Motor sesi mi? Egzoz sesi mi demeli?

Otomobiller performansları, konforları ve görünümleri kadar sesleri ile de otomobil severleri ciddi oranda etkilemektedirler. Ancak oto...

Otomobiller performansları, konforları ve görünümleri kadar sesleri ile de otomobil severleri ciddi oranda etkilemektedirler. Ancak otomobillerin çıkarttıkları bu sesler kimi zaman motor sesi kimi zaman da egzoz sesi olarak söylenmektedir. Çok güzel ve sportif sese sahip bir araç için genellikle motor sesi ifadesi kullanılmaktadır Ancak bu durumun kullanıldığından biraz farklı olduğunu düşünüyoruz ve analizimizi de bu konu üzerine yapacağız. 


Motor çalışma sesi

İçten yanmalı motorlar temel olarak birbirlerine bağlı olan birçok metal parçadan oluşur ve bunun sonucu olarak da bazı mekanik sesler çıkarırlar. Motor yağının parçalar arasında oluşturduğu film tabakası sayesinde birbirlerine olan sürtünmeler en az düzeyde olsa da ortaya çıkan çalışma sesi oldukça karakteristik bir sestir. Supapların açılıp kapanması, egzantrik ve krank milinin dönmesi, pistonların yukarı aşağı hareket etmesi, kayışlara bağlı olarak çalışan kasnak ve dişlilerin yataklarında dönmesi sonucu oluşan bu metalik ve mekanik sesler araçtan çıkan gür ve homurtulu seslerden oldukça farklı bir yapıya sahiptir.


Hava emiş sesi

Araçtan duyduğumuz seslerde emme sisteminden gelen sesin de payı vardır. Bunu anlamak da aslında çok basittir. Motor kaputunu açıp gaza basıldığı zaman havanın emildiği yerden gelen gür ses dikkatinizi çekecektir. Genelde bütün araçlarda standart olarak bulunan kutu içi kağıt malzemeden üretilen hava filtresi ve plastik muhafaza nedeniyle bu sesler bastırılmıştır ancak akışı rahatlatan açık hava filtresi kullanıldığı zaman çıkan ses genelde oldukça doyurucudur ve motorun kendisinden gelen metalik ve tat vermeyen şıkırtılı sesleri de bastırmaktadır.


Egzoz tahliye sesi

İçten yanmalı motorlarda silindirler içerisinde gerçekleşen yanma sonucu atık gazlar ortaya çıkar ve bu gazların silindirler içerisinden tahliye edilmesi gereklidir. Çok yüksek basınç ve sıcaklığa sahip olan bu gazlar ilk olarak silindirlerin her birine bağlı olan egzoz manifolduna yönlenirler ve buradan da egzoz borularına bağlanırlar. Manifold ve egzoz sistemi bağlantısı ise kıvrımlı bir yapıya sahiptir ve aracın altında düz bir yapıya dönüşür. İşte atık gazların atılması sırasında gerçekleşen gaz hareketi ve borular içerisindeki akış sonucu ortaya çıkan bu sesler araçta özellikle dışarıdan duyduğumuz seslerde büyük pay sahibidir. Ayrıca bu sesler katalitik konvertör, partikül filtresi, orta ve son susturucular sayesinde ciddi oranda azaltılır. Ancak her şeye rağmen bir miktar ses de gerek aracın içinde gerekse de dışında duyulur. 


Susturucu konusuna en güzel örnek olarak basit ve küçük motora sahip motosikletleri gösterebiliriz. Çok küçük 2 zamanlı bir motora sahip olsalar da abartı şekilde ses çıkarabilen bu araçlarda bazı kullanıcılar susturucu iptali yapmaktadırlar. Bu nedenle de sanki 50 tane otomobil geçiyormuş gibi ses çıkarırlar. Bu da çıkan sesin motor ile pek de alakalı olmadığını gösterir niteliktedir. 


Sonuç olarak motor sesi olarak adlandırdığımız sesler yanmış gazların atıldığı egzoz sistemi, yanma için ihtiyaç olan havanın temin edildiği emiş sistemi ve motorun kendi çıkardığı metalin metal ile çalışması sonucu çıkan seslerden oluşmaktadır. Ancak bu seslerde aslan payı egzoz sistemindedir.


Aynı motora sahip Mercedes S600 ve Pagani Zonda üzerinden ses analizi

Mercedes'in M120 koduna sahip olan V12 silindirli motoru oldukça pürüzsüz ve sessiz çalışma karakterine sahip bir motordur ve markanın en üst seviyesinde yer alan S - Sedan, CL - Coupe ve SL -Cabrio modellerinde kullanılmıştı. Turbo beslemenin birkaç model dışında adının bile edilmediği o dönemde yüksek güç ancak yüksek hacim ve çok silindir sayesinde doğal bir şekilde elde edilebiliyordu. 

Ayrıca modelin hangi motora sahip olduğunu gösteren uzantılarda motorun hacmi ile ifade ediliyordu. Bu nedenle V12 motora sahip Mercedes modelleri hem arkada 600 uzantısına hem de aracın C sütununda V12 armasına sahiptiler. Bu araçlar görüldüğü zaman kalp atışları iyiden iyiye artardı. Günümüzde de Mercedes 6.0lt V12 atmosferik emişli motoru S600 ismi ile hala kullanılmaktadır ve geleneği devam ettirmektedir. 


M120 V12 motoru kullana modeller ve üretildiği yıllar ise;

1992-1999 600SEC/CL600 - C140
1991-1999 600SE/SEL- S600/L - W140-V140
1992-2002 600SL/SL600 - R129

M120 koduna sahip bu motorun sadece 6.0lt değil 7.0lt, 7.2lt ve 7.3lt olarak farklı versiyonları da bulunuyordu ve AMG amblemine sahipti. Ayrıca M120 V12 motor bir de İtalyan Super Sport otomobil üreticisi Pagani tarafından da tercih edildi. 6.0, 7.0 ve 7.3lt hacmindeki bu motorlar Pagani'nin 1999-2011 yılları arasında ürettiği farklı versiyonları olan Zonda modelinde çeşitli modifikasyonlarla yaygın bir şekilde kullanıldı. Günümüzde de Mercedes V12 motorunun turbo beslemeye sahip modelini kullanmaya devam ediyor.

Solda S600 modelinde M120 V12 motor sağda Pagani Huayra modelinde M120 V12 motor
Diğer taraftan aynı motora sahip olan Mercedes S600 ile Pagani Zonda modellerinin sesleri arasında dağlar kadar fark var. Mercedes S600 modeli dıştan bile sessiz olması ile övgü alırken Pagani Zonda modelinin Formula 1 araçlarını andıran sesi oldukça dikkat çekiyordu. 

Bu doğrultuda ilk olarak yukarıda bahsettiğimiz motor çalışma sesinin S600 modelinde nasıl olduğunu dinleyelim.Görüldüğü gibi çok yüksek hacimli ve 12 silindirli bir motor olmasına rağmen duyduğumuz ses duymayı beklediğimiz sesten oldukça farklı ve metalik ve mekanik sesler ağırlıkta.  Ayrıca tam olarak birbirlerinden ayıramasak da hava emiş ve egzoz tahliye sesi de net bir şekilde duyulabiliyor. Gaza basıldığında kuvvetli ve büyük bir motor ile karşı karşıya olduğumuz belli oluyor ancak yine de sonraki videoları izlemekte fayda var diye düşünüyoruz. 

Şimdi ise bu motorun bir türevinin bulunduğu Pagani Zonda'nın sürüş sesini dinleyelim


Görüldüğü gibi ilk videoda duyduğumuz sesten eser yok. Son olarak en can alıcı noktaya geliyoruz. Özel tasarım bir egzoz sistemine sahip W140 kasa S600 modelinin bambaşka bir kimliğe büründüğüne ve Pagani Zonda ile ne kadar benzer bir ses çıkardığına tanık olacağız. 

Mercedes W140 S600'de bulunan eşit uzunlukta borulara sahip özel imalat egzoz manifoldu
Özel yapım egzoz ile W140 kasa Mercedes S600 sesini dinleyelimİşte tam olarak demek istediğimiz de buydu. Bu araçta Pagani Zonda ile aynı sayılabilecek bir V12 motor var ancak tamamen yeniden tasarlanmış bir egzoz sistemi ile karşı karşıyayız. Bu da aslında duyduğumuz seslerin esas olarak egzoz sesi olduğu anlamına geliyor. Ancak burada önemli bir ayrım da bulunuyor.  Standart olarak satılan modellerde egzoz ve hava emiş sistemleri sessiz olması için bastırılmış bir yapıya sahiptir ve motorun çıkardığı mekanik sesler özellikle yüksek devirlerde ağırlıklı bir şekilde duyulabilir. Spor otomobillerde ise özel egzoz sistemleri ve performansa yönelik hava filtreleri kullanılmaktadır. Bu sayede hem güç ve performans artar hem de istenilen sportif sesler elde edilir. 

İlgili Konular

TEKNİK BİLGİ 1891323221644315750

Yorum Gönder Yorumlar

emo-but-icon

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item