Yanlış yakıt kullanılırsa ne olur?

Türkiye'de 19 milyonun üstünde karayolu taşıtı bulunuyor be bu araçların 10 milyonunu otomobiller oluşturuyor. Bu otomobillerin %30&...


Türkiye'de 19 milyonun üstünde karayolu taşıtı bulunuyor be bu araçların 10 milyonunu otomobiller oluşturuyor. Bu otomobillerin %30'u dizel motora, %70'i de benzinli motora sahip. Geri kalan 9 milyon araç kamyon, kamyonet, otobüs, minibüs gibi dizel motora sahip araçlardan oluşuyor. 

Hız göstergesi neden hatalı gösterir?

10 milyon otomobilin kullandığı yakıt ise %30 dizel, %29 benzin ve %41 LPG olarak dağılıyor. Görüldüğü üzere otomobiller için dizel ve benzin kullanımı şimdilik neredeyse aynı görünüyor. Bazı araçların dış görünümünden hiçbir şekilde dizel veya benzinli olduğu anlaşılamazken bu ayrım genellikle motorun bagaj kapağında bulunan harfler vasıtasıyla gerçekleşiyor. 

Ağır vasıta ve hafif ticarilerin dizel yakıt kullandığı, LPG'nin de benzinli otomobillere monte edildiği yaygın bir şekilde bilinir ve yanlış yakıt kullanımı bu tip araçlarda çok fazla olmamaktadır.  Diğer taraftan dizel ve benzin kullanan otomobillerin sayısının birbirine oldukça yakın olması nedeniyle bazen yanlış yakıt alınması da meydana gelebilmektedir. Bu durum sürücünün veya pompacının dalgınlığı nedeniyle gerçekleşebilmektedir.

Dizelin benzinli bir araca veya benzinin dizel bir araca konulması durumunda ise motorda ve aracın diğer aksamlarında ağır hasarlar olabilmekte ve büyük masraflar çıkabilmektedir.


Dizel araca benzin koyulursa ne olur?

Benzin pompası uçlarının dizel aracın depo girişinden daha dar olması nedeniyle riski yüksek olan ve daha olası bir durumdur ve hasar diğer ihtimale göre fazla gerçekleşir. Modern dizel motorlarda işletim sistemleri bu durumu tespit edip aracı güvene alsa da bu yine de meydana gelebilecek bir hadisedir.

Dizel motorlu araçlarda benzin kullanımı durumunda araç büyük bir ihtimalle çalışır ve bu nedenle sürücüyü yanıltabilir. Yol almaya devam eden sürücü ne kadar fazla yol yaparsa motora o kadar zarar verir. Dizel araçlarda masrafın daha fazla olmasının bir nedeni de fazla yol almaktan dolayıdır. Araç hareket etmezse masraf çok daha az olur.

Rölanti nedir? Motor rölantide ne kadar yakıt tüketir?

Dizel araçlar oldukça yüksek basınca sahip enjektörlere sahiptir. Bu enjektörler herhangi bir bujiye ihtiyaç olmadan püskürtme vasıtasıyla hava-yakıt karışımını tutuştururlar. Dolayısı ile dizel enjektörleri benzinli motorlardaki enjektörlere göre çok daha hassas ve pahalıdırlar. 

Dizel yakıtı benzine göre daha yoğun, zor tutuşan ve yağ bazlı bir yakıttır ve enjektörlerin yağlanması görevini de görür. Benzin ise solvent bazlıdır, daha incedir, yağlama özelliği daha azdır ve çabuk tutuşmaya meyillidir. Bu nedenle dizel yakıt yerine benzin kullanılırsa bu yağlama özellikleri azalır, geç tutuşması gereken yakıt erken tutuşur ve düzensizliğe neden olur. Kuruluk nedeniyle enjektörlerde mikron boyutunda metal parça kopmaları meydana gelebilir ve bu parçalar püskürtme sistemine zarar verebilir. Ayrıca bir süreliğine de olsa kuru çalışma motor parçaları içerisinde paslanmalara neden olabilir. Sonuç olarak uzun kullanımlarda motor o kadar fazla hasar görür ki tamirat masrafı sıfır motor bedelini bile geçebilir.


Benzinli araca dizel koyulursa ne olur?

Akaryakıt istasyonlarındaki dizel pompa uçlarının benzinli aracın depo girişinden daha geniş olması nedeniyle daha nadir gerçekleşen bir durumdur. Olma ihtimali diğer duruma göre daha azdır ve daha az masraflıdır.

Klima yakıt tüketimini ne kadar etkiler?

Benzin, dizel yakıta göre çok daha hızlı tutuşan bir akaryakıt cinsidir ve bujilerin çakma gücü benzini tutuşturacak şekilde tasarlanmıştır. Benzin yerine dizel yakıt kullanımı durumunda hava-yakıt karışımının tutuşması çok daha zor gerçekleşecek veya gerçekleşmeyecektir. Dolayısı ile motorun çalışmama ihtimali de bulunmaktadır. Çalışması durumunda ise oldukça vuruntulu ve egzozdan yoğun duman çıkan bir sürüş gerçekleşir ve bir süre sonra motor durur. Çalışmayan veya kısa bir süre çalışan motorda parçalar da fazla hareket etmeyeceği için dizel motorda benzin kullanmaya göre hasar ihtimali oldukça çok daha azdır.

Motor yıkamak zararlı mı?

Aşağıda izleyeceğiniz videoda benzinli Ford Escort araca dizel yakıt, dizel Opel Astra araca ise benzin yakıt koyuluyor. Bu araçlarda bulunan motorlar 20-25 yıl öncesinin teknolojisine sahip. Dolayısı ile tepkileri de daha az. Günümüz araçlarında bu tepkiler çok daha fazla olabilmekte ve hasar ihtimali artmaktadır.


Yanlış yakıt kullanılırsa ne yapılması gerekir?
 • Pompa başında yanlış yakıt alındığı tespit edilirse araç kesinlikle çalıştırılmamalıdır.
 • Bu şekilde yol alındıysa hemen aracı kenara çekip motoru kapatmak gerekir.
 • Servis noktasına aracı kullanarak gidilmemeli mutlaka çekici çağrılmalıdır.
 • Ne kadar yanlış yakıt alındığı kayda alınmalıdır.
 • Depodaki yanlış yakıt mutlaka tamamen boşaltılmalıdır.

Yanlış yakıt kullanılırsa hangi parçalar zarar görebilir?

Aracın çalışıp çalışmadığına ve katedilen yola göre değişkenlik gösterse bazı parçalar ciddi hasar görebilir ve değişmesi gerekebilir.
 • Yakıt enjektörleri
 • Yakıt pompası
 • Yakıt filtresi
 • Yakıt sistemi boruları
 • Katalitik konvertör (benzin)
 • Dizel partikül filtresi (dizel)
 • Sübap sistemi
 • Yakıt deposu

Yanlış yakıt kullanılırsa sorumluluk kimdedir?

Yanlış yakıt istasyon tarafından konulursa;
 • Akaryakıt İstasyonlarının genellikle bu konuda sigorta kapsamları vardır. Hatalı durumdaysalar bu sigortayı kullanırlar ve zararı karşılarlar.
 • Araç kaskoya sahip ise yaklaşık 1000TL ile sınırlı hasarsızlığı etkilemeyen "yanlış yakıt" kapsamı vardır ve tamirat bu şekilde gerçekleştirilebilir.
Sürücü yanlış yakıtı bidonla kendi koymuşsa;
 • Tüm sorumluluk kendisine aittir ve araç kaskoya bile sahip olsa zararı kendisi karşılamak zorundadır.
Yanlış yakıt alma ihtimali ne zaman artar?

Yanlış yakıt kullanmak oldukça düşük bir ihtimal bile olsa tüm dünyada her yıl en az 200.000 sürücü bu hata ile karşılaşmaktadır. Bu durumun ihtimali ise bazı nedenlerle artmaktadır.

DSG - DCT şanzıman kullanırken nelere dikkat etmek gerekir?
 • Tanımadığınız bir akaryakıt istasyonundan yakıt almak
 • Kırsalda bulunan akaryakıt istasyonlarından yakıt almak
 • İçinde ne tip yakıt olduğuna emin olmadan bir bidonu kullanmak
 • Yakıt alırken çevrenizdekilerle veya telefonla konuşmak ve meşgul olmak
 • Aile veya şirket içerisinde bulunan farklı yakıt kullanan araçları değişimli kullanmak
 • İyi tanınmayan kiralık araç kullanmak
 • Farklı yakıt kullanan yeni bir araç alındığında alışkanlık gereği yanlış yakıt almak
 • Sıkışık bir zamanda acele bir şekilde yakıt almak
 • Tecrübesiz ve dalgın pompacıya denk gelmek
SONUÇ
 • Benzin pompası ucunun daha dar olması nedeniyle dizel araca benzin konulması daha büyük bir ihtimaldir. Dizel motora sahip bir araç benzin yakıt ile çalışır ve yol alabilir, Bazı sürücüler bu durumu anlamayabilir ve ne kadar yol alırlarsa motora o kadar zarar verirler ve sonuçta motorun komple değişmesi bile gerekebilir. Ayrıca genel olarak dizel motor parçaları benzinli motorlara göre daha pahalıdır. 
 • Dizel pompası ucunun daha geniş olması nedeniyle benzinli araca dizel yakıt konulması daha düşük bir ihtimaldir. Benzinli motora sahip bir araç dizel yakıt ile zor çalışır veya çalışmayabilir. Oldukça vuruntulu ve dumanlı gerçekleşen bir sürüş sonrası araç durabilir veya sürücü durma ihtiyacı görebilir. Bu sayede araca verilen hasar genelde daha azdır. 

İlgili Konular

yanlış yakıt 6389314416726427258

Yorum Gönder Yorumlar

emo-but-icon

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item