Araba betona girerse ne olur? Ne yapmak gerekir?

Fotoğrafta görüldüğü gibi taze beton dolu bir yere girmek her halde bir birçok kişinin korkulu rüyasıdır. Dikkatsiz bir anımızda veya bet...

Fotoğrafta görüldüğü gibi taze beton dolu bir yere girmek her halde bir birçok kişinin korkulu rüyasıdır. Dikkatsiz bir anımızda veya beton dökme işlemi yapıldıktan sonra koyulmayan bir uyarı levhası nedeniyle gerçekleşebilecek böyle bir aksiliğin başımıza gelme olasılığı açık bırakılan çukurları ile meşhur ülkemizde her zaman ihtimal dahilindedir. Böyle bir durumda donmamış beton yerine çamur olsaydı çok fazla düşünmemize gerek kalmayabilir ve detaylı bir yıkama ile durumu kurtarabilirdik. Ancak bahsi geçen malzeme beton olunca işler biraz farklı gerçekleşebilir. Bu nedenle ilk olarak betonun ne olduğunu bilmemiz gerekir.


Beton nedir?

İki veya daha fazla malzemenin bir araya gelmesiyle kompozit malzemeler oluşur. Su, kum (veya çakıl) ve çimentonun bir araya gelmesiyle de beton oluşur. Bu nedenle beton bir kompozit malzemedir. Burada kum (veya çakıl) ve çimento betonun ana malzemeleridir. Çimento, su ve hava ile reaksiyona girerek sertleşir ve bu nedenle bu karışım donarak oldukça sağlam bir yapı malzemesine dönüşür. Çimentonun içerisinde ise çeşitli kimyasal bileşenler bulunur. Bu kimyasallar metal, ahşap, plastik ve kauçuk gibi malzemelere kimyasal olarak zarar verebilme potansiyeline sahiptir. Ayrıca betonu oluşturan kum veya çakılın da aşındırıcı özellikleri çok yüksektir.


Araba betona girerse ne olur?

"Beton nedir?" başlığı altında betonun kimyasal ve fiziksel olan aşındırıcı özelliklerinden bahsetmiştik. Donmamış beton içerisine araba ile girilip bir miktar da yol alınır ise tekerleklerin dönmesiyle beton malzeme aracın jant-lastik, fren ve süspansiyon aksamlarına sıvanabilir. Çimentonun kimyasal olarak aşındırıcı etkisi kısa vadede çok fazla etkili olmasa da gerekli tedbir alınmaz ise uzun vadede plastik ve kauçuk malzemeleri çürütebileceği gibi metal malzemelerin de daha erken bir sürede korozyana uğramasına neden olabilir.


Diğer taraftan parçalar arasına sıkışacak olan kum ve çakıl, dönen parçalara fiziksel olarak ciddi şekilde zarar verebilir. Özellikle fren diskleri ve jantlar büyük risk altındadır. Girilen donmamış betonun derinliği çok fazla ise, motorda bulunan dönen parçalardan vantilatör kayışı, triger kayışı ve bunlara bağlı olan dişli ve kasnaklar aralarına giren harç nedeniyle zarar görebilir. Triger kayışının zarar görmesi ise kopmasına ve motorun ciddi anlamda zarar görerek revizyona girmesine (rektefiye) bile neden olabilir. 

Araç betona girerse ne yapmak gerekir?

Arabanızın donmamış betona girmesi durumunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta mümkünse çok fazla yol alınmamasıdır. Girilen betonun derinliğine bağlı olarak aracı hareket ettirmemek ve çekici bile çağırmak gerekebilir. Aracın alt kısmında betonun bulaştığı kısımlar ise detaylı bir şekilde aşırı basınçlı olmayan su ile yıkanmalıdır. Ayrıca her hangi bir noktada çakıl sıkışması tespit edilirse bulunduğu nokta fazla zorlanmadan yerinden çıkarılmalıdır. 


Detaylı bir temizliğe rağmen bazı noktalarda görülmeyen kirlenmeler kalırsa bu noktalarda zamanla kimyasal ve fiziksel aşınmalar meydana gelebilir. Bu nedenle motorun, süspansiyonun ve alt aksamın detaylı bir şekilde ve kuvvetli ışık ile muayene edilmesi gerekir. Tespit edilemeyen noktalarda sertleşen beton parçaları zamanla korozyonu hızlandıracağı gibi bir süre sonra hareket eden parçalar arasına düşerek fiziksel zarara da neden olabilir.

Diğer taraftan trafik sigortası bu tip bir durumda hasarı karşılamazken aracın kaskosu varsa hasarı karşılamak mümkün ancak hasarsızlık indiriminin de kaybedildiğini belirtmekte fayda görüyoruz.


İlgili Konular

TEKNİK BİLGİ 7828178023916535651

Yorum Gönder Yorumlar

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item