Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) nedir? Nasıl hesaplanır?

Bilindiği gibi ülkemizde sıfır kilometre bir otomobil satın aldığımızda ÖTV +KDV, ikinci el bir otomobil aldığımızdaysa KDV ödemekle y...


Bilindiği gibi ülkemizde sıfır kilometre bir otomobil satın aldığımızda ÖTV+KDV, ikinci el bir otomobil aldığımızdaysa KDV ödemekle yükümlüyüz. Tabi ki ödediğimiz vergiler bununla kalmıyor. Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de kullandığımız otomobiller için, bir servet vergisi olarak, Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödüyoruz. Peki, motorlu taşıtlar vergisi olarak ödediğimiz miktarlar ne kadar? Ödediğimiz meblağlar gerçekten yüksek mi? Bu yazıda bu soruların cevaplarını irdeleyeceğiz.

Öncelikle MTV hakkında biraz bilgiyle başlayalım. MTV, bir servet vergisidir ve bu verginin mükellefi olmanız için bu servete konu mala sahip olmanız gerekmektedir. Burada sahiplik kavramıyla, motorlu taşıtların mükelleflerin adına kayıt ve tescil edilmesi anlaşılmalıdır. Avrupa ülkelerinden farklı olarak, ülkemizde motorlu taşıtlar vergisinin hesaplanmasında motor silindir hacmi dikkate alınmaktadır. Yani otomobilinizin motor hacmi ne kadar büyükse, otomobiliniz için ödeyeceğiniz motorlu taşıtlar vergisi de o kadar artacaktır. Bunun yanında dikkate alınan bir diğer ölçü otomobilinizin yaşıdır. Otomobilinizin yaşı büyüdükçe, otomobiliniz için ödeyeceğiniz vergi de azalmaktadır.

Türkiye’den farklı olarak Avrupa’da motorlu taşıtlar vergisi motor hacminden ziyade otomobilin çevreyi, doğayı ne kadar kirlettiği ile doğru orantılı olmak üzere alınıyor. Otomobilinizin karbon salınımı ne kadar yüksekse o kadar yüksek vergi ödüyorsunuz. Bunun yanında otomobilinizin elektrikli olması size büyük bir vergi avantajı sağlıyor. Hatta Fransa, karbon salınımı düşük otomobil sahiplerine vergi iadesi dahi yapıyor. Bu maksatla Avrupa, çevreyi daha az kirleten otomobiller daha çok tercih edilsin istiyor.


Şimdi, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın kendi web sayfasında MTV hesaplama imkanı veren sayfasından örneklerle MTV’nin durumuna bakalım.

Sıfır kilometre bir otomobil aldığınızı varsayalım. Sayfamızı takip edenlerin çoğunluğunun motor hacminin büyüklüğünü önemseyen bireyler olduğu varsayımıyla büyük hacimli motora sahip bir otomobil tercihiyle başlayabiliriz. Mesela motor hacmi 4000 cm3 üzeri bir otomobili tercih ettiniz. Ödemeniz gereken 6 aylık MTV şöyle oluyor:


Gördüğünüz gibi sıfır kilometre aldığınız, motor hacmi 4000cm3 üstü olan otomobilinizin 6 aylık MTV’si 11.358,00 TL’dir. Yıllık ödeyeceğiniz vergi ise 22.716,00 TL’dir. Bu rakam biraz uçuk gibi duruyor değil mi?

Evet, miktar biraz yüksek, motor hacmini düşürelim ve tekrar bakalım. Mesela 3000cm3 motor hacmine sahip güçlü bir otomobil almak istiyorsunuz. Ödeyeceğiniz MTV:


3000cm3 motor hacmine sahip otomobilinizin 6 aylık vergisi 2.898,50 TL’dir. Yıllık vergisi ise 5.797,00 TL’dir. Bu miktar da yüksek geldiyse motor hacmini 3000cm3’ten 2000cm3’e düşürerek tekrar bakalım:


2000cm3 motor hacmine sahip otomobilinizin 6 aylık vergisi 1.386,00 TL’dir. Yıllık vergisi ise 2.772,00 TL’dir.

Günümüz akaryakıt fiyatları sebebiyle 2000cm3 motor hacminin altı ülkemizde daha çok tercih edilir olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu sebeple bu hacimlere de bir göz atalım.


Ülkemizde en çok tercih edilen motor seçeneği olan 1600cm3 motor hacmine ödeyeceğimiz 6 aylık vergi 498,50 TL’dir. Yıllık vergi ise toplamda 997,00 TL’dir. Aslında fiyatının yanında 1600cm3 motor hacminin tercih edilmesindeki sebeplerin en önemlileri, yakıt sarfiyatının ve ödenen MTV’nin diğerlerine nazaran daha uygun olmasıdır.


Sonuç olarak görülebileceği üzere otomobillerimiz için satın alırken ödediğimiz onca vergiden sonra (bkz bir önceki köşe yazısı) her altı ayda bir (Ocak-Temmuz) motorlu taşıtlar vergisini de ödemekle mükellefiz. Bunun yanında otomobiliniz için her sene yaptırdığınız trafik sigortası, kasko ve benzeri sigorta harcamaları da cebimize ek yük olarak yansıyor. Şunu söylemek yanlış olmayacak; Türkiye’de otomobil sahibi olmanın maliyeti yüksek.

18.02.2016 tarihinde Ankara’da yaşanan üzücü olayda hayatını kaybedenlerin yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Umuyorum ki ülkemiz bu zor günleri de atlatıp aydınlık günlere hepimizin çabalarıyla ulaşacaktır.


Konuk Yazar 
Araş. Gör. Tunç İnce
Sakarya Üniversitesi Maliye Bölümü

İlgili Konular

MTV hesap 7515245209686090895

Yorum Gönder Yorumlar

emo-but-icon

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item