Lüks ve çekici ancak satması zor 6 otomobil modeli

Yolda görüp "güzel araba acaba alsam mı almasam mı? Fiyatı da böyle bir araba için aslında oldukça uygun" dediğimiz ancak her ...


Yolda görüp "güzel araba acaba alsam mı almasam mı? Fiyatı da böyle bir araba için aslında oldukça uygun" dediğimiz ancak her seferinde vazgeçtiğimiz bazı otomobil modelleri vardır. Genellikle içimizdeki lüks donanım ve marka tutkusunun bu modeller ile ulaşılabilir olması ancak diğer taraftan ikinci elde oldukça zor satılabilir olmaları, yüksek değer kayıpları, yedek parçalarının pahalı olması ve bazen de yaygın olmayan servis hizmetleri dolayısıyla alım kararımızı gözden geçirerek bu hayalimizi iptal ettiğimiz modeller oldukça tanıdıktır.

Görünümü performansının üstünde 5 model


Jaguar X-Type

Ülkemize ilk geldiğinde BMW 3 Serisi  ve Mercedes C Sınıfı'na göre daha yüksek donanımın karşın daha düşük fiyatlarla satılmaya başlanan X-Type, Ford ailesinde kullanılan 2.0 dizel motor ile alınabiliyordu. Bu Jaguar marka bir araçta yer alan ilk 2.0 litre hacminde motordu. Bu sayede ülkemizde düşük vergi dilimine giriyordu ve uygun bir fiyatla Jaguar sahibi olunabiliyordu. Ancak gerek yedek parça ve servis konularındaki sorunlar gerekse de premium rakipleri karşısında yeterli kaliteyi yakalayamaması nedeniyle ikinci el değeri rakiplerine göre daha düşük seviyelerde kaldı ve çok tercih edilmedi.
Lancia Delta

Oldukça farklı ve çekici tasarıma sahip, bol krom aksesuarlı ve daha lüks donanıma sahip bir Fiat Bravo olsa da Lancia Delta bir çok insanın dönüp baktığı dikkat çekici bir model olmuştur. Sunduğu donanım seviyesi, görünümündeki farklılık ve geniş iç hacim özellikleri sayesinde bir dönem bazı kullanıcıları cezbetse de yüksek fiyatları nedeniyle satış rakamları başarılı olamadı. Satışı da durdurulan modelin ikinci el satış fiyatları çok fazla düşmese de alıcı kitlesi oldukça sınırlı olması nedeniyle elden çıkarabilmek için gerçekten büyük bir hayranını bulmak gerekiyor.

Sinema filmlerinde yer almış en popüler 8 araba modeliBMW 3 Serisi Compact

  BMW markasının neredeyse tüm modelleri ikinci el değerlerini iyi bir şekilde korur. Ancak üvey evlat muamelesi gören 3.16 ti Compact modeli için bunu söylemek oldukça zor. Farklı ön far tasarımı hariç E46 kasa kodlu ve çok sevilen Coupe kasası ile C sütununa kadar aynı hatları paylaşan model burdan sonrasında farklılaştı. Bu farklı arka tasarım BMW hayranları tarafından oldukça yadırgandı. ve sevilmedi. Ayrıca arka koltuk sırasının darlığı uzun yolculuklarda rahatsız edici olabiliyordu. Bu nedenle istenilen satış rakamlarını yakalayamadı ve Borusan Oto aracı yüksek iskontolarla satmak zorunda kaldı. Bu nedenlerle oldukça başarılı bir model olmasına rağmen oldukça düşük fiyatlarla satmak mümkün oluyor.

  Efsane olmuş 9 sportif BMW jantı

  Mercedes CLC

  Aynen BMW'de olduğu gibi Mercedes'in de neredeyse tüm modellerini elden çıkarmak oldukça kolaydır. Gerek marka imajı gerekse de konforu ve kalitesi sayesinde ülkemizde oldukça sevilen ve güvenilen bir marka olan Mercedes'in 2000-2007 yılları arasında üretilen W203 kasa C Serisi'nin Sport Coupe isminde bir versiyonu bulunuyordu. Bu model aynen BMW'de olduğu gibi ilginç ve çok da şık olmayan bir arka tasarıma sahipti. Tüm Mercedes modelleri oldukça iyi satış rakamları yakalamışken bu model bir türlü tam olarak sevilemedi ve satış rakamları oldukça düşük seviyelerde kaldı. Mercedes daha sonra W204 C Sınıfı'nda bu modele benzer olan CLC modelini bir kez daha denedi ancak yine başarılı olamayınca günümüz C Sınıfı'nda bu maceraya bir daha girmedi. Bunun yerine 4 kapılı A Sınıfı'nı üretti ve oldukça da başarılı oldu. 


  Mercedes Sport Coupe
  Mercedes CLC
  Mercedes CLC kokpit

  Saab 9-3
   İsveç'in gözde markalarından olmasına rağmen üretimi duran ve halen üretilmeyen Saab markası bir dönem GM grubu tarafından satın alındı ve ülkemizde de grubun diğer markası Opel ile beraber satılıyordu. Opel motoru ve şanzımanları ile donatılmış olan 9-3 modeli oldukça kaliteli, sağlam ve lüks bir modeldi. Ancak GM grubu markanın üretimini durdurunca satışları bıçak gibi kesildi. Elde kalan modellerde oldukça uygun bedellerle satıldı. Ancak piyasadan kalkmış bir markanın değerini koruması beklenemeyeceği için ikinci elde satılması da oldukça sıkıntılı gerçekleşiyor. Opel ile bir çok parçası ortak olsa da maalesef hak ettiği değeri koruyamıyor.
   Alfa Romeo 159

    Alfa Romeo markası İtalyan Fiat Grubu'nun premium algısına sahip bir markası olmasına rağmen ülkemizde  hiç bir zaman istenilen satış rakamlarını yakalayamamıştır. Bir çok kullanıcı alım yapacağı zaman markayı alternatifleri içerisine alsa da genelde Alman veya Fransız rakiplerini tercih etmiştir. Alfa Romeo 159 modeli ise gerek görünümü gerekse de sportif özellikleri ile oldukça dikkat çekici bir modeldir. Ancak karşılaşılan teknik arızalar ve işçilik sorunları nedeniyle istenilen satış rakamlarını bir türlü yakalayamamıştır. Bu nedenle ikinci elde de rağbet göremeyen 159 modeli ancak fanatikleri ve değer kaybını önemsemeyen kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir.

    90'lı yılların en unutulmaz 7 sportif otomobil modeli
    İlgili Konular

    satması zor lüks arabalar 523864631417634802

    Yorum Gönder Yorumlar

    Sosyal Medya

    Arama

    Facebook

    item