Mercedes VRC Coggiola, 1 araba 4 farklı kasa

Konsept modeller gelecek yıllarda üretilecek araçlar için önemli bir referans noktasıdır. Kimi zaman üretim modeline oldukça yakın tasar...

Konsept modeller gelecek yıllarda üretilecek araçlar için önemli bir referans noktasıdır. Kimi zaman üretim modeline oldukça yakın tasarımlar ortaya çıkarken, kimi zaman da aklın hayalin almayacağı tarzda araçlar ile karşılaşabiliyoruz. Ayrıca üreticiler üretmeyi düşünmedikleri bazı çılgın fikirleri sırf dikkat çeksin diye de konsept haliyle görücüye çıkarabiliyorlar. Biz de bu doğrultuda Mercedes'in 4 farklı kasa tipini tek bir araçta toplayan VRC Coggiola konseptini incelemeye karar verdik. 
Geçmiş zamanlarda sadece iletişim amacıyla kullandığımız cep telefonları günümüzde artık dizüstü bilgisayarlara bile rakip olacak hale geldiler. Video izlemeden fotoğraf ve video çekmeye, görüntülü görüşmeden en detaylı oyunları oynayabilmeye kadar bir çok özelliğe sahip olan bu cihazlar neredeyse herkesin cebine girmiş durumda. Böyle olacağına dair varsayımlar ve söylentiler olurdu ama hepimiz genelde güler geçerdik. Çok değil 20-25 yıl önce genelde iş adamları iletişim amaçlı olarak yüksek ücretler karşılığında sadece sesli iletişime yarayan cep telefonu alabiliyorlardı. Öyle ki günümüzün en pahalı telefonlarından birisi olan Iphone 6s ile 20 yıl öncesinin Ericsson 337 modeli aşağı yukarı aynı fiyatla yani 1000 dolara satılıyordu.

20-25 yıl önce aynı mantık ile hareket eden Mercedes tek bir otomobilde 4 farklı kasayı bir araya getiren VRC konseptini tanıttı. Bu model oldukça hafif ve modüler kasa eklentileri sayesinde coupe, cabrio, pikap ve station wagon formlarına dönüşebiliyordu. Bu dönüşüm sayesinde çok kullanışlı ve farklı amaçlara hizmet eden 4 farklı model tek bir otomobil çatısı altında elde edilebiliyordu. Eşya taşımak için pikap, güneşli günler için cabrio, aile kullanımı için SW ve genel kullanım için de Coupe modülü bu farklı amaçlar için başarılı bir şekilde tasarlanmıştı.

Bu dönüşüm işlemi ise 3 kişi tarafından 15 dakika içerisinde rahatlıkla yapılabiliyordu. Kasa modülleri 30kg ile 50kg arasında değişiyordu ve güvenlikten ödün vermeyecek şekilde hem hafiflik hem de sağlamlık sağlayan karbon fiber malzemeden üretiliyordu.  Bu modüller el ile kasaya oturtuluyor ardından da kasada bütünleşik bulunan elektro motorlar modülü 8 ayrı noktadan çekerek kasaya sıkıştırıyordu. Bu sayede ayar ve güvenlik sorunu yaşanmıyordu. Sökme işlemi de benzer bir şekilde gerçekleşiyor ve elektro motorlar kilitleri bırakarak modülü yükseltiyordu. Geriye sadece modülü el ile bir kenara kaldırmak kalıyordu.

VRC konsepti zamanın Mercedes modellerinin aksine önden çekişli olarak tasarlanmıştı ve CVT otomatik şanzımana sahipti. Önden çekişin seçilmesi ise aracın esnek yapısına katkıda bulunacak şaft tünelini ortadan kaldırmak için yapılmış gibi görünüyordu. Ayrıca 20-25 yıl önce sadece bir konsept çalışma olan "fly by wire" yani direksiyon ve fren sisteminin mekanik bağlantılar olmadan elektronik olarak kontrol edilebilmesi bu araçta bulunuyordu.

Mercedes X Serisi Pikap konsepti tanıtıldı

Mercedes her ne kadar böyle çılgın bir modeli üretmemiş olsa da günümüzde kullandığı bazı teknolojileri ve tasarımları bu araç üzerinde deneme fırsatı bulmuştu. Ayrıca büyük dikkat çekmeyi başararak sadece güvenilir ve sağlam araçlar üretmediğini geleceğe de büyük bir iştahla baktığını gösterme fırsatı bulmuştu.

Diğer taraftan bazı zamanlar çok da ciddi bakmadığımız konsept modellerin önemi burada daha da iyi anlaşılıyor. Bu modeller bazen abartılı ve olmayacakmış gibi görünseler de kasalarının altlarında bambaşka teknolojiler barındırıyor olabilirler. Sonuçta üreticiler konsept araçlar için milyonlar harcıyorlar ve bu işi de laf olsun diye yapmıyorlar.

Mercedes'in pikap macerası nereden nereye geldi?
İlgili Konular

mercedes vrc 7819767601478173442

Yorum Gönder Yorumlar

emo-but-icon

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item