4 Turbo Beslemeli BMW Motoru Geliyor

Yakıt tüketimi kaygıları ve sıkı emisyon kuralları nedeniyle turbo motorlar önümüzdeki yıllar içerisinde gelişmeye oldukça elverişli g...


Yakıt tüketimi kaygıları ve sıkı emisyon kuralları nedeniyle turbo motorlar önümüzdeki yıllar içerisinde gelişmeye oldukça elverişli görünüyor. Turbo besleme sayesinde hacim küçültülerek tüketim ve emisyon değerleri düştüğü gibi ayrıca elde edilen güç ve tork miktarı da ciddi miktarlarda artıyor. Daha önceki konularımızda önümüzdeki yıllarda turbo motorların her silindire 1 adet düşecek şekilde bile tasarlanabileceğini öngörmüştük. Bu konuda ilk adımını BMW atmış gibi görünüyor. Önümüzdeki yıl piyasaya çıkması planlanan BMW 750d modelinde 3.0 litre hacminde 6 silindirli bir dizel motor kullanılacak. Bu motora 2 adet küçük 2 adet de büyük olmak üzere 4 adet turbo eşlik edecek. Bu birliktelik sayesinde 400hp üzerinde bir güç elde edilmesi planlanıyor. Ayrıca 800nm gibi bir torkun da üretilmesi muhtemel görünüyor. 

BMW daha önce 3 turboya sahip aynı hacimdeki benzer bir dizel motoru M550xd modelinde kullanmıştı ve bu motor büyük beğeni kazanmıştı. 4 turboya sahip motorun sadece BMW 7 Serisi modellerinde değil X5, X6, 5 Serisi ve üretilmesi düşünülen X7 modellerinde de kullanılması planlanıyor.

İlgili Konular

SEDAN 1239543433450410830

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item