Yerli oto - Cadillac BLS karşılaştırması

Yerli oto prototipleri bugün tanıtıldı. Ancak kısa bir süre sonra dikkatli takipçilerimiz aracın ön kısmının ve kokpitinin bire bir olar...


Yerli oto prototipleri bugün tanıtıldı. Ancak kısa bir süre sonra dikkatli takipçilerimiz aracın ön kısmının ve kokpitinin bire bir olarak Cadillac BLS olduğunu anladılar.Ancak aracın arka stop grubu Cadillac BLS modelinden tamamen farklı. Cadillac markası GM (General Motors) grubuna bağlı bir markadır ve bu gruba bağlı iflas eden Saab markasının 9-3 modeli sanki yerli otoya arka kısımda ilham vermiş gibi görünüyor. 

Aracın C sütunu ve arka tampon grubu ağır kamuflaj nedeniyle tam olarak anlaşılamasa da Cadillac BLS'den daha çok Saab 9-3 modeline benziyor. Kısacası yerli otonun ilk prototipi Amerikan GM grubu ile beraber çalışılmış ancak bu şekilde bir tasarım anlayışına milli demek mümkün değil. Tasarımda bile bu kadar yabancı esintisinde kalmak aracın tekniğinde de benzer bir yol izleneceğini hissettiriyor. 

Kullanılacak motorlar konusunda ise her hangi bir açıklama yok. Cadillac BLS'de kullanılan platform Saab 9-3 ve Opel Vectra 3'de de kullanılmıştı. Kullanılan motorlar ise 1.9 turbo-dizel ve 2.0 litre ecotec turbo-benzinli ünitelerdi. Ayrıca Cadillac BLS Saab'ın İsveç'te bulunan tesislerinde Avrupa için üretilmişti. 

Yerli otonun 2020 yılında çıkacağı öngörüsü yapılıyor ve günümüz gelişmeleri dikkate alınırsa araçta tam elektrikli veya hybrid sistem bulunması gerekir. Ancak esas soru şu; 2005 yılının tasarım ve platform anlayışı ile 2020 yılı için nasıl bir üretim yapılabilir? Başarılı olunabilir mi? Böyle bir aracı dünyaya satabilir miyiz? Sanki biraz acele edilmiş gibi görünmüyor mu? 


İlgili Konular

yerli otomobil markası 4403323400360642857

Yorum Gönder Yorumlar

emo-but-icon

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item