Aynı fiyata Mercedes SLC 180 mi? Yoksa Mazda MX-5 + VW Tiguan TSI DSG mi?

Mazda'nın belki de en efsane modellerinden birisi olan MX-5'in 4.nesli Türkiye'de satılmaya başlandı. 1. ve 2. nesillerinde...

Mazda'nın belki de en efsane modellerinden birisi olan MX-5'in 4.nesli Türkiye'de satılmaya başlandı. 1. ve 2. nesillerinde 1.6 litre motorlar bulunması nedeniyle daha sık rastlanan ancak 3. neslinde ÖTV ve MTV dezavantajına sahip 1.8lt ve 2.0 lt motorları nedeniyle satışı oldukça sınırlı kalan efsane modelin yeni kasasında kullanılacak 1.5 litre hacmindeki motor yüzleri güldürecek bir motora ve özelliklere sahip. 

1 yılı aşkın bir süre önce tanıtılmasına rağmen ülkemize daha yeni gelen efsane spor otomobil yeni kasası ile oldukça şık bir tasarıma sahip. Aracın gerek içi gerekse de dışı insanın kanının kaynamasına neden oluyor. Mazda'nın yeni Kodo tasarım dilini yansıtan bu tasarım detayları karşımıza çok sportif bir model çıkmasını sağlıyor. 


Fiyat Karşılşatırması

Ülkemize 2 farklı motor seçeneği ve 3 farklı donanım ile ile ithal edilecek olan MX-5'in fiyatları ise aşağıdaki şekilde açıklanıyor. 
 • 1.5 SKY-G -  Motion donanım - 102.000TL
 • 1.5 SKY-G -  Power donanım   - 112.250TL
 • 1.5 SKY-G -  Power Sense donanım - 119.000TL
 • 1.5 SKY-G -  Power Sense donanım - 150.450TL
Diğer taraftan Mazda MX-5 modelinin iki kişilik cabrio ve düşük hacimli motora sahip tek rakibi Mercedes SLC 180. 1.6 litre turbo-benzinli 156ps motor ile satılan ve ismi değişen Mercedes SLC modeli AMG donanıma, 9 ileri G-Tronic şanzımana ve 206.500TL fiyat etiketine sahip. Daha güçlü bir turbo motora ve otomatik şanzımana sahip olsa da arada bulunan 2 kat fark gerçekten de dikkat çekici. 


Biz de bu doğrultuda hem iki aracın boyutlarını ve performansını karşılaştırmaya hem de aradaki farka nasıl bir araç alınabileceğini araştırmaya karar verdik. Bu aracın hem güncel bir kasa olması, hem de aile için kullanılabilecek bir araç olmasına dikkat ettik. Ayrıca aradaki fark kadar da fiyatı olmalıydı. Tüm bunları yan yana getirince VW'in yeni tanıttığı Tiguan modeli ideal bir aday olarak karşımıza çıktı. Seçtiğimiz modelin özellikleri ise şu şekilde;

Yeni VW Tiguan 1.4TSI 150ps 7 ileri DSG şanzıman - Trendline Donanım
 • Fiyat: 100.708TL
 • Composition Color" Radyo-CD-MP3-WMA çalar (Türkçe dil seçenekli, 5" renkli dokunmatik ekran) ve 8 hoparlör
 • Klimatronik (3 bölgeli tam otomatik klima)
 • Bluetooth'lu mobil telefon hazırlığı
 • Çok fonksiyonlu deri direksiyon
 • 7J x 17" Montana aluminyum alaşım jantlar, 215/65 R17 lastikler
 • Park mesafe sensörleri (Ön-arka) -Görsel park desteği
 • Start/Stop sistemi
Şimdi ise VW Tiguan ve Mazda MX-5 modellerinin fiyatlarını toplayalım

Mazda MX-5 1.5 SKY-G -  Motion (102.000TL) +  VW Tiguan 1.4TSI DSG (100.708TL)

Her iki modelin toplam fiyatı= 102.000TL + 100.708TL =202.708TL

Mercedes SLC 180 AMG Paket fiyatı=206.500TL

Aynı fiyata Chevrolet Camaro 2.0 Turbo mu? BMW 4.18i Gran Coupe mi?
Görüldüğü gibi iki modelin baz donanıma sahip modellerinin fiyatları SLC modeline göre neredeyse 4000TL daha düşük. Bu fark bir üst donanım MX-5 seçilirse 6000TL Mazda tarafına geçiyor. Tiguan modelinde Comfortline donanım seçilirse 5000TL artışla yine Mazda tarafına geçiyor. Yani kısacası farklı donanım seçilmesi durumunda arada çıkan fark 200.000TL bedeli gözden çıkaran birisi için önemli bir rakam sayılmaz. Kısacası Mercedes SLC=Mazda MX-5 + VW Tiguan diyebiliriz.

İkinci El Değer Kaybı Analizi

200.000TL üzerinde harcama yapılmışken araçların ikinci elde ne kadar değer kaybedebileceğini de dikkate almakta fayda var. Mercedes marka değeri olarak Mazda'ya göre ülkemizde çok daha avantajlı bir konuma sahip. Ancak her iki aracın da bulundukları 2 kişilik cabrio sınıfı ikinci el satışında biraz sorunlu. Bu nedenle Mercedes SLC bile çok kolay elden çıkarılamayabilir. Ancak yine de Mazda'ya göre bu konuda çok daha avantajlı. Diğer taraftan Mazda'nın yarı fiyata sahip olması daha kolay satın alınabilir bir araç olmasını sağlıyor. İkinci el ancak az kullanılmış olarak bu tip bir araç almak isteyecek kişiler Mazda MX-5 modeline yönelebilir. Sonuç olarak Mazda MX-5 modeli daha fazla değer kaybedebilir ancak SLC'nin yarı fiyatına satıldığı için bu kayıp daha az hissedilecektir. 

Bu arada VW Tiguan modeli için de benzer bir ikinci el değeri analizi yapalım. Yeni VW Tiguan oldukça güzel bir model ve tercih edilen 150ps TSI-DSG kombinasyonu da rahat satılır bir niteliğe sahip. Ayrıca VW markası ülkemizde oldukça iyi ikinci el piyasasına sahip ve kolay kolay değer kaybetmiyor. Bu nedenle VW Tiguan modelinin ikinci el değer kaybı çok fazla olmayacaktır. Bu nedenle de bize göre Mercedes SLC'nin tek başına değer kaybı ile MX-5 + Tiguan toplamının değer kaybı birbirlerine yakın olacaktır. 

Ölçü Karşılaştırması

Boyut karşılaştırmasında farklı sınıfta yer alan VW Tiguan modelini hariç tutarak aynı sınıfta bulunan iki rakibi karşılaştıracağız. Mercedes SLC modelinin tüm ölçüleri Mazda MX-5 modelinden daha büyük. 4 farklı ölçü farkının ortalaması alırsa karşımıza Mercedes SLC modelinin %5.3 daha büyük olduğu ortaya çıkıyor. Diğer taraftan aşağıda teknik veriler kısmında belirtilen ağırlık rakamlarına baktığımız zaman SLC'nin 1460kg ağırlığı ile MX-5 modelinden 410kg daha ağır olduğu görülebilir. Bu rakamı yüzde cinsinden ifade edersek SLC, MX-5'den %39 daha ağır ve bu aralarında %5.3 boyut farkına sahip iki araç için çok büyük bir fark olarak öne çıkıyor. 

Yeni Mercedes C180 Coupe mi? BMW 4.18i Gran Coupe mi?Teknik Karşılaştırma

Teknik karşılaştırmada farklı sınıfta yer alan VW Tiguan modelini hariç tutarak aynı sınıfta bulunan iki rakibi karşılaştıracağız. Her iki model de benzer hacme sahip motorlara sahipken Mazda MX-5'de hava emişi atmosferik olarak gerçekleşirken SLC'de hava emişi turbo ile aşırı olarak gerçekleşiyor. Turbo'nun büyük avantajı sayesinde SLC özellikle tork açısından çok daha iyi bir değere sahip. Motor güçleri arasındaki fark ise tork farkı kadar yüksek değil. Zaten bu farklar Güç/hacim ve Tork/hacim değerlerinden açıkça görülebilir. 

Diğer taraftan MX-5'in yaklaşık olarak %39 daha hafif olması daha güçsüz olan motorunun dezavantajını büyük oranda kapatıyor. Bu sayede performans verileri arasındaki fark çok yüksek değil. MX-5 modelninin güç/ağırlık oranı bu sayede SLC modelinden daha iyi bir değere sahip. Ancak turbo beslemenin etkisi ile SLC 100km hıza 0.2 saniye daha iyi hızlanıyor ve maksimum hızı da 19km/saat daha yüksek. Her iki aracın da arkadan çekişli olması sürüş zevki konusunda şüphe bırakmıyor. Diğer taraftan motor torku arka tekerleklere Mazda'da 6 ileri manuel şanzıman ile, SLC'de ise 9 ileri otomatik şanzıman ile aktarılıyor. Yakıt tüketimi değerleri olarak ise Mercedes SLC bir miktar daha iyi olarak öne çıkıyor. 


Sonuç

Mazda MX-5 şanlı bir geçmişi olan ve tüm dünyada oldukça sevilen bir model olarak öne çıkıyor. Düşük ağırlığı, atmosferik motoru, arkadan çekiş sistemi ve 6 ileri manuel şanzımanı ile de saf ve zevkli sürüş özelliklerine sahip diyebiliriz. Ancak ülkemizde dünyada olduğu kadar iyi bilinen bir model değil. Fiyat olarak ise bize göre avantajlı bir fiyata sahip ve bu fiyata sıfır km başka bir cabrio araç bulmak da oldukça zor. Mercedes SLC ise daha güçlü bir motora, daha yüksek bir imaja ve büyük ihtimalle de daha konforlu bir sürüşe sahip ancak fiyatı da çok yüksek ve bu fark nedeniyle araya 1 adet VW Tiguan TSI DSG sığdırmak mümkün.  


Tüm bu nedenlerden dolayı 200.000TL'yi gözden çıkarmış olan özellikle de ailesi olan bir kişi hafta içi konforlu bir şekilde VW Tiguan DSG aracını kullanırken hafta sonu da Mazda MX-5 aracı ile sportif bir üstü açık araç keyfini sürebilir diye düşünüyoruz. Ancak Mercedes markası söz konusu olunca alternatif tanımayan kişi sayısı da oldukça fazla. Bu konuda oldukça katı olan ve karşılığında 2 değil 5 araç verilse değişmeyecek olan kişiler bile var diyebiliriz. Bahsettiğimiz fiyatı gözden çıkarmış, imajı önde tutan genç müşteriler bu karşılaştırmamıza gülmüş bile olabilirler. 

Görünümlerİlgili Konular

yeni vw tiguan fiyat 6525325262340106582

Yorum Gönder Yorumlar

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item