Genesis EQ900L modeli Mercedes E Sınıfı fiyatına satılsa tercih edilir mi?

Güney Koreli Hyundai markasının lüks markası olan Genesis oldukça özel ve lüks yeni bir modeli tanıttı. Hem çok lüks hem de büyük boyutla...

Güney Koreli Hyundai markasının lüks markası olan Genesis oldukça özel ve lüks yeni bir modeli tanıttı. Hem çok lüks hem de büyük boyutları ile Mercedes Maybach modellerini anımsatan model Hyundai'nin ilerisi için neler düşündüğünü bize anlatmaya çalışıyor olabilir.

Lüks sedan sınıfında ciddi anlamda Alman premium markaların hakimiyeti altında bulunuyor. Bu dünyanın neresine giderseniz gidin bu şekilde gerçekleşiyor. Sadece A.B.D'de durum biraz farklı. GM bünyesindeki Cadillac ve Ford bünyesindeki Lincoln markaları Alman premium markalara alternatif üretebiliyor ancak hiçbir şekilde tam olarak rakip olamıyorlar. 

Diğer taraftan Alman premium markalar arasında da çok büyük bir rekabet söz konusu ve özellikle çok lüks ve büyük modellerde Mercedes'in üstünlüğü bulunuyor. BMW ve Audi ise genel anlamda Mercedes'e yetişmeye çalışıyorlar. Ancak bahsettiğimiz modellerin S Sınıfı ve Maybach tarzında modeller olduğunu belirtmekte fayda görüyoruz. C, D ve E segmenti araçlarda durum daha farklı. Ancak burada ana konumuz üst sınıf lüks modeller.


Mercedes daha önce ayrı bir marka olarak öne sürdüğü Maybach'i Rolls Royce ve Bentley karşısında istediği başarıyı elde edememesinden dolayı bir alt marka olarak satışa sunmuştu. Bu uygulama ile beraber Mercedes, Maybach alt markası ile daha uygun fiyata satılabiliyor  ayrıca Rollys Royce ve Bentley gibi markalarla doğrudan rakip olmaktan da kurtuldu. Bu sayede kendisini hem BMW 7 Serisi hem de Audi A8 karşısında daha fazla alternatif ve lüks sunabilen bir marka haline getirmiş oldu. Kısacası İngiliz premium markaların altında ancak Alman premium markaların üstünde farklı bir sınıf ile kendine bir yer açmış oldu. Bu pazarlama politikası için Mercedes'in son zamanlardaki satış arttırmaya yönelik başarılı taktiklerinden sadece bir tanesi diyebiliriz.


Tüm bu Alman hakimiyeti altında Hyundai, Genesis alt markası ile Mercedes S Sınıfı'nın hakimiyeti altında bulunan segmentte geçtiğimiz aylarda G90 modelini tanıtmıştı. marka şimdi de bu modelin uzun ve daha lüks versiyonu EQ900L modelini tanıttı. Gerek görünümü gerekse de sunduğu lüks ile S Sınıfı'na oldukça fazla benzeyen modelin boyutları da standart Maybach modelinden bir miktar daha büyük. Sonuç olarak Genesis EQ900L modelinin bu modeli açıkça hedeflemeye çalıştığı oldukça açık bir şekilde anlaşılıyor. 
Genesis EQ900L modelinde kullanılacak motor ise 5.0 litre hacminde V8 silindir atmosferik-benzinli 425ps güce ve 520nm torka sahip. Bu güç 4 tekerleğe 8 ileri otomatik şanzıman ile aktarılıyor. Bu modelin tam karşılığında ise Mercedes Maybach S500-4 Matic modeli yer alıyor. Boyut, güç ve lüks olarak birbirlerine denk olan bu modellerin Güney Kore fiyatları ise aşağıdaki şekilde yer alıyor.
 • Genesis EQ900L -100 milyon Won - 87.000USD - 252.000TL 
  • Tahmini Türkiye fiyatı: 482.000TL
 • Mercedes-Maybach S500 4 Matic- 231 milyon Won - 201.000USD- 583.000TL
  • Türkiye fiyatı: 1.115.000TL 
 • Mercedes E400 4 Matic - 95 milyon Won - 83.000USD- 240.000TL

  Yukarıdaki fiyatlardan görüldüğü gibi Genesis böylesine lüks ve devasa model için kendi çapında oldukça uygun bir fiyat belirlemiş. Güney Kore fiyatlarından yola çıkarak her iki ülkede de satılan Maybach S500 4 Matic modellerini karşılaştırınca Genesis EQ900L modelinin Türkiye'de yeni Mercedes E350d modeli ile yaklaşık bir fiyata satılabileceğini görebiliriz. Böyle bir araç için aslında çok ama çok iyi bir fiyat olsa da ülkemizde iki markanın imajı arasında büyük uçurum bulunuyor.

  Ancak A.B.D ve Uzak Doğu piyasalarında Hyundai oldukça güvenilen ve saygı duyulan bir marka haline geldi. Bu nedenle marka imajından ziyade lüksü ve konforu önde tutan bu bölgelerdeki müşterilerinin EQ900L modelini tercih edebilirler. Sonuçta kendinden 2 alt sınıfta bulunan ve motor özellikleri olarak daha alt olan Mercedes E Sınıfı ile aynı fiyata böyle harika bir aracı almak mümkün görünüyor.   İlgili Konular

  yeni mercedes e sınıfı 6370787021333471391

  Yorum Gönder Yorumlar

  emo-but-icon

  Sosyal Medya

  Arama

  Facebook

  item