Mercedes G Sınıfı Professional ile özüne döndü

  1979 yılından beri üretilen, gerek sivil gerekse de askeri kullanım amaçlarıyla kendini fazlasıyla kanıtlayan ve aradan geçen 37 yıl...

 

1979 yılından beri üretilen, gerek sivil gerekse de askeri kullanım amaçlarıyla kendini fazlasıyla kanıtlayan ve aradan geçen 37 yılda tasarımı neredeyse hiç değişmeyen G Sınıfı ilk başlarda gayet sade ve arazi amaçlı bir araç olarak üretilmeye başlanmıştı. Ancak Range Rover ve Toyota Land Cruiser gibi hem arazide iyi olup hem de lüks özelliklere sahip olan modeller nedeniyle üretim amacından biraz sapmıştı.

Son üretilen modeller gerek lüks özellikler gerekse de arazi özellikleri ile kusursuz sayılıyor ancak yine de geçmişin ruhundan eksikler olduğu hissedilmeye başlanmıştı. Diğer taraftan bu durum sadece hislerle kalmamış gibi görünüyor ki Mercedes lüks özellikleri azaltılmış arazi kullanımına çok daha uygun G Sınıfı Professional modelini tanıttı. Öyle görünüyor ki bu yenilik modele tutkun olan kullanıcıların gayreti ile gerçekleşti.

Araçta bulunan lüks donanımların büyük bölümü ise bu araçta bulunmuyor. Deri yerine kumaş koltuklar ve halı paspaslar yerine de lastik paspaslar bulunuyor. Ayrıca artık neredeyse her araçta bulunan elektrikli camlar, direksiyonda kumanda düğmeleri ve basit bir müzik ünitesi de lüks G Sınıfı modellerinden oldukça farklı bir portre çiziyor. Ancak kısmi elektrikli - ısıtmalı koltuklar ve göstergeler arasındaki yüksek çözünürlüklü bilgi ekranı ve yüksekliği elektrikli olarak ayarlanan direksiyondan yine de vazgeçilememiş.


Aksesuardan bu kadar kısılırken aracın arazi özelliklerini arttıracak önemli değişiklikler yapılmış. Farklı bir süspansiyon sistemi sayesinde araç normal modelden 10mm daha yüksek. Ön ve arka yaklaşma açıları ise araziye çok daha uygun görünüyor. Normalde 30/30 olan açılar Pro modelinde 36/39 derece olarak belirtiliyor. 265/70 R16 ebadındaki lastikler de tamamen arazi kullanımına yönelik ölçülere sahip. Ayrıca aracın saf arazi aracı olduğunu vurgulayan ön farlardaki geçmiş modelleri hatırlatan koruma telleri, çelik ön tampon ve istenildiği takdirde bu tampona vinç takılabilmesi için gerekli boşluk da unutulmamış. Bagaj ise masif ahsap zemine sahip ve bu bile aracın safkan bir offroad aracı gibi görünmesini sağlıyor. Panjurda bulunan Mercedes ambleminin siyah olması ve krom kaplama kullanılmaması bile durumu açıkça özetliyor diyebiliriz.


Modelde kullanılan motor ise 245ps gücünde. 3.0lt V6 silindirli bir turbo-dizel  Bu motor ile beraber 7 ileri 7G-Tronic otomatik şanzıman tercih edilmiş ve aracın ortalama yakıt tüketimi 100km'de 9.9lt olarak açıklanıyor. Off road oranlarına sahip Sürekli 4 çeker sistemi olan araçta elektrikli olarak değiştirilebilen 3 farklı sürüş modu ve %100 kilitlenebilir diferansiyel bulunuyor. 592kg yük taşıyabilen aracın çekme kapasitesi ise 3200kg.Aracın arazi özelliklerinde artma meydana gelirken lüksün azalması sonucu normal G350d modeli için yaklaşık 91.000Euro olan rakam G350d Pro modeli için 80.000Euro olarak güncellenmiş.  Bu da yaklaşık olarak %12 fiyat indirimi anlamına geliyor ki gerçekten de iyi bir miktar sayılabilir. Bu fark aracı alabilecek kişiler için çok da önemli olmasa da gerçek anlamda bir arazi aracını minimum lüks ile isteyenler de mutlaka çıkacaktır. İlgili Konular

SUV 8298245766752432599

Yorum Gönder Yorumlar

emo-but-icon

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item