En önemli 9 otomotiv icadı

Daha önceki yıllarda ciddi denemeler olsa da gerçek anlamda ilk içten yanmalı motora sahip otomobil 1885 yılında Alman mühendis  Karl B...


Daha önceki yıllarda ciddi denemeler olsa da gerçek anlamda ilk içten yanmalı motora sahip otomobil 1885 yılında Alman mühendis  Karl Benz tarafından icat edilip üretilmeye başlanmıştır. Daha sonra konfor, güvenlik ve tüketim ihtiyaçları doğrultusunda, günümüze kadar birçok teknoloji geliştirilmiştir. Bu icatlardan başlıca 10 tanesi şunlardır.


Otomatik Vites

Otomobil kullanmayı çok daha rahat bir hale getiren otomatik vites 1904 yılında Sturtevant kardeşler tarafından Amerika'nın Boston şehrinde icat edilmiştir. Bu otomobilde hızlı ve yavaş sürüş olmak üzere sadece 2 ileri vites bulunuyordu ve türünün ilk örneğiydi. İlk seri üretim otomatik vites ise 1908 model Ford T modelde kullanılmıştır.  

Sturtevant kardeşler ve ilk otomatik vitesli otomobil

ABS Fren Sistemi

İlk olarak 1929 yılında Fransız Gabriel Voisin tarafından uçaklara mekanik olan bir ABS fren sistemi uygulanmıştır. 1960 yılında ilk elektronik ABS sistemi Fransız Concorde uçaklarında kullanılmıştır. 1971 yılında ise ABS fren sistemi ilk kez bir otomobilde Amerikan Chrysler firması Imperial modelinde kullanmıştır.

1971 Chrysler Imperial
Emniyet Kemeri

1885 yılında patenti alınan emniyet kemerleri, başlarda çeşitli tehlikeli işlerde çalışanlar için tasarlanmıştı. 1911 yılında ise ilk kez savaş uçaklarında kullanılmaya başlandı. 1949 yılında Amerikan Nash firması ve 1955 yılında Ford firması emniyet kemerlerini otomobillerde opsiyonel donanım olarak sunmaya başladı. 1958 yılında İsveç Saab markası emniyet kemerini standart olarak sunan ilk otomobil markası oldu. 1959 yılında ise günümüze kadar sayısız hayat kurtaran 3 noktadan emniyet kemeri, Saab savaş uçaklarında fırlatma koltuğu tasarımı yapan Nils Bohlin tarafından icat edildi ve Volvo PV544 modelinde kullanıldı.


Hava Yastığı 

1951 yılında Alman ve Amerikan mühendisler tarafından ayrı ayrı farklı tipde hava yastığı patentleri alınsada aslında ilk tasarımlar 1940'lı yıllarda icat edilmiştir. Otomobillerde ise ilk kez 1970'lerin başlarında Amerikan Devleti'nin resmi hizmetler için satın aldığı Ford ve GM grubu araçlarda kullanılmıştır. Resmi araçlar hariç ilk kullanımı ise GM grubuna bağlı Oldsmobile markasının Toronado modelinde 1973 yılında olmuştur.

1973 Oldsmobile Toronado
Hidrolik Direksiyon

Araç yavaşken manevra yapmamızdaki en büyük kolaylık olan hidrolik direksiyon sistemi ilk kez 1876 yılında icat edildi. 1903 yılında ise kamyonlarda kullanılmaya başlandı. Otomobillerde kullanımı ise 1951 yılında Amerikan Chrysler markası Imperial modelinde gerçekleşmiştir.

1951 Chrysler Imperial
Klima

1902 yılında Amerikan Willis Carrier tarafından icat edilen klimaların otomobillerde kullanılması ilk olarak 1933 yılında gerçekleşmiştir. New York merkezli bir firma limuzin ve lüks araçlara sonradan klima montajını gerçekleştiriyordu. Ancak Packard markası 1939 yılında ilk kez otomobillerde fabrika çıkışı bir opsiyonel donanım olarak klima sistemini sunmaya başlamıştır. 


1939 Packard
Turbo besleme

Motor yanma odalarına ektra hava basılmasını sağlayan Turbo sistemi ilk olarak 1885 yılında Alman Gottlieb Daimler tarafından icat edilmiştir. Ancak 1905 yılında Turboşarj ismi ile patent alan ve geliştiren İsviçreli bilim adamı Alfred Büchi'dir.İlk kullanımı 1.Dünya Savaşı'nda savaş uçaklarında gerçekleşmiştir. Otomobillerde kullanımı ise ilk kez 1960'lı yıllarda Chevrolet Corvair Monza modeli ile olmuştur. 


Chevrolet Corvair Monza
ESC (Electronic Stability Control)

Ülkemizde daha son yıllarda zorunlu bir donanım hale getirilen ESC (Elektronik Stabilite Kontrol) sistemi ilk olarak 1983 yılında Toyota tarafından benzer bir sistem ile icat edilmiştir. 1992 yılında Alman BMW markası ilk gerçek ESP sistemini kullanmaya başlamıştır. Çeşitli markalar tarafından farklı kısaltmalar kullanılmaktadır. (ESC, ESP, DSC...vs). Geyik testi denilen sert slalom testleri ile ismi bütünleşmiştir.

Geyik Testi ve devrilen A Serisi Mercedes
Tubeless Lastik (İç lastiksiz) 

1928 yılı ile 1944 yılları arasında birçok tubeless lastik patenti alınsa da genelde üretimleri sınırlı olmuştur ve bu nedenle çok yaygınlaşmamıştır. Ancak 1952 yılında BF Goodrich markası günümüz lastik teknolojisine benzeyen iç lastiksiz lastiğin patentini almıştır. 1955 yılı itibariyle de bu lastikler bir çok otomobilde standart hale gelmiştir. Ülkemizde oldukça yanlış bir anlamda "Dubleks" yani çift kat olarak kullanımı yoğundur. İlgili Konular

otomotiv icatları 5436620673039321487

Yorum Gönder Yorumlar

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item