Tek lastik değiştirmek doğru mu?

Birçok araç sahibi patlayan lastiği nedeniyle veya ekonomik nedenlerle sadece tek lastik değiştirme ihtiyacı ile karşılaşmıştır. Bu kulla...

Birçok araç sahibi patlayan lastiği nedeniyle veya ekonomik nedenlerle sadece tek lastik değiştirme ihtiyacı ile karşılaşmıştır. Bu kullanım oldukça hatalıdır ve bazı kullanıcılar bu durumu önemsememekte, olaya sadece "lastik işte" mantığıyla bakmaktadırlar. Ancak durum bu kadar basit değildir.

Lastik ölçüsü hesaplanması nasıl yapılır?

Böyle bir durum biraz uç bir örnek olsa da bir ayağa kösele ayakkabı diğer ayağa spor ayakkabı giymeye benzetilebilir. Bu şekilde bir deneme yapın ve koşmayı deneyin veya bu durumu aklınızda canlandırın. Bu canlandırmadan sonra da yazının devamını okuyun, kesinlikle çok daha iyi anlaşılacaktır.

Lastik depolarken dikkat edilmesi gereken 3 kural

Farklı marka, desen ve diş derinliğine sahip lastik kullanılırsa ne olur?

Genellikle tek bir lastiğin yarılması yada kullanılmaz hale gelmesi durumunda ve bazı araçların tam boy yedek lastikleri farklı marka çıkması halinde karşılaşabileceğimiz bu durum bizi farklı marka ve desende lastik kullanmaya zorlayacağı gibi bazen de aynı markanın aynı tip sıfır lastiğinin de eski lastikler ile beraber kullanılmasına zorlayabilir. Bu durum ise aşağıdakilere neden olabilir.

 • Dengesiz sürüş
Her ne kadar aynı ebat bile kullanılsa genelde farklı markaların lastiklerin arasında çok küçük ölçü farklılıkları olabilir. A markanın 205/5/16 ölçüsü ile B markanın  aynı ölçüye sahip lastiğinde göz ardı edilebilir farklar olabilir. Bu markaların kullandıkları lastik kalıpları ile alakalıdır. Düşük hızlarda ve şehir trafiğinde hissedilmeyen bu durum otoban ve şehirler arası yollarda ve yüksek hızlarda araçta titreşime ve sağa veya sola hafif çekmeye neden olabilir. Ayrıca özellikle viraj dönüşlerinde desen ve diş derinliği farklılığından dolayı yol tutuş özellikleri kararsızlık gösterebilir.

Avrupa lastik etiketi ne anlama gelir?
Aquaplanning araç su birikintisine girdiğinde lastiklerin dönme yerine su üzerinde kayması demektir. Lastik yüzeyi ile yol arasında sudan bir film tabakası oluşması sonucu gerçekleşen bu durum oldukça tehlikelidir ve lastiklerin bu duruma uygun olup olmaması ile doğrudan alakalıdır. 4 lastikte iyi durumda olsa bile 1 tanesi farklı desene ve diş derinliğine sahipse araç bu tek lastik nedeniyle diğer lastiklerin dengesini bozacaktır. Dengenin bozulması ise aracın bu durumdan daha fazla etkilenmesine neden olacaktır. Su birikintisine girdiğinde savrulmayacak bir araç bile tek lastiğin farklı olması nedeniyle savrularak kontrolden çıkabilir.

Lastik aşınma tipleri nelerdir?

 • Ani frenlemede aracın savrulması
Her lastik yol tutuş ve frenleme konusunda farklı davranış karakterine sahiptir. Normalde 40 metrede durabilen bir araç bir başka lastikle 45 metrede durabilir. Tek bir lastiğin farklı olarak kullanılması veya farklı diş derinliğine sahip olması sonucu frenleme aracın tek bir tarafında daha iyi veya kötü olması ile sonuçlanabilir. Farklı mesafelerde durmaya çalışan lastikler sonucu araç dönme eğilimine girebilir. Bu dönme eğilimi sonucu ise araç savrulabilir.

 • ABS ve ESP sisteminin sağlıklı çalışamaması
ABS ve ESP sistemleri tamamen bilgisayar kontrolü ile gerçekleşir ve aracın kaymasının ve savrulmasının önüne geçmeye çalışırlar. Her hangi bir lastiğin farklı davranış göstermesi sonucu bu sistemler farklı durumlar algılayarak yanılma yaşayabilirler. 3 lastik yere daha iyi tutunurken tek olan lastik bu tutunmayı gerçekleştiremeyebilir veya tersi de gerçekleşebilir. Bunun sonucu olarak da bu sistemler daha az veya daha fazla müdahale yaparak istenilen kararlılığını sağlayamayabilirler.


Tek lastik kullanmak gerekirse ne yapmak gerekir?

Tek lastik kullanımı yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı oldukça sakıncalı bir davranıştır. Bu durum ile karşılaşılırsa yapılabilecekler ise,
 • Lastikler yeni durumda ise, aynı marka ve tipte yenisinin alınması
 • Lastikler eskimişse, benzer aşınmaya sahip temiz bir aynı marka ve tipte çıkma lastik bakılması
 • Aynı lastikten bulunamazsa, ön ve arka akslardaki lastikler aynı olacak şekilde yeni lastik alınması 
  • Önler A marka, arkalar B marka 
  • Lastiklerin aynı özelliklerde olması gereklidir. Örneğin önler performans lastiğiyse arkalar dört mevsim olmamalıdır. 
  • Tek lastik kullanımına göre güvenli olsa da 4 lastiğin aynı olmasına göre güvensizdir.

Başımıza gelen benzer bir durum

Anlattığımız durumun tam olarak aynısı yakın bir zamanda başımıza geldi. Sıfır aracın üzerinde Continental Eco Contact 5 marka ve tipte lastik bulunuyordu. Ancak lastiğin bir metal parçası yüzünden alındıktan kısa bir süre sonra ön lastiğin yarılması sonucu yedek lastik ile değiştirme ihtiyacı doğdu. Yedek lastik ise aracın üzerindeki lastiklerden farklı olarak Hankook markaydı. Lastikçilerle konuşmamız sonucu Continental EC 5 lastiklerin orijnal ekipman lastik olarak sunulduğunu, sadece araç üzerinde geldiğini ve sipariş üzerine alınabildiğini öğrendik. Ayrıca bu lastik stoklarda da bulunmuyordu ve temini için ise en az 1 ay süre verildi.

Lastik yüksek hızda neden patlayabilir?

Böyle bir sorunun en büyük sorumlusu aslında otomobil üreticisin kendisi. Normalde 5 lastiğinde aynı marka ve desende olması gerekiyordu. Diğer taraftan lastiklerin bir şekilde yetkili satıcı tarafından değiştirilmiş olma ihtimali de bulunuyor. Yapılabilecekler ise;
 • Hankook marka lastiğin tek olarak takılması ancak çok dikkatli kullanılması, yüksek hız yapılmaması mümkünse uzun yola çıkılmaması ve en kısa zamanda değiştirilmesi
 • En iyi seçenek: Aynı ebat ve desen Continental marka lastik temin edilmesi
 • 2. seçenek: 1 adet yedek lastik ile aynı Hankook marka lastik alınması, öne takılması, bu sayede ön akstaki lastiklerin Hankook marka, arka akstaki lastiklerin Continental marka olması

İlgili Konular

TEKNİK BİLGİ 4088598370958339133

Yorum Gönder Yorumlar

emo-but-icon

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item