Süspansiyon nedir? Nasıl çalışır?

Süspansiyon denilince bir çok kişinin cevabı taşıtlarda konforu sağlayan sistem şeklinde olabilir. Ancak konfor ile beraber çok daha önem...

Süspansiyon denilince bir çok kişinin cevabı taşıtlarda konforu sağlayan sistem şeklinde olabilir. Ancak konfor ile beraber çok daha önemli görevleri olan bu sistem her türlü taşıtın olmazsa olmaz bir parçasıdır.

Süspansiyon yani "Suspension" kelimesinin İngilizce sözlük karşılığı Türkçe olarak  "devam eden bir eylemi durdurma" anlamına gelmektedir. Bu kelimenin bir otomobil parçası olarak seçilmesi ise büyük bir ihtimalle "yolda bulunan olumsuz şartları azaltması" özelliğine yakın bir anlam ifade ettiği için olabilir.

Devir kesici nedir? Ne işe yarar?

Günümüzde süspansiyon teknolojisi oldukça ilerlemiştir. Oldukça pahalı modellerde yay yerine hava yastıkları bile kullanılmaktadır. Ancak genel prensip aynıdır ve tüm süspansiyon sistemleri yaprak yaylı yani makaslı sistemlerden türemiştir.  Yazımızda süspansiyon sisteminin temel olarak nasıl çalıştığını, ne işe yaradığını ve hangi tip elemanlardan oluştuğunu göreceğiz. Detaylı bir konu olması nedeniyle süspansiyon sistemi tiplerini başka bir yazımızda ayrıntılı bir şekilde işleyeceğiz.
 • Süspansiyonun 3 görevi
  • Yoldaki bozuklukların kabinde en az şekilde hissedilmesini sağlamak
Otomobillerde temel olarak üç farklı eleman titreşimleri ve sarsıntıları azaltmakla sorumludur. Bu işi üstlenen birincil bileşen süspansiyon sistemiyken lastikler ve koltuklar da ikincil olarak konfora katkıda bulunurlar. Aşağıdaki animasyonda maket kasislerden geçerken aracın şasisi neredeyse sabit kalabiliyor, ancak tekerlekler yukarı aşağı hareket ediyor. Bu durum süspansiyon sayesinden gerçekleşmektedir.

  • Aracın yola en iyi şekilde tutunabilmesi sağlamak
Özellikle çukurlu ve dalgalı yol şartlarında ilerlerken lastikler süspansiyon sayesinde yolun farklı kademelerine uyum sağlarlar. Süspansiyon aracın 4 tekerleğinin de mümkün olan en iyi şekilde yol ile sürekli olarak temas halinde kalmasını sağlamaya çalışır. Bu sayede de yol tutuş artar. Fotoğrafta araç kasası yere neredeyse paralel bir şekilde kalmayı başarabiliyorken farklı yol seviyelerinde yola temas eden lastikler görünüyor. Bu süspansiyon sayesinde elde edilen bir durumdur.

  • Virajlarda dönüş kabiliyetini artırmak
Yolların virajlı kısımları genellikle merkez kaç kuvvetini artırabilmek için yolun iç tarafına doğru eğimli olarak yapılırlar. Aracın dönüşü sırasında viraj içindeki tekerlekler daha az baskı altındayken virajın dışındaki tekerlekler aracın ağırlığı nedeniyle daha fazla baskı altındadır. Bu nedenle yol tutuşun başarılı olabilmesi için iç tekerin yola iyi tutunarak dış tekeri desteklemesi gerekir. Fotoğrafta iç tekerlerin dış tekerlere desteği görülebilir.  Bu durumu da sağlayan süspansiyon sistemidir. 

 • Süspansiyon sistemi nasıl çalışır?
Süspansiyon sistemi hem araç şasisine hem de tekerleklerin takıldığı bölüme bağlıdır. Ancak bu sistem yol durumuna bağlı olarak şasiden belli bir oranda bağımsız olarak  yukarı aşağı doğru hareket edebilir. Bu sayede araç şasisinin yol şartları karşısında mümkün olan en az şekilde hareket etmesini sağlar.
 • Süspansiyon hangi parçalardan oluşur?
  • Süspansiyon  temel olarak 4 farklı tip parçadan oluşmaktadır. 

   • Yaylar
Aracın yol tutuş ve konfor derecesini belirleyen süspansiyon parçasıdır. Özellikle virajlarda ve frenlemelerde aracın ağırlığı yaylar üzerine daha fazla bir şekilde biner. Ancak yaylar amortisör olmadan aracın aşırı sert ve kontrolsüz olmasına neden olacağından bu iki eleman beraber kullanılır.

Yay

Yaprak yay (Makas)
   • Amortisör
Tekerlekleri sürekli olarak yol ile temas halinde tutmaya yarayan hareket yönüne ters yani etkiye tepki ile reaksiyon gösteren süspansiyon parçasıdır.Yoldan gelen titreşimlere karşı yönde tepki verirler ve sönümlerler. Amortisörler yay olmadan araç ağırlığı altında ezileceğinden bu iki eleman beraber kullanılır.

   • Kollar
Amortisör ve yayları aracın şasisine sabitlemeye yarayan farklı tasarımlara sahip metal bağlantı kollarıdır. Genelde çelik ve alüminyum malzeme kullanılarak üretilirler.

   • Burçlar
Süspansiyon sistemi ile metal bağlantı kollarının bağlandığı noktalarda yer alan, sürtmeden kaynaklı metal aşınmasını ve sesi engelleyen genelde kauçuk lastik malzemeden üretilen ve bağlantıların daha sıkı bir şekilde bir birine tutunmasını sağlayan elemanlardır.

İlgili Konular

TEKNİK BİLGİ 2301083626138288841

Yorum Gönder Yorumlar

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item