Sev yada nefret et 7 otomobil modeli

Günümüzde artık dünya çapında yüzlerde otomobil markası var ve bu markalar seneler boyunca yüzlerce değişik modeli tüketicilerin beğeni...

Günümüzde artık dünya çapında yüzlerde otomobil markası var ve bu markalar seneler boyunca yüzlerce değişik modeli tüketicilerin beğenisine sundular. Ancak bir modeli özgün bir şekilde ve herkesin beğenebileceği şekilde tasarlamak da oldukça zor bir iş olsa gerek. Bir çok model bu nedenle belli tasarım kalıpları içerisinde dizayn ediliyor ve beğeniye sunuluyor. Örneğin VW Golf oldukça standart ve geleneksel tasarıma sahip bir modeldir ancak genelde bir çok kişi tarafından yadırganmadan tercih edilir. 7 jenerasyondur üretilen model geleneksel çizgilerini hep korumuştur. 

Diğer taraftan bazı modeller de vardır ki bazen değişik bir tasarım çıkarmak amacıyla bazen de kullanım amacı onu gerektirdiği için farklı ve göze batan bir tasarıma sahiptirler. Bu tasarımlar kimi kullanıcılar tarafından beğenildikleri gibi kimi kullanıcılar tarafından da oldukça yadırganırlar. Bu tip ürün ve modeller için genelde "Sev yada nefret et" deyimi kullanılabilir.

Kasası büyük motoru küçük 5 otomobil modeli

Zevkler ve renkler tartışılmaz ancak bizim düşüncemize ve araştırmalarımıza göre bu 7 model aşağıdaki şekilde listelenebilir.


  • SsangYong Rodius
2004 -2013 yılları arasında üretilen model çok kullanışlı bir MPV (multi purpose vehicle - çok amaçlı taşıt) olsa da görünüm itibariyle pek de beğenilen bir model değildir. Özellikle aracın arka tasarımı sonradan bir başka modelden alınıp entegre edilmiş gibi görünüyor. Arka yük bölümü kabin ile kapatılan pikap modelleri bile daha uyumlu bir görünüme sahip denebilir.

Arabanıza aşık olduğunuzu gösteren 11 davranış

Ancak bu büyüklükteki bir MPV modelinin de ülkemizde başka markada olmadığını da belirtmek isteriz. Benzer bir model arayanlar VW Caravelle ya da Mercedes Vito tarzı araçlara yönelmek zorunda kalıyorlar. 

Aslında çok kullanışlı bir araç olan Rodius'da koltuk düzeni çok iyi düşünülmüş ve farklı sayıda kişilere göre ayarlama yapılabiliyor. En arkadaki koltuk sırasının kullanışlı olabilmesi için bu tip bir tasarıma ihtiyaç duyulduğu belli ancak SSangYong aracın 2014 yılında çıkan yeni modelinde bu eleştirileri dikkate alarak daha bütün ve geleneksel bir tasarım ile karşımıza çıktı ve doğru da yaptı.

SSangYong ile ilgili diğer haberler için tıklayınız

  •  Nissan Juke

Sevimli bakışları ve yüksek sürüş pozisyonu sayesinde özellikle kadın sürücülerin tercih ettiği bir model olan Nissan Juke, ilk olarak 2011 yılında satışa çıktığı zaman insanların kafasında karışıklığa neden oldu. Genel tasarımındaki farklı oran ve çizgiler bazı insanların modeli tasarım harikası görmesine bazılarının ise hayal kırıklığı olarak nitelemesine neden oldu. Ayrıca aracın kokpiti de dışı gibi sıra dışıydı ve her zevke hitap etmiyordu.

90'ların en unutulmaz 7 sedan otomobil modeli

Aracın iç hacmi ise çok geniş değil ve küçük camlar nedeniyle görüş de sınırlı sayılabilir. Ancak düşük motor hacmi ile beraber otomatik şanzuman seçeneğini de sunması sayesinde özellikle gençlerin ve kadınların  sevdiği bir model haline geldi ve iyi satış rakamlarına imza attı.

Nissan ile ilgili diğer haberler için tıklayınız  •   Renault Twingo
1993-2007 yılları arasında Fransa'da üretilen Twingo, Kolombiya'da 2012 yılına kadar üretilmeye devam etmiş oldukça başarılı bir model olarak karşımıza çıkıyor. Şehir kullanımına uygunluğu ve az yakıt tüketmesi onun sevilen bir model olmasını sağladı.

En önemli 9 otomotiv icadı

İnsanlar Twingo'yu ilk gördükleri zaman oldukça küçük bir model olduğunu düşündüler ancak içine bindikleri zaman sonuç şaşırtıcıydı ve hiç de küçümsenmeyecek bir iç hacme sahip olduğunu gördüler. Ancak 2 kapılı bir model olması nedeniyle kullanışlılık sorunlarına da neden oluyordu. Küçük motorları sayesinde az yakıt tüketiyordu ve satış rakamları da hiç fena değildi. 

Aracın iç tasarımı da dış tasarımına benziyordu ve oyuncaklı bir görünümü vardı. Kimi kullanıcılar onun bu iç ve dış tasarımını çok ama çok sevimli bulurken kimi kullanıcılar da özellikle ön far tasarımı nedeniyle kurbağaya benzetiyordu.

Renault ile ilgili diğer haberler için tıklayınız
  • Toyota Prius

Hybrid sisteminin atası olan ve günümüzdeki elektrikli otomobil teknolojisinin gelişmesinde önemli bir payı bulunan Toyota Prius modelinin 2003-2009 yılları arasında üretilen 2. jenerasyonu oldukça sıra dışı ve kimilerince çirkin olan bir tasarıma sahipti. Aracın hybrid sisteminde kullanılan komponetlerin oldukça fazla yer kaplaması nedeniyle aracın içerisinde yolcular için yeterli yaşam alanı ve bagaj alanı açabilmek için böyle bir tasarıma gidilmişti.

Bugünün lüksü yarının standardı 5 otomobil donanımı

Tasarım bir çok kişi tarafından eleştirilse de aracın çevreci özellikleri ve az yakıt tüketmesi iyi satış rakamları yakalamasını sağladı. Satın alan kişiler bu özelliklerini önde tutarak beğenmedikleri bir tasarımı kullanmak zorunda kaldılar.

Toyota ile ilgili diğer haberler için tıklayınız
  • Chrysler PT Cruiser

Ülkemizde kısa bir dönem satılan PT Cruiser 1940'lı yılların tasarım anlayışını günümüze getirmiş bir modeldi. 2000-2010 yılları arasında üretilen PT Cruiser VW Golf, Honda Civic gibi modellerin yer aldığı kompakt sınıfta olmasına rağmen MPV görünümüne sahipti. Gerek ön gerekse de arka tasarımı 60 yıl öncesinin modelleri ile tıpa tıp benziyordu. Aynı şekilde aracın kokpitinde de o yılların esintileri bulunuyordu.

Dünün lüksü bugünün standardı 9 otomobil donanımı

Ayrıca bir de cabrio versiyonu olan modeli bir çok kullanıcı ana vatanı A.B.D'de bile çok sevmemişti. Diğer taraftan yaşattığı retro esintiler sayesinde ciddi bir hayran kitlesi de oluşmuştu. Ancak Chrysler satışlardan çok da memnun kalmamış olacak ki modelin yeni kasasını tasarlamadı ve bu tasarım anlayışını da kullanmayı bıraktı.

Chrysler ile ilgili diğer haberler için tıklayınız  • Jeep Compass
Efsanevi Willys markasının savaş kazandıran taşıt olarak bilinen MB modelinin tasarımı üzerinden hareketle ortaya çıkan Compass'ın tasarımı hiç de tahmin edildiği kadar sevilmedi. MB modelinden kopyalanan ön ızgara ve far grubu oldukça itici bir görünüme neden oldu ve en kısa zamanda makyajlanarak abisi Cherokee modeline benzer bir şekilde yeniden dizayn edildi.

10 yıl içerisinde yaygınlaşacak 5 otomobil teknolojisi

Ancak bu makyaj operasyonu bir çok kullanıcıyı sevindirirken bazı kullanıcılar eski görünümün Compass modeline ayrı bir hava kattığını, piyasada bulunan diğer modellerden ayrıldığını düşünüyordu ve yeni görünüm ile gayet standart bir görünüm elde edildiğini düşünüyorlardı.

Jeep ile ilgili diğer haberler için tıklayınız
makyajlı model
  • BMW 5 Serisi GT
BMW modelleri 4 kapılı da olsa sportif görünüm ve sürüş özellikleri gözetilerek tasarlanır. Örneğin markanın en rahat ve lüks modeli olan 7 serisi bile en büyük rakibi Mercedes S Sınıfı'na göre daha sportif bir görünüm ve sürüş özelliklerine sahiptir. Ancak marka ilginç bir şekilde en sevilen modellerinden birisi olan 5 serisine bu anlayışa ters olarak bambaşka bir versiyon ekledi.

Konfor ve güvenliği arttıran 9 otomobil donanımı

GT kısaltmasına sahip olan model liftback kasa tasarıma sahipti ve arka dizaynı oldukça kaba bir görünüme sahipti. BMW fanatikleri bu tasarıma isyan ettiler ve markaya bir türlü yakıştıramadılar. Ancak bu tasarımın getirdiği önemli bir avantaj vardı. Aracın iç hacmi ve arka diz mesafesi abisi 7 serisini kıskandıracak derecede iyiydi. Ayrıca bagaj hacmi de oldukça genişti ve de bu genişliği 7 Serisinden çok daha uygun bir fiyata sunuyordu. Bu nedenle çok yüksek adetlerde satılmasa da bu özellikleri onu satılır bir model haline getirdi.

Arka tasarıma gelen yoğun eleştiriler sonrasında BMW bir makyaj operasyonu gerçekleştirdi ve bir miktar da olsa arka kısmın kaba görüntüsünü azalttı ancak yine de BMW hayranları modeli bir türlü kabul edemedi. Görünümü bir tarafa bırakıp aracın kullanışlılığının keyfini çıkaran sürücüler ise başka bir modele geçmeyi hiç düşünmediler.

BMW ile ilgili diğer haberler için tıklayınız


İlgili Konular

toyota 8651616528161682891

Yorum Gönder Yorumlar

emo-but-icon

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item