Yeni Hyundai Elantra Sport tanıtıldı

Hyundai'nin C Segmenti Sedan modeli Elantra yakın bir zaman önce tanıtılmış ve ülkemizde de satılmaya başlanmıştı. Sportif görünümü v...

Hyundai'nin C Segmenti Sedan modeli Elantra yakın bir zaman önce tanıtılmış ve ülkemizde de satılmaya başlanmıştı. Sportif görünümü ve yeni 136ps gücünde turbo-dizel motoru ile heyecan yaratsa da 1.6 litre benzinli motorlarda turbo seçeneğinin sunulmuyor olması hayal kırıklığına neden olmuştu. Ayrıca birçok rakibinin turbo-benzinli motora sahip olması modelin satış rakamlarını etkileyebilir diye düşünüyoruz..


Bu durumu iyi bilen Hyundai yetkilileri yeni ve oldukça güçlü bir 1.6lt turbo-benzinli versiyonu motor seçenekleri arasına eklediler. Elantra ismi Güney Kore'de Avante olarak kullanılıyor ve bu motora sahip model ilk kez bu ülkede satışa sunulacak. Bu motor ürettiği 204ps güç ile aynı hacimdeki motorlar içerisinde en güçlüler arasında yer alıyor. Tork değeri ise sınıfı standartlarında ve 265nm olarak açıklanıyor. Ayrıca 7 ileri çift kavramalı şanzıman seçenekler arasında yer alıyor. Motorun gücüne vurgu yapan Sport uzantısına sahip olan Hyundai Elantra bu teknik veriler sayesinde 0-100km hızlanmasını 8 saniyede tamamlayabiliyor. Tüketim verileri henüz açıklanmamış olsa da rakipleri ile benzer seviyelerde olabilir. 

Yeni Hyundai Elantra ve rakipleri ile karşılaştırma için tıklayınız

Aracın genel görünümü normal Hyundai Elantra'dan çok farklı olmasa da sportifliğe vurgu yapan detaylar yok değil. Daha sportif tamponda büyük hava yarıklarına yer verilmiş ve ledli gündüz farlarının da görünümü daha farklı. Ayrıca panjur çevresindeki krom çıta yerini parlak siyah çerçeveye bırakmış. 18inch ebadındaki jantlar ve 225/40 ebadındaki lastikler ile sportif vurguyu desteklemiş.Aracın arkasında ise tampon tamamen farklı bir şekilde tasarlanmış. Tamponun altında bulunan difüzör şeklindeki çıkıntılar ve tamponun kenarındaki yarıklar arka tasarıma ciddi anlamda keskin bir görünüm kazandırmış. Ayrıca çift çıkışlı çift krom egzoz uçları sportifliğe katkı sağlamış. Stop lambaları ise daha farklı bir şekilde yanıyor ancak bu Güney Kore'de satılan versiyona özgü bir detay da olabilir.Hyundai'nin Elantra modelini ülkemize bu motor ile getirmesi durumunda oldukça dikkat çekeceğini düşünüyoruz. Rakiplerinin neredeyse tümü turbo beslemeli düşük hacimli benzinli motorları tercih ediyorken bu büyük eksikliğin giderilme vakti bize göre geldi de geçiyor. 

Hyundai ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız

İlgili Konular

yeni hyundai elantra fiyat 6882889691697217926

Yorum Gönder Yorumlar

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item