Kasası büyük motoru küçük 5 otomobil modeli

Aşırı besleme sistemlerinin ve özellikle turbo beslemenin hızlı bir şekilde yaygınlaşması sayesinde motorlar atmosferik beslemede üret...


Aşırı besleme sistemlerinin ve özellikle turbo beslemenin hızlı bir şekilde yaygınlaşması sayesinde motorlar atmosferik beslemede ürettikleri güçleri çok daha düşük hacimlerde elde edebiliyorlar. Down-sizing yani hacim küçültme sayesinde ülkemizdeki hacim bazlı vergilendirmenin de dezavantajları azaltılabiliyor. Listemizde Türkiye'de satılmakta olan motor hacmine göre oldukça büyük kasa ve ağırlığa sahip olan 5 modeli analiz ediyoruz.

  • VW Jetta 1.2 TSI 
VW Jetta boyutları ve iç hacim genişliğiyle bir üst sınıftaki otomobilleri kıskandıracak ölçülere sahip bir model olarak öne çıkıyor. Hem güzel bir aile arabası hem de şirket aracı olarak ideal olan bu aracın giriş seviyesinde 1.2 litre hacminde turbo-benzinli bir ünite yer alıyor. VW Jetta'nın güç/ağırlık oranı listedeki diğer araçlara göre en alt sırada yer alıyor. Diğer taraftan Ford Focus'un ardından en düşük yakıt tüketimine sahip. Ancak 1.2 TSI motorun teknolojisi bir miktar eskidi ve VW bu motorun yerine 1.0 litre 3 silindirli 115ps TSI motoru Avrupa'da kullanmaya başladı. Bu motor ile Jetta Ford Focus 1.0 litre Ecoboost modelini yakalayabilir.


  • BMW 5.20i
Yüksek vergi oranlarını aşabilmek için ülkemize özel olarak üretilen 5.20i modelinde 1.6lt hacminde PSA-BMW tasarımı bir motor kullanılıyor. Listedeki en ağır otomobil olmasına rağmen en yüksek güç/ağırlık oranı ile de en üst sırada bulunuyor. Buda onun 5 model içerisinde en iyi 0-100km hızlanmasına sahip olmasını sağlıyor. Diğer taraftan yakıt tüketimi de ağırlığı nedeniyle listenin en tepesinde yer alıyor.


  • Mercedes E180

BMW 5.20i ve 4.18i gibi vergi engelini aşmak için ülkemize özel üretilen modellerden bir tanesi olan E180 listedeki 2. en ağır ve iri model konumunda. Ancak tork/ağırlık kategorisinde listenin en üstünde yer alıyor. 0-100km ve maksimum hız verileri BMW 5.20i modelinin hemen ardından kendine yer buluyor ve bu modelden daha az yakıt tüketiyor. 


  • BMW 4.18i
Avrupa'da sadece ülkemizde BMW'nin yeni ürettiği 1.5 litre 3 silindirli motor ile satılan 4.18i modeli 4 kategoride de listenin ortalarında yer alıyor ve bu da performans verilerine yansıyor. Yakıt tüketimi de yine listenin en ortasında kendine yer buluyor. Yüksek ağırlık nedeniyle başarılı motor kendini tam olarak gösteremiyor.

4.18i modeli markanın 3.20i ve 5.20i modelinde kullandığı 1.6 litre motor ile ithal edilseydi listedeki tüm verileri alt üst edip en üst sıraya yerleşebilirdi. Ancak BMW'nin tamamen kendi tasarladığı 1.5lt motoru  PSA kökenli 1.6 motor yerine tasarladığını ve artık bu motorun türevlerini kullanacağını  da belirtmek isteriz. Büyük bir ihtimalle 1-2 yıl içerisinde 1.5lt motorun daha kuvvetli versiyonları 1,2, 3,4 ve 5 serilerinde sunulacaktır.

BMW ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız

  • Ford Focus 1.0 Ecoboost
Listenin en küçük motoru olsa da tüm dünyada oldukça bol ödül alan 1.0lt 3 silindirli Ecoboost motor boyutuna göre oldukça iyi verilere sahip. Sadece tork/ağırlık kategorisinde listenin en alt sırasında yer alan Ford Focus, güç/hacim kategorisinde ise listenin en üst sırasında yer alıyor. Yakıt tüketiminin de listenin en iyisi olduğunu hatırlatmakta fayda var. 0-100km hızlanması ise düşük hacmin getirdiği dezavantaj ile listenin en kötüsü durumunda. Turbonun daha düşük devirlerde çalışmaya başlaması sağlanırsa bu veri biraz daha düzelebilir.
İlgili Konular

vw jetta 1.2tsi 8347259329494004239

Yorum Gönder Yorumlar

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item