Mercedes Pikap nasıl olacak?

Mercedes'in pikap sınıfına girişi geçtiğimiz yıl kesinleşmişti ve yaklaşık 1 yıldır bu konuda önemli bilgiler birikti ve model il...

Mercedes'in pikap sınıfına girişi geçtiğimiz yıl kesinleşmişti ve yaklaşık 1 yıldır bu konuda önemli bilgiler birikti ve model ile ilgili ciddi tahminlerde bulunabiliyoruz. Ayrıca bazı kaynaklardan belirtildiğine göre Mercedes piakp 25 Ekim 2016 tarihinde resmi olarak tanıtılacak. Biz de bu doğrultuda tanıtım öncesinde merakları bir nebze olsun giderebilmek için model ile ilgili biriken tüm bilgileri bir araya getirip nasıl olabileceği konusunda bazı tahminlerde bulunacağız ve rakiplerine göz atacağız.

Mercedes Unimog 70 yaşında

Mercedes markası ticari ve arazi modelleri konusunda oldukça tecrübeli bir marka ve pikap modeli üretmek için geç bile kaldığını düşünebiliriz. Gerek ticari van, kamyon, kamyonet ve otobüs modelleri ile gerekse de bir çok devlet kurumunun ve ordularının kullandığı her araziye girebilen Unimog modelleri ile oldukça tecrübeli olan markanın gerçekten iyi ve adına yakışır bir pikap modeli ortaya çıkaracağına eminiz. 

Mercedes Unimog
Pikap sınıfı için 2015 yılı oldukça hareketli geçti  ve 2016 yılında bu tanıtım furyası devam ediyor. Mitsubishi L200 ve Toyota Hilux ve Nissan Navara yenilendi ve Makyajlı Ford Ranger'da yenilenmişcesine makyajlandı. Isuzu D-Max ise hem makyajlandı hem de daha düşük hacimli ve ekonomik yeni motor seçeneklerine kavuştu ancak henüz ülkemizde satılmaya başlanmadı. VW Amarok ise büyük bir sürprizle makyaj sonrası 2.0lt motoru bırakarak Audi Q7, VW Touareg ve Porsche Cayenne gibi modellerde kullanılan 3.0lt V6 turbo-dizel motora geçiş yaptı. Fiat markası da Toro ve Fullback olarak 2 ayrı pikap modeli ile bu rekabete katıldı. Ayrıca Renault markası yeni Nissan Navara bazlı Alaskan modeli ile, Hyundai ise Santa Cruz modeli ile pikap sınıfında yerlerini alacaklar.
Nissan Navara klonu Renault Alaskan
2017 ortasında veya 2018 başında satışa sunulması planlanan Mercedes pikap için ise elimizde oldukça fazla bilgi bulunuyor ve bu bilgiler aşağıdaki şekilde özetlenebilir.
  • Yeni Nissan Navara platformuna sahip olacak
  • Yeni Navara ve Renault Alaskan ile beraber İspanya'daki Nissan fabrikasında üretilecek
  • 2.3lt 4 silindir turbo-dizel 190ps güç ve 450nm torka sahip Nissan motor seçenekleri bulunacak
  • 3.0 litre 6 silindir turbo-dizel 260ps güç ve 620nm torka sahip Mercedes motoru sunulabilir
  • 6 ileri manuel ve 9 ileri otomatik şanzımanların olacağı kesin gibi görünüyor
  • Motor ve çekiş tipine göre 3000kg ve 3500kg çekme kapasitesine sahip olabilir
  • Üç donanım seçeneği (alt-orta-üst) ile sunulabilir
  • Mercedes B Sınıfı benzeri kokpit tasarımı, üst donanımda kokpit üstünde ekran bulunabilir
  • X Sınıfı, Z Sınıfı veya GLT model uzantısı ihtimali ancak büyük ihtimalle X sınıfı olarak görünüyor
  • Alt donanımlarda seçilebilir 4x4 çekiş sistemi ve 4x2 seçeneği, üst donanımda sürekli 4x4 çekiş sistemi

Mercedes pikap modelinin her ne kadar Nissan Navara ile ortak platforma sahip olduğu kesin olsa da genel görünüm olarak Renault Alaskan gibi klon bir model olmama ihtimali de bulunuyor. Mercedes yetkililerinin açıklamalarına göre Nissan alt yapısının kullanılacak olmasının tek nedeninin aracı istenilen fiyat seviyesine çekebilmek olduğu belirtiliyor. Aracın içinin ve görünümünün ise tamamen kendine özgü olacağı ve B Sınıfı'na benzeyeceği konuşulanlar arasında bulunuyor.
Ayrıca marka yetkilileri modelin ürün gamında hem siyah tamponlara sahip ticari baz versiyonun hemde binek modellerin yerine geçebilecek oldukça lüks özelliklere sahip üst versiyonların bulunacağını belirtiyorlar. AMG motora değil ancak AMG pakete sahip bir modelin de ürün gamında olacağı tahmin ediliyor. Her ne kadar Nissan Navara görünümlü ancak jantları Mercedes olan bir model gizli testlerde yakalansada bunun modeli gizleme amacıyla yapıldığı düşünülüyor. Bu test modelinde dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise çamurluklardaki plastikten ince dodikler. Bu basit ve ucuz görünen detay Mercedes Pikap'ın daha geniş olacağını gösteriyor olabilir.

Bu Nissan Navara altında aslında Mercedes Pikap gizleniyor
Fiyat konusunda ise giriş seviyesi Mercedes pikap modelinin diğer markaların orta veya üst modelleri ile aynı yada daha pahalı olabileceği beklenebilir. Sonuçta ortada Vito gibi bir örnek bulunuyor ve bu model en büyük rakibi VW Transporter ve Caravelle'e göre benzer donanım seçenekleri ile yaklaşık %10-15 civarında daha pahalı. VW Caravelle'in de diğer markalardan pahalı olduğu düşünülürse ve aynı metoda göre yola çıkarsak Mercedes Pikap'ın Japon rakiplerinden %20-%25, makyajlı VW Amarok V6'dan ise %10-15 daha pahalı olacağını tahmin edebiliriz. Bu da donanımlı bir Mercedes pikap'ın yaklaşık 150.000-160.000TL fiyata sahip olabileceğini işaret ediyor.

Binek araç yerine pikap alınır mı?

Mercedes'in pikap hamlesi sonrası Audi'nin de bu konuda hareketlenebileceğini tahmin ediyoruz. 2019 veya 2020 yılında tamamen yeni VW Amarok satışa sunulacak. Audi bu aracı alarak kolaylıkla bir premium pikap haline getirebilir. Diğer bir premium marka BMW'nin ismi bu konuda şimdilik hiçbir şekilde anılmasada Mercedes'in pikap modeline olan ilgiye ve Audi'nin bu konuda hamlesine bağlı olarak markanın bizi 2019 yılında yenilenecek X5 üzerinden şaşırtabileceğini düşünüyoruz.

BMW pikap üretir mi?

Mercedes'in pikap macerası nereden nereye geldi?

Mercedes X Serisi Pikap konsepti tanıtıldı, habere ulaşmak için tıklayınız

İlgili Konular

PİKAP 1789989490125923208

Yorum Gönder Yorumlar

emo-but-icon

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item