Konfor ve güvenliği artıran 9 otomobil donanımı

Otomobil üreticileri bazen zorunlu olduğu için bazen de çeşitlilik sağlayabilmek için farklı donanımları kullanıcılara sunarlar. Bu don...


Otomobil üreticileri bazen zorunlu olduğu için bazen de çeşitlilik sağlayabilmek için farklı donanımları kullanıcılara sunarlar. Bu donanımların bazıları oldukça gereksizken bazıları gerek güvenlik gerekse de konfor olarak sürücüye büyük avantaj sağlarlar. Emniyet kemeri tüm dünyada zorunlu bir donanım olduğu ve artık tüm araçlarda standart olarak sunulduğu için bu listeye eklenmedi. Konfor ve güvenliği bazen de her ikisini birden sağlayan en önemli 9 donanım şu şekilde; 

  • Hız Sabitleme Sistemi (Cruise Control)
Seyir hızını otomatik olarak sabitlenmesini sağlayan bu donanım sayesinde sabit bir hızla uzun süre gidilen yolculuklarda sağ ayağın sürekli olarak gaz pedalı üzerinde tutulmaması sayesinde sürücü daha az yorularak daha konforlu bir seyahat gerçekleştirebilir. Ancak yağışlı havalarda kızaklama (aquaplaning) durumunda hız sabitleme sistemi aracı hızlandırmaya çalışacağı için sistemin kullanılmaması şarttır.

  • Kol Dayama Konsolu
Sürücünün sağ kolunu ön yolcunun ise sol kolunu koyarak rahatlatabildiği bir kolçak olan bu konsol özellikle otomatik vitese sahip olan otomobillerde gerçekten büyük konfor ve rahatlık sağlayan bir donanımdır ve uzun yolculuklarda vazgeçilmezdir. Bazı tipleri kızaklıdır, vites koluna doğru kaydırılabilir. Arka koltuk sırası için olanları da bu bölümde seyahat edenler için konforu oldukça artırır.

  • Otomatik Klima
Listemizde bulunanlar  içerisinde en pahalı donanım olan otomatik klima sayesinde içeride istenen sıcaklık homojen olarak aracın her yerinde eşit tutulabilir. Ayrıca her hangi bir müdahale olmadan sistem kabin için belirlenen sıcaklığı sabit tutabilir. Genelde sürücü ve yolcu  için ayrı ve çok lüks modellerde 4 yolcu için ayrı sıcaklık ayarı yapılabildiği için de konfora büyük katkısı vardır.

  • Bluetooth özellikli Radyo-CD Sistemi
Telefonlar artık hayatımızın önemli bir parçası haline geldi ve yanımızdan ayıramadığımız bir aksesuar durumunda. Bu nedenle otomobil içerisindeyken bir çok kez birilerini aramamız gerekiyor yada başkaları tarafından aranıyoruz. Bluetooth özellikli Radyo-CD sistemleri elimizi direksiyondan ayırmayarak ve telefon ile meşgul etmeden yola konsantre olarak sürüş yapmamıza imkan veriyor. Bu sayede gerek güvenlik gerekse de konforu artırıyor.

  • Park Sensörü
Özellikle geri manevralarda en büyük yardımcımız olan park sensörleri sadece diğer araçlara olan mesafemizi kontrol etmemizi değil ayrıca arkamızdan geçmekte olan insan ve hayvanları fark etmemizde de büyük kolaylık sağlar. Bu sayede ufak kazaları engellediği gibi canlılara karşı da istenmeyen bir durumun ortaya çıkmasını engeller. Ayrıca günden güne yaygınlaşmaya başlayan geri görüş sistemleri de sistemin çok daha iyi çalışmasını sağlıyor.

  • Direksiyondan Kumanda 
Otomobillerimizde bulunan vazgeçilmezlerden bir tanesi de ses sistemleridir ve araç içinde bulunduğumuz süre içerisinde bu donanım ile sık sık haşır neşir oluruz. Ancak direksiyondan elimizi bırakıp düğmeleri ile uğraşmak yola olan dikkatimizi dağıtır ve bu nedenle bir çok ölümlü kaza da meydana gelmiştir. Ses sistemi kontrol düğmelerinin yanında bluetooth telefon ve hız sabitleme sistemleri de çoğunlukla direksiyonda bulunan düğmeler ile kontrol edilir. Bir çok fonksiyonu ellerimizi direksiyondan ayırmadan kullanmak bize eşsiz bir pasif güvenlik sağlar. 

  • ESP - ESC- DSC (Elektronik Stabilite Kontrol)
ESP, Çeşitli nedenlerden dolayı aracımızın kontrolden çıktığını yada kaymaya başladığını tespit eden ve tekerleklerdeki çekişi bu duruma göre ayarlayan çok önemli bir sistemdir. Bu sayede aracın savrulması büyük ölçüde engellenir. 2015 yılı itibariyle ülkemize bir kısım ticari araçlar da dahil ESP sistemi olmayan araçların ithal edilmesi yasaklandı. Bu sayede özellikle sürücü kaynaklı hataların önüne önemli bir ölçüde geçilebilecek.

  • ABS (Kilitlenmeyi engelleyici fren sistemi)
ABS sistemi, Artık yeni satılan tüm araçlarda standart olarak sunuluyor.  Sistem sayesinde frene ani ve sert bir şekilde basıldığında tekerleklerin kilitlenerek kayma durumuna geçmesi ve aracın savrulması engelleniyor. 4 tekerin de kilitlenmesi durumunda direksiyon ile yapılacak hareketler sonucu aracın kontrol dışı kalması ve takla atması bile mümkünken tehlikeli bir durumdan ABS sayesinde direksiyon hareketleri ile manevra yaparak kurtulmak mümkün oluyor. Bu nedenle araçlarımızda bulunan en önemli kaza önleyici donanım ABS fren sistemidir.

  • Hava Yastığı (Airbag)
Çarpma kaynaklı kazaların bir çoğunda emniyet kemeri takılı olsa dahi çarpışmanın şiddetine bağlı olarak kafamızı direksiyona, aracın kapı camına veya B sütununa vurma ihtimali oldukça yüksek bir ihtimaldir. Hava yastıkları ise çarpışma anında açılarak yolcuların başlarını bu kısımlara çarpmasını engeller. Trafik kazalarında en fazla ölümlerin kafa travmaları sonucu olduğunu unutmamak gerekir. Ayrıca hava yastıklarının görevini tam olarak yerine getirebilmesi için emniyet kemerlerinin takılı olması şarttır. 


İlgili Konular

LİSTE 963254396287145954

Yorum Gönder Yorumlar

emo-but-icon

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item