Opel Calibra geri mi dönüyor?

Üretildiği dönemde Opel'in en beğenilen modellerinden birisi olan Calibra modeli önümüzdeki yıllarda karşımıza Cenevre Otomobil Fuar...


Üretildiği dönemde Opel'in en beğenilen modellerinden birisi olan Calibra modeli önümüzdeki yıllarda karşımıza Cenevre Otomobil Fuarı'nda tanıtılan GT Concept modeline benzer olarak karşımıza çıkabilir. Diğer taraftan 2016 Ocak ayı başında yapılan Detroit Otomobil Fuarı'nda karşımıza çıkan Buick Avista Sports Coupe Concept'in de altında yeni Calibra saklanıyor olabilir.

Opel Calibra modeli 1989-1997 yılları arasında üretildi ve Vectra A bazlı 2 kapılı coupe bir modeldi. 0.25 hava direnç (CW) katsayısına sahipti ve bu değer kasanın kama formu sayesinde sağlanırken ayrıca seri üretim bir otomobil için de rekor sayılıyordu. Aracın iç tasarımı ise platform kardeşi Vectra A ile birebir aynıydı. Modelde 2.0 lt hacminde 8 sübap, 16 sübap ve 16 sübap turbo motorlar kullanılıyorken daha sonra 2.5 litre V6 motor da seçenekler arasına dahil edildi. Opel'in en sevilen ve başarılı modellerinden birisi olmasına rağmen üretimi devam etmedi ve modelin devamı niteliğindeki coupe kasa sadece Astra seçenekleri ile sunuldu ve istenilen başarı yakalanamadı. Modelin hayranları ise hep aynı soruyu sordular. "Neden Calibra geri dönmüyor?" 

Opel Calibra Turbo 4x4
Alman Opel markası Amerikan GM (General Motors) bünyesinde bulunan bir otomobil markası ve GM bünyesinde bulunan Chevrolet ve Buick gibi diğer markalarla özellikle son 10 yıldır model ve motor paylaşımı da yapıyor. Bu globalleşmenin bir sonucu ve üretim adetlerinin artmasıyla maliyetlerin düşmesi sağlanabiliyor.

Opel ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız

Opel Chevrolet markası ile motor paylaşımı yaparken Buick markası ile de hem motor hem de tasarım olarak paslaşıyor. Opel tasarım ekibi Buick markasına da destek veriyor ve genelde Buick Opel'in tasarım dilini kullanarak modeller çıkarıyor. Ayrıca Opel'in bir çok modelinin Kuzey Amerika'da Buick markası adı altında satıldığını hatırlatmakta da fayda var. Örneğin Opel Insignia - Buick Regal, Opel Astra - Buick Verano, Opel Cascada - Buick Cascada ve Opel Mokka - Buick Encore adı altında ve Kuzey Amerika pazarına uygun farklı tasarımlar detayları ile satılıyor.

GM'in klonları -  Opel Insignia sağda Buick Regal
Buick ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız

Opel ve Buick arasındaki bu ortak çalışmalar üzerinden hareket edecek olursak Buick'in son tanıttığı konsept model ise başlığımıza konu olan yeni Calibra modeli için oldukça iyi bir tasarım alternatifi olarak öne çıkıyor. Gerek boyutları gerekse de şık tasarımı insana "keşke bu model Calibra olsa" dedirtiyor.

Buick Avista
Opel ise 2016 Mart ayında yapılan Cenevre Otomobil Fuarı'na GT Concept modelini tanıtmıştı ve bu konuda oldukça da iddialı görünüyordu. Modelin en son olarak bir videosu yayınlandı. Marka çok fazla detay sunmasada kısa bir tanıtım filmi ile merak uyandırmayı başardı.


Diğer taraftan GM grubunun bir diğer üyesi Chevrolet yakın zamanda yeni Camaro modelini tanıttı. İlginç olan ise büyük ve çok silindirli motorlarına alışık olduğumuz modelin baz versiyonunda 2.0 litre 4 silindirli turbo-benzinli 265hp gücünde bir motor ve 8 ileri otomatik şanzıman bulunuyor. Bu motor-şanzıman birlikteliğinin Calibra modeline de oldukça yakışacağını düşünüyoruz. Ayrıca yeni Calibra modeli Camaro alt yapısına da sahip olabilir.

Chevrolet ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız

2016 Chevrolet Camaro

Sonuç olarak Opel bize göre zamanında büyük başarı göstermiş ve önemli bir adı bulunan Calibra'yı önümüzdeki yıllarda tekrar satışa sunabilir. Bu modelin Amerika'da satışa sunulan yeni Camaro modeliyle ve yeni tanıtılan Buick Avista konseptiyle ortak noktalarının olup olmayacağı belli olmasa da analizimizde değindiğimiz noktalar ve genel gidişat durumun böyle olabileceğini gösteriyor. GM Grubu'nun elinde o kadar farklı ve önemli araçlar bulnuyor ki Calibra'yı üretmemesi için hiçbir neden göremiyoruz. Umarız Opel yeni tanıtacağı modeli seri üretim zamanı geldiği zaman değişiklik olmadan efsane Calibra ismi ile tekrar piyasaya sunar.

Buick modeli üzerinden hayali Opel Calibra
Buick Avista Sports Coupe Concept


İlgili Konular

yeni opel calibra 1595612104571473665

Yorum Gönder Yorumlar

emo-but-icon

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item