Hatalı şerit değiştirmenin sonucu çok ağır olabilir

Otobanda araç kullanmak her ne kadar kolay gibi görünse de yanlış hareketleri affetmeyen bir yapısı vardır. Diğer araçların konumları yü...

Otobanda araç kullanmak her ne kadar kolay gibi görünse de yanlış hareketleri affetmeyen bir yapısı vardır. Diğer araçların konumları yüksek hız nedeniyle tam olarak anlaşılamayabilir ve bunun da sonucu yıkıcı olabilir. Ayrıca şerit değiştirmek de bu hızın doğru algılanamaması nedeniyle hatalı bir şekilde yapılabilir ve sonuçları da ağır olabilir.

İzleyeceğiniz videoda orta şeritte seyreden tır karşısına çıkan aracı sollamak için sol şeride geçiyor. O sırada en sağ şeritte bulunan sedan araç birden frene basarak yavaşlıyor ve sol şeride çapraz bir şekilde geçmeye çalışıyor. Karşı yol ile olan acil durum bağlantısından geçmeye çalışacağı anlaşılan araca sollama yapan tır şiddetli bir şekilde çarpıyor ve aracın arkası dümdüz oluyor. 


Bu kazada sedan aracın yaptığı davranış akıl alır gibi değil. Hem kontrolsüz bir şekilde iki şerit birden değiştiriyor hem de dönülmesi yasak olan acil durum yol bağlantısından geçmeye teşebbüs ediyor. Her halde çok acil bir durum oldu ve bu panikle bu birçok yanlış hareket yapmak zorunda kaldı diye düşünüyoruz. 


Diğer taraftan orta şeritteki aracı sollayan ağır vasıtanın sol şeridi kullanmasının da yasak olduğunu belirtmekte fayda var. Ancak burada tır sürücüsü, önündeki araç sağ şeritten dönme girişimi yapan sedan aracı görüp frene bastığı için sol şeride geçtiği anlaşılıyor. Orta şeritte seyreden aracın frene bastığı ve yavaşladığı görüntülerden anlaşılabilir. Her ne kadar tır sürücüsü bulunmaması gereken bir şeritte olsa da sedan aracın yaptığı hata nedeniyle bu sollamayı yapmak zorunda kalmış gibi görünüyor. Sonuçta bahsi geçen tır 40 ton ağırlığında oldukça uzun bir araç ve ani manevra yapmaya müsait olan bir araç olmadığı gibi fren mesafesi de oldukça uzun. Bu nedenle de ağır vasıtanın hatasının olmadığını düşünüyoruz. 

İlgili Konular

kaza 7121786458331205326

Yorum Gönder Yorumlar

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item