Alman Otomobil Sanayisine Kumpas mı Kuruluyor?

VW Grubu'nun A.B.D'de sattığı modellerde kullandığı 2.0 litre hacmindeki turbo-dizel motorlarda emisyon konusunda hile yapıld...VW Grubu'nun A.B.D'de sattığı modellerde kullandığı 2.0 litre hacmindeki turbo-dizel motorlarda emisyon konusunda hile yapıldığına dair kanıtlar bulunduğu ve VW'e kesilebilecek cezanın 18 milyar doları bulabileceği belirtildi. Bu gelişmelerden sonra Fransa ve Güney Kore'de konunun ülkelerinde satılan modeller için de araştırılacağını belirttiler. Diğer ülkelerin de bu soruşturmaları açabileceği belirtiliyor.

Alman Ulaştırma Bakanlığı'da iddialar karşısında çok yerinde bir girişimle konunun araştırılacağını belirtti. Ayrıca VW CEO'su Martin Winterkorn'un kontratının da devam etmeyeceği konuşulanlar arasında bulunuyor. En kötü senaryonun ise hem A.B.D'de hem de diğer ülkelerde araştırmanın diğer Alman otomobil markalarına sıçrayabileceği konuşuluyor. 

Bu gelişmelerin sırasına bakıldığı zaman sadece VW'in  değil tüm Alman otomobil markalarının zan altında kaldığı görülebilir. Son 2 yıla bakıldığı zaman bu markaların dünya çapında oldukça iyi bir yükseliş trendinde olduğu görülüyor. Bir çok diğer markanın Alman markaları hedef alarak model ürettiği de göz önüne alınırsa akla farklı konularda gelebiliyor. Örnek vermek gerekirse kompakt sınıfta referans model genelde VW Golf modelidir ve gerek Fransız gerekse de Güney Kore markaları her zaman bu modeli referans alarak model tasarlarlar. Lüks markalar arasında ise Audi, BMW ve Mercedes tartışmasız olarak örnek gösterilen ve referans alınan markalardır.

Almanya çok da büyük bir toprak alanına ve nüfusa sahip olmasa da tüm dünyada sanayi ve teknoloji alanında her zaman en önlerde olmuş ve pazar payını bu konularda arttırmayı başarmıştır. 2. Dünya Savaşı'nın esas amacının bile pazar kapma mücadelesi olduğu ve Amerika Birleşik Devletleri'nin bile bu ilerlemeyi durdurabilmek için tüm gücü ile savaşa girdiği bilinmektedir. Günümüzde Amerikan uzay ve uçak teknolojisinin temelinde Alman Mühendisliği yatmaktadır.

Günümüz gelişmelerine ve geçmişe bakıldığı zaman Alman Sanayisinin A.B.D ve diğer Avrupa ülkeleri tarafından frenlenmek istenmesi sürpriz olmayacaktır. Her ne kadar bir birlik bulunsa da kapalı kapılar ardında neler olduğunu, kimin kim ile anlaştığını bilmek oldukça zor görünüyor. Belki de emisyon ile olan bu durum çok önceden tespit edilmiş, markayı uyarmak yerine cezanın büyümesi, çok daha etkili ve ses getirici olması beklenmiş olabilir. Bu nedenle uzak bir ihtimal olsa da ortada bir kumpas olma ihtimali bulunuyor.

İlgili Konular

vw rekor ceza 428831644177898576

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item