VW Phideon Türkiye'ye gelir mi?

Alman VW Grubu özellikle de VW markasına ait modelleri büyük bir gizlilik içerisinde test ediyor. Mercedes ve BMW'nin aksine yen...

Alman VW Grubu özellikle de VW markasına ait modelleri büyük bir gizlilik içerisinde test ediyor. Mercedes ve BMW'nin aksine yeni modeller test aşamalarında kamuflajlı olarak çok ama çok az görüntü veriyor. Diğer taraftan bu modelleri hem bu kadar iyi saklayıp hem de nasıl yol şartlarında test yaptıklarını anlamak gerçekten de oldukça zor.

Bu duruma örnek vermek gerekirse yeni VW Tiguan test aşamasında çok iyi bir şekilde kamufle edilmiş olarak sadece birkaç sefer görüntülenebilmişti. Diğer taraftan devam etmekte olan 2016 Cenevre Otomobil Fuarı'nda karşımıza şaşırtıcı bir model çıkmıştı. Şaşırtıcı dememizin nedeni ise bu modelin VW'in mükemmel saklama yöntemleri sayesinde ne ismini, ne şeklini, ne de böyle bir model üzerinde çalışıldığını bilmiyor olmamız olarak açıklanabilir. Bu modelin ismi ise Phideon olarak seçildi ve başlangıç olarak da Çin pazarı için satışa yakın bir zaman sonra sunulacak.

VW Passat GTE Hybrid Türkiye fiyat analizi

Markanın eskiden ürettiği ancak yakın zamanda üretimini emisyon skandalı kaynaklı olarak maliyet kaygıları nedeniyle durdurduğu üst sınıf modeli Phaeton yerine yeni bir model tanıtılıp tanıtmayacağı sürekli konuşuldu ancak müthiş gizlilik sayesinde bu konuda da bir arpa boyu ilerleme sağlanamadı. Ancak 2015 yılı içerisinde VW, lüks üst sınıfta yer alabilecek C Coupe GTE konsept modelini tanıtmıştı. Bu model isminden ve tasarımından da anlaşılabileceği gibi sportif 4 kapılı coupe yani VW CC tarzında ancak oldukça büyük bir konseptdi.

Yeni VW CC nasıl olabilir?

Her iki modelin tasarımları karşılaştırıldığı zaman ise büyük benzerliğin ortaya çıktığını açıkça söyleyebiliriz. Konsept modelin hatları doğal olarak daha ilerici ve sportif. Ancak konsept modellerin ve çizim çalışmalarının bir çoğu zaten üretim modellerinden çok daha farklı olabiliyor. VW Phideon ise çok farklı görünmüyor ve modern çizgilerin büyük bir çoğunluğu ehlileştirilerek korunmuş.

Solda C Coupe GTE Concept sağda VW Phideon
Aracın tasarımı neredeyse her açıdan C Coupe GTE modeline benziyor. Jantların tasarımı ise büyüklükleri dışında birebir aynı ve bu da bir nevi işaret sayılabilir. Sadece Phideon modelinin ön panjur tasarımı bir önceki kasa Passat modeline ciddi anlamda benziyor ve fazlasıyla da sırıtıyor. Tasarımcıların kötü görünmese de neden böyle bir panjur dizaynı yaptığını anlamakta güçlük çekiyoruz. 

Solda C Coupe GTE Concept sağda VW Phideon
Aracın kokpiti incelendiğinde ise konsept model ile olan benzerliklerin burada da karşımıza çıktığını görüyoruz. Üretim modelinde bulunan bilgi eğlence sistemi, direksiyon simidi ve kontrol düğmeleri diğer VW modelleri ile aynı olsa da genel tasarım anlayışı ve yerleşim konsept model ile aynı. Ayrıca dış asarımdaki VW Passat benzerliği kokpitin içinde de fazlasıyla kendi gösteriyor. Sonuç olarak ustaca saklanarak karşımıza çıkan modelin C Coupe GTE'den ve Passat modelinden ilham alınarak tasarlandığı oldukça açık bir şekilde anlaşılıyor.

Solda C Coupe GTE Concept sağda VW Phideon
VW Grubu tarafından A6, A7, A8, Q5 ve Q7 gibi modellerde de kullanılan MLB platformu üzerinde yükselen Phideon modeli 5.05 metre uzunluğuna sahip. Bu uzunluğu ile Mercedes S Sınıfı ve BMW 7 Serisi gibi modellerden yaklaşık 20cm daha kısa ve VW Passat'dan da 28cm daha uzun. Diğer taraftan yeni tanıtılan Mercedes E Sınıfı'ndan 12cm, BMW 5 Serisi'nden ise 15 daha uzun. Sonuç olarak eğer uzunluğu baz alacak olursak bahsettiğimiz sınıfların hiçbirine uyumlu görünmüyor.

VW yetkilileri modelin üst sınıf lüks spor sedan olduğunu belirtiyorlar ve üst sınıfta yer alması muhtemel konsept model ile olan büyük benzerlikleri yukarıda zaten incelemiştik. Görünen o ki VW, bu sınıfta Phaeton benzeri bir model ile yer almak yerine farklılık yaratarak sportif bir sedan ile yer almanın kendisine avantaj sağlayacağını düşünmüş. Aldığı bu kararda çok başarılı bir otomobil olmasına rağmen Phaeton modelinin iyi satış rakamları yakalayamamış olmasının da büyük etkisi olduğunu düşünüyoruz. 

Gelelim modelin Türkiye'de satılıp satılmayacağına ve satılması durumunda başarılı olabilme ihtimaline. Bize göre bu modelin ülkemizde satılma ihtimali oldukça yüksek. Çin otomobil pazarı ile Türkiye pazarı oldukça benzer. En son olarak BMW markası Türkiye ve Çin'de satılmak üzere 2.0 litre motora sahip olan 7 Serisi'ni tanıttı. Bu gelişmenin bile iki pazarın benzerliğini ortaya koyduğunu düşünüyoruz.

VW yeni 1.5 TSI motorlar hakkında ilk bilgileri yayınladı

VW Phideon'da şimdilik sadece 3.0 litre turbo-benzinli ve elektrik motoru destekli bir hybrid sistemin olduğu belirtiliyor. Şanzıman olarak ise VW amarok, Audi Q7, VW Touaref gibi modellerde kullanılan ZF üretimi 8 ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman tercih edilmiş. Bu tip bir yüksek hacimli motora sahip hybrid sistem ile gelmesi durumunda başarılı olma ihtimalini oldukça zayıf görüyoruz. Bu motor en üst versiyon olarak sunulabilir ancak VW markasının elinde bu modele fazlasıyla uyabilecek 2 farklı motor bulunuyor. Bunlardan birincisi VW Passat'da da kullanılan ve ülkemizde satılan 2.0 litre turbo-dizel 240ps güce sahip olan motor ikincisi de 2.0 litre turbo-benzinli 220ps ve 300ps olarak iki farklı güce sahip olan motor. Bu 3 seçenekten hangisi olursa olsun Phideon modeline oldukça uygun ve Türk tüketicisinin de oldukça hoşuna gidecektir.

VW Grubunun üst düzey üyesi Bentley'de bulunan süspansiyon sisteminin bir benzerine sahip olan modelin ülkemize bu motorlar ile gelmesi durumunda fiyatının ne olacağını bilemiyoruz ancak BMW 5 Serisi, Mercedes E Sınıfı ve Audi A6 gibi modeller ile benzer fiyatlarla satışa sunulursa bu modellerden müşteri çalma ihtimali olduğunu da düşünmeden edemiyoruz. Ayrıca 2.0lt turbo-dizel 240ps gücünde motora sahip olan Phideon bize göre hem D Segmenti hem de E Segmenti modellerine ilgi duyan müşterilerin ciddi anlamda ilgisini çekecektir diye düşünüyoruz.

VW ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız


İlgili Konular

YENİLİK 4665241956962920753

Yorum Gönder Yorumlar

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item