Bugünün lüksü yarının standardı 5 otomobil donanımı

Günümüzde otomobillerin genellikle opsiyon listesinde bulunan veya üst donanım seçenekleri ile alınabilen bazı donanımlar istisnalar ha...

Günümüzde otomobillerin genellikle opsiyon listesinde bulunan veya üst donanım seçenekleri ile alınabilen bazı donanımlar istisnalar hariç birçok otomobil modelinde standart hale gelebilir. Daha önce "Dünün lüksü bugünün standardı 9 otomobil donanımı" değerlendirmemizi yapmıştık. Bu değerlendirmemizde ise önceki yayındaki 25 yıllık süreyi 7-8 yıl ile sınırlı tutacağız.
Otomatik klima

Klima yani air condition (A/C) donanımı artık tüm araçlarda standart oldu diyebiliriz. Ancak genelde manuel olan klima sistemleri üst donanım seçeneklerinde veya lüks modellerde otomatik olarak sunulmaya başlandı. Kabin içerisindeki çeşitli ısı sensörleri sayesinde sıcaklığın istenilen derecede tutulabilmesini sağlayan bu otomatik klimalar daha konforlu bir yaşam alanı sağlayabiliyor.

Fabrika çıkışı dev spoilere sahip 10 otomobil modeli

Ayrıca alt sınıf otomobillerde tek bölgeli olan bu sistemler sınıf yükseldikçe araçtaki yolcular için sıcaklığın istedikleri şekilde ayarlanabildiği 2 bölgeli ve 4 bölgeli olarak da bulunuyor. 4 bölgeli tipleri çok üst sınıf lüks markalarda sunuluyor ancak yakın gelecekte standart modellerde bile en azından tek bölgeli otomatik klimalar manuel klimaların yerini alacak gibi görünüyor.


Led gündüz farları ve bi-xenon aydınlatmalar

Led ışıklandırma teknolojisi sadece otomobillerde değil günlük hayatımızda birçok alanda kullanılmaya başlandı. Hem dekoratif bir görünümü olması hem de gündüz göz almayan bir şekilde ışıklandırma sağlaması ve teknolojisinin ucuzlaması sonucunda genellikle üst donanım seçeneklerinde ve lüks modellerde kullanılıyor. Ayrıca yine modellerin üst donanım seçeneklerinde arka stop grubunda da tercih ediliyor.

90'ların en unutulmaz 9 sedan otomobil modeli

Bi-xenon aydınlatma ise günümüzde oldukça yüksek bedeller karşılığında tercih edilebiliyor. Oldukça iyi gece görüşü sağlayan bu far sistemi uzun bir zamandır otomobillerde kullanılsa da yavaş yavaş orta sınıf araçlara ve orta donanım seçenekleri içerisine girmeye başladı. Led tipi farlar ve lazer aydınlatma sistemleri üst ve lüks modellerde yaygınlaştıkça bi-xenon teknolojisinin yerine geçecek gibi görünüyor. Bu sayede bi-xenon,  kısa bir zaman sonra halojen far teknolojisinin yerini alabilir ve araçlarda standart olarak sunulabilir.


Navigasyonlu bilgi eğlence sistemi

Çok değil daha 7-8 yıl öncesine kadar navigasyon sistemleri sadece çok lüks modellerde opsiyon olarak sunuluyordu. Günümüzde ise bu çıta oldukça aşağı inmiş bulunuyor. Ayrıca Çin üretimi sistemler uygun fiyatlar karşılığında satın alınabiliyor. Akıllı cihazlarda ise ücretsiz olarak kullanılabilmeleri sayesinde birçok sürücü araç için özel navigasyon sistemlerine ihtiyaç bile duymuyor.

En güzel 9 otomobil reklamı

Diğer taraftan dokunmatik led ekran ve bağlanabilirlilik teknolojilerinin ucuzlaması ve yaygınlaşmaya başlaması sayesinde akıllı cihazların özelliklerinin bilgi-eğlence sistemlerine aktarılmasını sağlayan "Mirror" yani "Ayna" özelliği modellerin üst donanım seçeneklerinde sunulmaya başlandı. Bu gidişle oldukça büyük ekrana sahip navigasyonlu bilgi-eğlence sistemleri bir süre sonra alt model araçlarda bile standart hale gelebilir. 


Sürüş yardımcıları

Park sensörü ve hız sabitleme sistemleri gibi sürüşe yardımcı sistemler son 1-2 yıldır oldukça yaygınlaşarak daha fazla modellerde standart olarak sunulmaya başlandı. Özellikle otonom yani otomatik sürüş konusunda yapılan çalışmaların yavaş yavaş sonuca ulaşması bu teknolojinin temelini oluşturan sistemlerin de en alt sınıfta bulunan modellerde bile standart olmasını sağlayabilir.

Kasası büyük motoru küçük 5 otomobil modeli

Günümüzde hem park sensörleri hem de hız sabitleme sistemleri orta sınıf otomobillerin orta donanım düzeylerinde standart olarak sunulmaya başlandı. Ayrıca bilgi-eğlence sistemlerinde bulunan geniş yüksek çözünürlüklü ekranların da yaygınlaşmasıyla park sensörleriyle beraber geri görüş kameraları da çok daha yaygın bir şekilde sunulacaktır. Bu yardımcıların bir süre sonra standart donanımlardan olması hiç de uzak görünmüyor.


Büyük çap alaşım jantlar

1990'lı yıllarda otomobillerin başlangıç donanım seçeneklerinde genelde 13inch ve 14inch janta sahip modeller bulunuyordu. Günümüzde ise genelde model sınıfına bağlı olmak şartıyla genelde en küçük 15inch jant ebadı bulunuyor. Küçük sınıf modellerin büyük bir kısmında bile artık plastik kapak ve çelik jantlar yerine  alüminyum alaşım 15 inch jantlar standart olarak sunuluyor. Sonuç olarak önümüzdeki 7-8 yıl içerisinde jant ebatlarının en az 1 ölçü büyümesi mümkün görünüyor. Örnekleri çeşitlendirmek gerekirse;

90'lı yılların en unutulmaz 7 sportif otomobil modeli
  • 1996 BMW 5.20i 15inch - 2015 BMW 5.20i 17inch 
  • 1999 Ford Focus 14inch - 2015 Ford Focus 16inch
  • 1993 Opel Corsa 13inch - 2015 Opel Corsa 15inch

İlgili Konular

yeni otomobil donanımları 3953406311389702511

Yorum Gönder Yorumlar

emo-but-icon

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item