Dünün lüksü bugünün standardı 9 otomobil donanımı

Teknolojinin gelişmesi sonucu belli bir zaman önce kullandığımız pahalı ürünler zamanla ucuzlayarak standart hale gelebiliyor. Oldukça g...


Teknolojinin gelişmesi sonucu belli bir zaman önce kullandığımız pahalı ürünler zamanla ucuzlayarak standart hale gelebiliyor. Oldukça geriye giderek 1970'li yıllardan bir örnek verecek olursak; cep tipi hesap makinaları ilk çıktıkları zaman oldukça pahalı ve zor bulunan cihazlardı. O günün fiyatıyla 400 dolara satılan ve bugünün karşılığı ile 2500 dolar olan Sharp ICC-0081 dengi bir cihaz günümüzde hem küçüldü hem de 2 dolar gibi komik bir fiyata alınabiliyor. Verdiğimiz örnek oldukça uç olsa da 50 yılda nelerin değiştiğini oldukça net bir şekilde gösteriyor.

90'lı yılların en unutulmaz 7 sportif modeli

Başlığımızın konusunda ise bu kadar geriye gitmeyeceğiz. 50 yıllık zamanı daraltarak 80'li yılların sonu 90'lı yılların ortalarına kadar olan dönemde otomobillerde lüks olarak tabir edilen ancak günümüzde yeni modellerin neredeyse tamamında bulunan 9 donanımı inceleyeceğiz.
  • Ön kol dayama
Önemli bir konfor donanımı olan ön kol dayama o yıllarda çok lüks modeller hariç standart olarak sunulmuyordu. Sürüş rahatlığını ve pozisyonuna önemli katkısı olan bu donanım günümüzde alt sınıf otomobiller dahil birçok modelde sert plastik, vinil, kumaş veya deri kaplı olarak standart olarak sunuluyor.

10 yıl içerisinde yaygınlaşacak 5 otomobil teknolojisi

  • 4 cam otomatik ve otomatik yan aynalar
Özellikle arka camlar 90'lı yıllarda birçok modelde standart olarak gelmiyordu ve bir üst paket seçeneğinde yer alıyordu. Sürücünün sürüş esnasında tüm camlara rahatlıkla kumanda etmesini sağlayan bu olmazsa olmaz donanım günümüzde istisnalar hariç birçok modelde 4 cam da otomatik olarak standart donanım listesinde yer alıyor. Otomatik yan aynalar da aynı şekilde günümüzde her türlü araçta standart donanım listesine girdi.

Bugünün lüksü yarının standardı 5 otomobil donanımı

  • Alüminyum alaşım jant
Birçok kişi tarafından yanlış bir şekilde çelik jant olarak bilinen alüminyum alaşım jantlar 90'lı yılların en baştaki opsiyon veya üst paket donanımlarından birisiydi. Genellikle 13,14,15 inch çaplarında jantlar opsiyon listesinde bulunurken plastik kapaklara sahip siyah çelik jantlar standart olarak sunuluyordu. Günümüzde ise birçok model en az 15-16 inç çapında alüminyum alaşım jantları standart olarak sunuyor.

Otomobil Tarihinin En Çok Üretilen 5 Modeli

  • Gövde rengi tampon
O dönemlerde özellikle alt ve orta donanıma sahip olan modeller istisnasız siyah ön-arka tampon ve siyah kapı kolları ile sunuluyordu. Gücü yetenler aracın görünümünü bozan bu durumdan en üst pakete geçerek kurtulurken birçok kişi de ucuz bir şekilde bu parçaları boyatarak kurtuluyordu. Günümüzde ise siyah gövde parçalarına sahip olan model kalmadı diyebiliriz.

Kilometresi oynanmış aracı anlamanın 6 pratik yolu

  • Renkli cam
Araç içerisinde bir miktar gizlilik sağlayan ve güneşin zararlı UV ışınlarını kesmeye yardımcı olan renkli camlara sahip olmayan model artık bulunmuyor. Ancak o yıllarda renkli camlar genelde orta ve üst donanım seçeneklerinde standart olarak sunuluyordu ve baz modellerde düz beyaz olarak nitelenen camlar kullanılıyordu.

Görünümü performansının üstünde 5 model

  • Hava yastığı-ABS-ESP
Bu 3 önemli güvenlik donanımı 25 yıl önce birçok modelde bulunmadığı gibi bazı modellerde ya ekstra bedel ödenerek alınabiliyordu yada lüks markaların üst donanıma sahip modellerinde standart olarak sunuluyordu. Günümüzde ise Hava yastığı ve ABS'ye sahip olmayan model kalmamışken ESP de yeni satılacak olan araçlarda devlet tarafından zorunlu güvenlik donanımı listesine girdi.

Arabanıza aşık olduğunuzu gösteren 11 davranış

  • Klima
Tartışmasız otomobil konusunda 90'larda dilimize pelesenk olan kelimelerinden olan dönemin lüks donanımı klima, birçok modelde opsiyon listesinde bulunduğu gibi ancak markaların en üst donanımlı versiyonlarında standart olarak sunuluyordu. Diğer taraftan o yıllarda satılan 1.4 ve 1.6 litre düşük hacimli atmosferik motorlarda çekiş problemi olacağı için klima kullanılması tavsiye edilmiyordu ve en az 2.0 litre motor ile tavsiye ediliyordu. Günümüzde ise klima standart donanım listesine girmişken otomatik klima bile orta ve üst donanım seçeneklerinde standart olarak bulunuyor. Ayrıca 1.0 litre motor hacmine sahip modellerde bile sorunsuz bir şekilde kullanılıyor.

En güzel 9 otomobil reklamı

  • Deri kaplı direksiyon, vites topuzu ve el freni kolu
Deri kaplama malzemesi otomobillerde her zaman lüks bir donanım olarak yer almakta ancak direksiyon, vites topuzu ve el freni kolu gibi küçük parçaların deri ile kaplanması günümüzde alt sınıf modellerin en alt versiyonları hariç neredeyse standart bir donanım haline geldi. Geçmişte ise bu parçalar genelde pütürlü plastik malzemeden üretiliyordu ve sadece üst donanım seçeneklerinde veya lüks modellerde bulunuyordu veya opsiyon olarak sunuluyordu.

Bugünün lüksü yarının standardı 5 otomobil donanımı

  • Direksiyondan kumanda ses sistemi
Direksiyon başındayken dikkatimizi dağıtmadan ses sistemine kumanda etmemizi sağlayan bu çok önemli konfor ve bir miktar da güvenlik donanımı 90'lı yıllarda ancak lüks markaların en üst donanım seçeneklerinde standart olarak bulunuyordu. Günümüzde ise en alt sınıf modellerin baz modelleri hariç standart bir donanım haline geldi.

En önemli 9 otomotiv icadı


İlgili Konular

yeni otomobil donanımları 6544768629864618037

Yorum Gönder Yorumlar

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item