri de modaya uygun olarak oldukça arttırılmış ve bu sayede oldukça modern bir ön görünüm elde edilmiş.


Yan Görünüm: ix35 modelinde genel görünümü zayıf kılan en büyük etkenlerden birisi aracın genel büyüklüğüne göre oldukça küçük görünen çamurluklardı. Tucson modelinde kayda değer şekilde büyütülen çamurluklar sayesinden araç artık çok daha kaslı görünüyor. Ayrıca aracın ön kısmından arka kısma kadar uzanan ütü izi Tucson modelinde çok daha belirgin ve keskin tasarlanmış. Aracın C sütunu tasarımı da değiştirilerek genel görünümüne daha uyumlu hale getirilmiş. Arka Görünüm: ix35 modelinde arka kapakta bulunan plakalığın yeri değişerek Tucson modelinde tampona kaydırılmış. Bu sayede  fren lambası grubu daha büyük tasarlanmış ve şekli tamamen değiştirilmiş. Arka çamurluk üzerinden devam eden çizgide tampona doğru devam etmiş ve şık bir bütünlük sağlanmış.


İç Görünüm: Bir çok marka tarafından kullanımı bırakılan mavi zeminli aydınlatmalar ix35 modelinde kullanılıyordu ancak Tucson modelinde artık siyah zemine sahip beyaz renkli rakamların olduğu göstergeler tercih edilmiş. ix35 modelinde dağınık bir şekilde yer alan kumanda ve havalandırma üfleçleri Tucson modelinde çok daha derli toplu bir hale getirilmiş ve günümüz tasarımına uygunluğu sağlanmış. Sonuç: Nissan Qasgqai, VW Tiguan gibi çok başarılı modellerle aynı sınıfta bulunan Tucson, yeni modeliyle gerçekten çok şık ve gösterişli bir araç olmuş. 1600cc turbo-benzinli motoru ve 7 ileri çift kavramalı şanzumanı onun rekabet şansını yükseltsede 1600cc ve aşağısı motor hacmine sahip bir dizel motorunun olmaması tüketici tercihlerini etkileyebilir.

İlgili Konular

yeni Hyundai ix35 7099837844198990992

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item