Görünümü performansının üstünde 5 model

Otomobil markaları ürettikleri modelleri cazip kılmak için tasarıma oldukça önem verirler. Aracın kasası ile motoru genelde bir biri il...


Otomobil markaları ürettikleri modelleri cazip kılmak için tasarıma oldukça önem verirler. Aracın kasası ile motoru genelde bir biri ile uyumlu olurken bazen de modeli daha cazip kılmak için görünümü oldukça öne çıkarırlar. Ancak sürücüler için oldukça sportif bir kasadan sıradan bir performans elde etmek bazen hayal kırıklığı yaratabilir. Listemizde bu tanıma uyan 5 modeli ise şu şekilde sıralanıyor.

  • Mazda 323F
1990 yılında ülkemizde satışına başlandığında açılıp kapanan farları, kama şeklindeki tasarımı ve hatchback karoseriyle görenleri oldukça etkileyen 323F, bulunduğu dönemin çok ötesinde bir tasarıma sahipti. Ayrıca sportif bir görünüme sahip olmasına rağmen 4 kapıya ve oldukça modern bir arka tasarıma da sahipti. İç hacmi de 4 kişilik bir aile için oldukça yeterliydi ve yakıt tüketimi de oldukça iyiydi. En son olarak 1995 yılı başında satıldı ve 1996 yılında yerine çok daha sıradan bir görünüme Lantis modeline bıraktı.

Aracın üzerinde bulunan 1.6 litre atmosferik-benzinli 16 valf  88hp motor 0-100km hızlanmasını 11.2 saniyede tamamlıyordu ve 182km/saat maksimum hıza çıkabiliyordu. Özellikle 16 valf olması motorunu oldukça özel kılıyordu. Aslında bu değerler 90'lı yıllar için kötü değerler değildi ancak aracın genel görünümü çok daha iyi performansa sahip spor bir otomobil hissi uyandırıyordu.

Mazda ile ilgili yayınlar için tıklayınız.

  • Fiat Coupe

1993-2000 yılları arasında üretilen Fiat Coupe, sıra dışı bir görünüme sahipti. Dış tasarımı ünlü Amerikalı tasarımcı Chris Bangle tarafından yapılmıştı. Chris Bangle Fiat Coupe'yi tasarladıktan sonra 1992 yılında BMW'nin baş tasarımcısı oldu ve 2009 yılında BMW'den ayrıldı. Aracın iç tasarımı ise ünlü İtalyan tasarım firması Pininfarina tarafından gerçekleştirildi. Gerek iç gerekse de dış görünümü 4 kişilik 2 kapılı bir coupe modelden daha çok dönemin Ferrari modellerine benziyordu ve kimse kaputunun altında 1.8lt ve 2.0 litre motorlar olduğunu tahmin edemiyordu. 

2.0 litre atmosferik benzinli 16 valf  motor 139ps güce sahipti. 0-100km hızlanmasını 9.2 saniyede tamamlıyor ve 208 km hıza çıkabiliyordu. Serinin en kuvvetli versiyonu ise oldukça ender olan 2.0 litre 5 silindirli 20 valf turbo-benzinli 220ps motora sahip olan modeldi. Bu model 0-100km hızlanmasını 6.3 saniyede tamamlıyor ve 6 ileri şanzuman sayesinde 250km'ye kadar çıkabiliyordu. 

Bu verilerin neresi kötü denebilir ancak özellikle sarı ve kırmızı olanları Ferrari modelleri ile karıştırılan bir otomobil için gayet sıradan performans değerleri olarak kalıyordu. Sonuçta 2.0 litre atmosferik motorlu versiyon Opel Corsa GSi ve Peugeot GTi gibi sportif hatchbackler ile benzer performansa sahipti.

Fiat ile ilgili yayınlar için tıklayınız.

Ferrari logolu Fiat Coupe
  •  Renault Laguna Coupe
Renault'un 3. jenerasyon Laguna modelinin 2 kapılı 4 kişilik versiyonu olan Coupe versiyonu, 4 kapılı kardeşi ile sadece ön görünüm olarak benzese de her iki modelin de kokpitleri aynı seçilmiş. Sportif duruşunun yanında oldukça da lüks ve premium bir algıya sahip olan modelin tasarımı hem önden hem de arkadan Aston Martin modellerine oldukça benziyor. 

Kullanılan motorlar ve performans için aynı şeyi söylemek ise pek de mümkün değil. Yüksek hacimli ve kuvvetli motorlar bulunsa da ülkemizde 2.0 litre turbo-benzinli ve 2.0 litre turbo-dizel motorlar ile satıldı. Bu motorlar ile 0-100km hızlanmasını 9 saniye civarında tamamlayan Laguna Coupe için gerçekten hızlı ve sportif demek mümkün görünmüyor. Diğer taraftan görünümü gerçekten de abartılı şekilde şık ve olduğundan çok daha üst sınıf görünüyor.


  • Opel Tigra

1995-2000 yılları arasında satılan Tigra, Corsa platformu üzerinde yükselen ancak dış tasarımı Corsa'dan tamamen farklı olan bir modeldi. Motoru ve kokpiti ise kardeşi ile bire bir aynıydı. Oldukça canlı renkleri ve dönemi için eşsiz bir tasarıma sahip olması sayesinde oldukça ilgi gördü. Günümüzde bile bu kadar cesur tasarımlar görmek çok da mümkün değil. 

Aracın performansı kardeşi Corsa modellerinden çok da farklı değildi. 1.6 litre 16 valf benzinli motor 106 ps güç üretiyordu ve aynı motor Corsa GSi modelinde de kullanılıyordu. Her iki modelin de 0-100km hızlanmaları 10 saniye civarındaydı. Tigra daha aerodinamik bir tasarıma sahipti ve bu sayede 203km/saat maksimum hıza çıkabiliyordu. Ancak tatminkar performans verilerine sahip olsa da görünümü onu daha hızlı ve performanslı bir araç gibi gösteriyordu.Sonuçta Tigra aslında sadece albenili bir Corsa'ydı.  

  
  • Hyundai S Coupe

1988-1995 yılları arasında üretilen ve Hyundai Excel bazlı bir model olan S Coupe görünüm olarak oldukça şık bir coupe kasaya sahipti. Ancak Hyundai'nin kalitesi günümüz standartlarının çok altındaydı. Güney Koreli markanın ilk global modellerinden olan S Coupe marka için büyük bir cesaret örneğiydi. Makul bir fiyat ve şık bir coupe kasa ile dikkat çekebileceğini düşünen Hyundai hedefinde başarılı da olmuştu. Ancak kullandığı motor Excel modelinden tanıdık 1.5 litre hacminde benzinli 92ps gücünde oldukça vasat bir motordu. Model göründüğü kadar hızlı değildi ve yol tutuşu da kasasından beklendiği şekilde gerçekleşmiyordu.

İlgili Konular

renault 1702439541404856637

Yorum Gönder Yorumlar

emo-but-icon

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item