Porsche 911R tanıtıldı

Porsche markası tıpkı diğer markalar gibi turbo kullanımını günden güne arttırıyor. En son olarak Boxter modeli yeni ismi 718 ile berabe...

Porsche markası tıpkı diğer markalar gibi turbo kullanımını günden güne arttırıyor. En son olarak Boxter modeli yeni ismi 718 ile beraber 2.0 litre ve 2.5 litre turbo motorlara kavuşmuş ve atmosferik motor terk edilmişti. Daha sonra ise 911 Carrera modeli makyajlandı ve aynı şekilde atmosferik motorlar Carrera modellerinde de terk edildi ve down sizing operasyonu gerçekleşti. 

Şimdi ise Porsche atmosferik tutkunları için GT3 RS modelinin bile üstünde yer alacak olan saf sürüş aracı atmosferik motorlu ve 6 ileri manuel şanzımana sahip 911R modelini tanıttı. Modelde 4.0 litre boxer-6 silindirli 500ps güç ve 460nm tork üretebilen atmosferik bir motor bulunuyor. Bu motor 911 GT3 RS modeli ile aynı motor özelliklerine sahip olsada 25hp daha fazla güç üretebiliyor. Tork değerinde ise bir değişiklik bulunmuyor. Ayrıca 1370kg ağırlığı ile de oldukça başarılı olan modelin güç ve tork oranları atmosferik bir motor için gerçekten çok iyi ve aşağıdaki şekilde gerçekleşiyor. 
  • Güç/Hacim: 125 hp/lt
  • Tork/Hacim: 115nm/lt
  • Güç/Ağırlık: 365hp/ton
Bu değerler sayesinde 911R modelinde bulunan motor, günümüze kadar üretilmiş güç/hacim oranı en iyi 4. atmosferik motor unvanını da alıyor ve ne kadar başarılı ve safkan olduğunu gösteriyor. Ayrıca bu harika verileri 4.0 litre hacim ve 6 silindirli bir motor ile elde ediyor olması gerçekten de takdiri hak ettiğini gösteriyor. Ortalama yakıt tüketimi ise 13.3lt/100km ile oldukça yüksek ancak böyle bir araç için bu veriyi yazmanın ve takmanın çok da anlamı bulunmuyor.


Diğer taraftan GT3 RS modelinde 7 ileri PDK otomatik şanzıman bulunurken 911R modelinde 6 ileri sportif özelliklere sahip 6 ileri manuel şanzıman bulunuyor. Özellikle virajlı yollarda safkan sürüş deneyimi yaşatabilen bu ikili aracın 0-100km hızlanmasının 3.8 saniye ve maksimum hızının ise 322km/saat olmasını sağlıyor. Hızlanma değeri GT3 RS modelinden 0.4 saniye daha yavaşken son hız 8 km/saat daha hızlı. GT3 RS modelinin daha iyi hızlanmasını nedeni olarak ise çok hızlı vites değiştirebilen PDK şanzımana sahip olması olarak gösterilebilir. Bu arada 911R modelinin GT3'den 50kg daha hafif olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Bu kadar hızlı ve virajlar için yaratılmış bir modelin iyi durabilmesi için ise seramik kompozit fren diskleri kullanılmış. 


Diğer taraftan pist özelliklerine sahip olan modelin günlük kullanım için de oldukça uygun olduğu Porsche yetkilileri tarafından özellikle belirtilmiş. Bu nedenle arka kısımda dev ve sabit bir spoyler yerine Carrera modellerinden tanıdık otomatik açılabilir bir spoyler kullanılmış. Aracın üzerinde bulunan kırmızı şeritler çıkarılsa Carrera modellerinden çok da farkı olmayan model bu hali ile sadece ve sportif tasarımı bir arada sunabiliyor. 

Porsche 911R modelinin 184.900 dolarlık A.B.D fiyatı ise GT3 RS modelinden 54.500 dolar daha yüksek. Bu yüksek fiyatın en büyük nedeni olarak ise sadece 911 adet üretilecek olması gösterilebilir. Yani karşımızda geleceğin klasik ve koleksiyonluk araçlarından birisi duruyor.

İlgili Konular

YENİLİK 4973235383845882337

Yorum Gönder Yorumlar

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item