Teğet geçmek bu olsa gerek

Motosikletler trafikte rahat hareket edebilmeleri ve kolaylıkları sayesinde özellikle kalabalık şehirlerin vazgeçilmez taşıtlarıdır. Fa...


Motosikletler trafikte rahat hareket edebilmeleri ve kolaylıkları sayesinde özellikle kalabalık şehirlerin vazgeçilmez taşıtlarıdır. Fakat hızlı hareket etmeleri ve kapladıkları hacmin diğer taşıtlara göre daha az olması nedeniyle fark edilmeleri daha zordur.


Diğer taraftan motosiklet sürücülerinin bir çoğu trafik kurallarına uymalarına rağmen otomobil ve ticari araç sürücüleri tarafından hor görülebiliyor ve taciz edilebiliyorlar. Aslında çok daha fazla saygı duyulması ve dikkat edilmesi gerekirken bu şekilde davranılması gerçekten de hayret verici. Sonuçta motosiklet sürücüsünün vücudu bir nevi kaporta görevi görüyor ve kaza durumunda otomobil sürücülerine göre çok daha fazla ölüm ve yaralanma riski altındalar. 

Ancak bazı motosiklet kullanıcılarının trafikte her gördükleri boşluğa girerek yola devam etme isteği ile de bir çok kişi karşılaşmıştır. Bu sürüş tarzı hem başka sürücülerin tereddütte kalarak trafiği tehlikeye atmasını hem de motosiklet sürücüsünün kaza yapmasına neden olabiliyor. Sonuçta önceden sinyal verme, güvenli şerit değiştirme, hız limitleri ve trafik ışıkları ve levhaları motosikletler için de geçerli.


İzleyeceğiniz videoda ise bize göre kendine oldukça güvenen ancak sorumsuz bir motosiklet sürücüsünü izleyeceğiz. Bu sürücü normal gibi görünen bir hızla trafikte yol alırken trafik ışıklarına yaklaşıyor. Önündeki iki araç kırmızı ışığın yanmasıyla duruyor. Ancak motosiklet sürücüsü büyük ihtimalle bir an dalıyor ve hızını azaltamıyor. Fren zamanını geçirdiği için de öndeki araca çarpmamak için ancak bir motorun ucu ucuna geçebileceği aralıktan geçiyor. Durmak yerine ise yoluna devam ediyor ve kendisine yeşil yanan ve yoluna devam eden minivan araca çarpmaktan son anda usta bir manevrayla kurtuluyor. Ancak manevranın etkisiyle gidonu kırdığı için karşı şeritte bekleyen diğer araçlara doğru yöneliyor ve çarpmaktan yine son anda kurtuluyor. Sonuçta yaptığı hata sonucu 6 tane aracı resmen teğet geçen sürücü büyük bir tehlike atlatıyor. 


Bize göre böyle hamleler yapabilen bir sürücü hem usta hem de oldukça şanslı bir sürücü. Ancak tedbirsiz bir şekilde ışıklara yaklaşması sadece dikkatsizlik ile açıklanabilir. 
İlgili Konular

motosiklet kaza 7730502443327276716

Yorum Gönder Yorumlar

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item