Yeni Honda Civic fiyatı ne kadar olabilir?

Özellikle Honda hayranları Yeni Honda Civic'in ülkemizde satılmaya başlanmasını dört bir gözle bekliyor. Sadece tamamen değişen dış...

Özellikle Honda hayranları Yeni Honda Civic'in ülkemizde satılmaya başlanmasını dört bir gözle bekliyor. Sadece tamamen değişen dış tasarımı ve kokpiti değil ayrıca tamamen yenilenen ve turbo beslemeye kavuşan motoru onu rakipleri karşısında önemli bir noktaya getirecek gibi görünüyor. Rakiplerinin neredeyse tamamı artık turbo beslemeye geçmişken mevcut Civic'de halen atmosferik bir motor kullanılıyor ve bu onu rekabette gerilere itiyor. Bu nedenle yeni modelinde bulunan turbo motoru ile daha kuvvetli olan modelin ülkemizde ne kadar fiyata satılabileceğini görmek istedik.

Yeni Honda Civic Türkiye fiyatları açıklandı

Yeni-eski Honda Civic karşılaştırması için tıklayınız

Fiyat analizimizi daha önceden A.B.D'de açıklanan fiyatlar üzerinden gerçekleştireceğiz. Bu yolu seçmemizin nedeni ise hem eski hem de yeni Civic fiyatlarına bu ülkeden ayrı ayrı ulaşmış olmamız. Tablodan anlaşılacağı gibi önceki kasaya göre çok daha fazla fiyat yükselmesi olmayacak gibi görünüyor. Altta bulunan tabloda üst kısımda eski Civic fiyatları altta ise yeni Civic fiyatları bulunuyor. EX-L donanıma göre hesap yapacak olursak modelin fiyatının 22,840 dolardan 24,700 dolara çıktığı görülüyor. Bu da yaklaşık olarak %4 fiyat artışına denk geliyor. Bu artış tamamen yeniden tasarlanmış bir model için gayet makul görünüyor. 

Üstte eski Civic altta yeni Civic fiyatları (CVT otomatik) (A.B.D)  belirtilmiştir

Bu fiyatları Türkiye'deki mevcut Civic modellerine göre uyarlarsak EX-L modeline denk olan 1.6lt otomatik Executive donanımına sahip olan model Nisan 2016 itibariyle 82,110TL liste fiyatıyla satılıyor. Bu da yeni Civic'in  yaklaşık 3300TL fiyat artışıyla yaklaşık 85,500TL gibi bir fiyata satılabileceğini gösteriyor. Bu fiyatın CVT otomatik şanzıman için geçerli olduğunu belirtmekte fayda görüyoruz. Diğer taraftan aşağıdaki paragrafta tüketim karşılaştırması yaptığımız VW Jetta 1.4 TSI 150ps DSG otomatik aracın Highline donanım ile fiyatı yaklaşık olarak 89.000TL. 

Yeni Honda Civic'de kullanılan 1.5 litre turbo-benzinli 173hp gücündeki motor, CVT otomatik şanzuman ile ortalama olarak 8.1 lt/100km tüketime sahip. Bu tüketim değeri 90km sabit hız ve otoyol kullanımında 6.7 lt/100km'ye kadar düşebiliyor. Şehir içi kullanımda ise 9.1lt/100km yakıt tüketiyor. Tüketim değerleri rakiplerine bakıldığı zaman çok da etkili görünmüyor. Örneğin aynı sınıfta bulunan ve daha düşük güçteki turbo motora sahip VW Jetta 1.4 TSI 150ps -7 ileri DSG otomatik fabrika verilerine göre ortalama olarak 5.0lt/100km tüketime sahip. Bu tüketim değeri 90km sabit hız ve otoyol kullanımında 4.3 lt/100km'ye kadar düşebiliyor. Şehir içi kullanımda ise 6.1lt/100km yakıt tüketiyor. Ancak esas değerlendirmeyi model piyasaya çıkıp yol şartlarında denedikten sonra yapmak daha mantıklı. Markalar bu tüketim değerlerini farklı test koşullarda yaptığı için değişiklik gösterebiliyor. 

Yaptığımız analizin sonucu olarak Yeni Honda Civic fiyatının benzer motor ve donanıma sahip VW Jetta'dan daha ucuz olacağını gösteriyor. Diğer taraftan bu fiyat ile satılması durumunda Fransız ve Güney Koreli rakiplerinden daha pahalı, Alman rakipleri olan Opel ve Ford ile de benzer fiyatlara sahip olabileceği söylenebilir. Ancak yeni Civic artık kuvvetli bir turbo motora sahip ve bu sayede geri kaldığı rekabete tahmin yürüttüğümüz fiyat ile dönerse satış rakamlarını ciddi oranda yükseltebilir. Ayrıca Honda CR-V modelinde de sunulan 1.6 litre turbo-dizel 120ps ve 160ps güce sahip motorlar ile de satışa sunulursa bulunduğu zorlu sınıf içerisinde ilk 3'ü zorlayabilir diye düşünüyoruz. 

Kompakt Sedan sınıfında yer alan diğer modeller


İlgili Konular

yeni honda civic fiyat 3863286877217561824

Yorum Gönder Yorumlar

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item