Yazın kışlık lastik kullanılabilir mi?

Havalar Mart ayının bitmesiyle beraber ciddi anlamda ısınmaya başladı. Ticari araçlar için zorunlu olan kış lastiği uygulaması ise Ni...

Havalar Mart ayının bitmesiyle beraber ciddi anlamda ısınmaya başladı. Ticari araçlar için zorunlu olan kış lastiği uygulaması ise Nisan başı itibari ile kalktı. Zorunluluk olmasa da binek araç sahipleri kış lastiğinin önemini artık anlamaya başladı ve birçok sürücü bu lastikleri kış mevsiminde yaygın bir şekilde kullanıyor. Ancak havaların ısınması kış lastikleri yerine yaz lastiklerinin veya 4 mevsim lastiklerinin takılma zamanının geldiğini de haber veriyor. 

Not: Başlık resmimizdeki fotoğraf bir kış lastiğine ait değil ancak böyle bir durum kış lastiğinin yazın kullanılması sonucu başınıza gelebilir. İşin ciddiyetini göstermek açısından da bu fotoğrafı kullanmayı uygun gördük.

Lastik alırken yapılan hatalar nelerdir?

Kış lastikleri ile yaz lastiklerinin farkı nedir?

Temel olarak lastik hamuru kış lastiklerinde çok daha yumuşaktır ve düşük sıcaklıklarda yüksek silika oranları sayesinde kolay kolay sertleşmeyerek yumuşak kalırlar. Ayrıca  desenleri de daha farklıdır. Tabanda kılcal kanallar bulunur, tutunma ve su tahliyesi özellikleri düşük sıcaklıklarda yaz lastiklerine göre çok daha başarılıdır. Bu sayede yağmurlu, buzlu ve karlı hava koşullarında ve düşük sıcaklıklarda yola güvenli tutunmayı sağlarlar.

Tek lastik değiştirmek doğru mu?


  Kış lastikleri hangi sıcaklık koşullarında kullanılmalıdır?

Kış lastikleri genel olarak 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda en iyi sonucu verirler. Gece sıcaklıklarının 7 dereceye düştüğü zamanlarda ülkemiz şartlarında gündüz sıcaklıklarının 20-25 derece olduğu varsayılırsa Ekim ayı başı ve Mart ayı sonu arası kış lastiklerini kullanmak için uygun bir zaman sayılabilir. 20-25 derece sıcaklık bir nevi zorunluluk olduğu için vurgulanmaktadır. Gün içerisinde tak-çıkart yapılamayacağı için geçici bir durum sayılmaktadır ve sürekli olarak bu sıcaklıklarda kış lastiği kullanmak hem sürüşe hem de lastiğe zarar verir.

Lastiklerin nasıl depolanması gerekir?

Kış lastiklerini yazın da kullanabilir mi?

Kış lastiklerinin 20-25 derece üstündeki sıcaklıklarda uzun süre kullanılması tavsiye edilmez. Zaten yumuşak olan kış lastikleri sıcaklığın etkisi ile daha da yumuşarlar. Ayrıca desenleri daha kılcal yapıda olan bu lastikler yumuşamanın da etkisi ile taban ve yanak dirençlerini kaybetmeye başlarlar.  20-25 derecede bile özelliklerini kaybetmeye başlayan kışlık lastikler, yazın 40-45 dereceleri bulan sıcaklıklarda abartılı bir şekilde söylemek gerekirse pelteleşir ve aşırı bir şekilde esner. Bunun sonucu olarak;
 • Süngerimsi bir sürüş hissi olur
 • Sürüş sırasında lastik sesi ciddi oranda artar
 • Fren performansı düşer
 • Yol tutuş özellikleri azalır
 • Viraj kabiliyeti tehlikeli bir biçimde kötüleşir
 • Lastik daha çabuk ısınır
 • Isınma ve yumuşama sonucu özellikle yüksek hızlarda yarılma ihtimali artar
 • Tabanda bulunan dişler deforme olur ve yolunmaya başlar
 • Çukura sert düşülürse lastikte büyük balonlar oluşabilir
 • Lastiğin ömrü kullanım tarzına göre sadece tek bir yaz mevsiminde bitebilir
 • Yuvarlanma direnci daha da artacağı için performans düşer
 • Yuvarlanma direnci daha da artacağı için yakıt tüketimi artar
Lastik yüksek hızda neden patlayabilir?

Aşağıdaki videoyu mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz. Eski olan kışlık lastik ne kadar yumuşak bir yapıya sahipken yazlık olan yeni lastik oldukça serttir ve neredeyse esnememektedir. Her bir lastiğin üzerine arabanın ve yolcuların ağırlığı nedeniyle en az 250-300kg yük bindiği unutulmamalıdır.


İlgili Konular

TEKNİK BİLGİ 5428300363322162018

Yorum Gönder Yorumlar

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item