Ticari Ford modelleri için yeni 2.0lt turbo-dizel motorlar geliyor

Ford markası gerek binek gerekse de ticari araç sınıflarında oldukça kuvvetli bir marka olmaya devam ediyor. Bu başarısını ticari sektörd...

Ford markası gerek binek gerekse de ticari araç sınıflarında oldukça kuvvetli bir marka olmaya devam ediyor. Bu başarısını ticari sektörde daha da arttırabilecek yeni bir hamle ise Ford'un Avrupa ve Avustralya birimlerinden geldi. Yeni ekonomik ve güçlü 2.0 litre turbo-dizel motorların markanın ticari ürün gamında sunulacağı açıklandı.

Yeni sunulacak 2.0 litre motorların mevcutta kullanılan 2.2 ve 3.2 litre motorların yerini alması planlanıyor. 100ps  ile 240ps arasında değişen güçler ile sunulacak olan bu yeni motor serisinin ismi ise EcoBlue olarak açıklanıyor. Yerini alacağı 2.2 litre motora göre yaklaşık olarak %13 daha az yakıt tüketen EcoBlue motorlar ayrıca hem daha sessiz ve rafine hem de daha yüksek performansa sahip. Ayrıca katı Euro 6 emisyon değerlerine uyması için yeni tasarlanan EGR sistemi ve dizel partikül filtresi sayesinde %55 daha düşük NOx ve %10 daha düşük CO2 değerlerine sahip.

Motor hacminin düşmesine rağmen gücün artmasındaki en büyük etken ise yeni kullanılmaya başlanan VGT yani Değişken Geometrili Turbo sayesinde gerçekleşiyor. VGT sisteminin kullanılması sayesinde düşük devirlerde silindirler içerisine daha fazla hava gönderilebilecek. Bu sayede turbo motorların en büyük sorunu olan düşük devirlerdeki turbo boşluğunun (turbo-lag) önüne büyük oranda geçilmiş olunacak. 

Toplam 5.5 milyon km dayanıklılık testi yapılan yeni 2.0 litre turbo-dizel motorların tüm Transit modelleri ve pikap modeli Ranger'da kullanılması planlanıyor. Diğer taraftan 2015 yılında makyajlanan ve ülkemizde önümüzdeki aylarda satılmaya başlanacak olan makyajlı Ford Ranger'da ve diğer Transit modellerinde bu motorun 2017 yılı itibariyle kullanılmasını bekliyoruz. Görüldüğü gibi Ford'un bu hamlesinden sonra VW'in yakın zamanda ülkemizde satışına başladığı 2.0 litre turbo-dizel 204ps motoru artık yalnız değil. Ayrıca VW'in pikap modeli yakın zamanda makyajlanacak ve 204ps güce sahip ünitenin bu modelde de olma ihtimali bulunuyor. Diğer taraftan şimdilik herhangi bir dayanak noktası bulunmasa da 272ps güce sahip bir versiyonun da VW Amarok'da olabileceğinden bahsediliyor. Bu nedenle Ford'dan da makyajlı Ranger modelinde 2.0lt 240ps güce sahip olan motoru merakla bekliyoruz. 
İlgili Konular

GÜNCEL 6274583543729117941

Yorum Gönder Yorumlar

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item