Yeni VW Touareg konsept modeli tanıtıldı

VW'in E-SUV segmentinde bulunan modeli Touareg ilk kez olarak konsept modeli ile yüzünü gösterdi. Daha önceden A.B.D'de bir başka...

VW'in E-SUV segmentinde bulunan modeli Touareg ilk kez olarak konsept modeli ile yüzünü gösterdi. Daha önceden A.B.D'de bir başka konsept modelin benzeri olan büyük SUV modeli test sırasında neredeyse kamuflajsız görüntülenmişti ve oldukça da ilgi çekmişti. Bu modelin yeni Touareg mi yoksa A.B.D'ye özel başka bir model mi olduğu anlaşılamamıştı.


Şimdi ise Çin'de gerçekleştirilen 2016 Beijing Otomobil Fuarı'nda model hakkında daha detaylı bilgiler edinebileceğimiz T-Prime Concept modeli tanıtıldı. Burada "T" harfi büyük bir ihtimalle Touareg'in baş harfini simgeliyor, Prime ise "İlk" anlamına geliyor. Yani bu konsept model için "İlk Touareg" diyebiliriz. VW'in son zamanlarda tanıttığı konseptlere oldukça sadık kalarak yeni modellerini çıkarması bize modelin nasıl olabileceği hakkında güzel bilgiler veriyor. Genel anlamda bakılırsa arkadan ve yandan yeni Tiguan modeline oldukça benziyor ancak boyutların iriliği de açıkça belli oluyor. 


5070mm uzunluğu ile mevcut Touareg modelinden 171mm daha uzun olan T-Prime Concept'in boyu ayrıca sınıfının önemli modellerinden BMW X5'den 184mm, Audi Q7'den ise 18mm daha uzun. Bu da gösteriyor ki karşımızda Audi Q7'den bile daha iri bir model duruyor. Ayrıca bu uzama rahat bir 3. koltuk sırasının gelebileceğini de müjdeliyor. Uzunluğun yanında  1999mm genişliği ile BMW X5'den 61mm, Audi Q7'den ise 31mm daha geniş. Bu boyutları ile yeni Touareg tüm yolcular için oldukça cömert yaşam alanı sunacak gibi görünüyor. 


Konsept modelde güç ünitesi olarak ise şarj edilebilir yani Plug-In Hybrid sistem kullanılmış. 2.0lt turbo-benzinli 248hp güce ve 370nm torka sahip içten yanmalı motora 134 hp gücünde ve 350nm torka sahip elektrikli motor eşlik ediyor. Diğer taraftan hem içten yanmalı hem de elektrikli motor aracın önünde bulunuyor. Akü ve yakıt deposu ise arka tarafa yerleştirilmiş. Toplamda üretilen 382hp güç ve 720nm tork ise 4 tekerleğe 8 ileri hybrid otomatik şanzıman vasıtasıyla iletiliyor. 

2 farklı motora sahip olan modelde 3 farklı sürüş modu bulunuyor. 
 • Piller boş olduğu zaman - Sadece içten yanmalı motor
  • Benzin tüketimi: Ortalama 8.1lt/100km 
 • E-Mode: Piller dolu olduğu zaman ekonomik sürüş - Sadece elektrikli motor
 • GTE Mode: Hybrid kullanım İçten yanmalı + Elektrikli motor
  • Benzin tüketimi: Ortalama 2.7lt/100km 
  • 0-100km hızlanma: 6 saniye
  • Maks. hız: 224km/saatİlgili Konular

yeni vw touareg 1964786175395355948

Yorum Gönder Yorumlar

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item