Aston Martin AM-RB 001 tanıtıldı

İngiliz Aston Martin markası 1913 yılında kuruldu ve o günden beri başarılı ve lüks araçlar üreterek günümüze kadar geldi. Şu anda İngili...

İngiliz Aston Martin markası 1913 yılında kuruldu ve o günden beri başarılı ve lüks araçlar üreterek günümüze kadar geldi. Şu anda İngiliz, Amerikan ve Kuveyt'li yatırımcıların öncülük ettiği bir ortaklığın elinde bulunuyor ve son 4-5 yıldır da ciddi ataklar yapmış durumda.

Super Sport ve Gran Turismo araçlar üreten marka şimdi de bir Hyper Sport aracını resmi olarak tanıttı. Konsept bir araç gibi görünse de karşımıza tam olarak üretilecek model bulunuyor. Teknik bilgileri henüz açıklanmadı ancak Ferrari LaFerrari, Bugatti Chiron, Pagani Huayra, Lamborghini Veneno, Koenigsegg One ve McLaren P1 gibi araçların bulunduğu bu milyon dolar üstünde fiyata ve 350km/saat üstü hıza sahip olan Hyper Sport sınıfındaki araçların genelde hem yol hem de pist versiyonları bulunuyor. Aston Martin de büyük bir atılım yaparak AM-RB 001 modelini bu sınıf için tanıttı.

Model son yılların başarılı ve ödülleri kimselere kaptırmayan F1 takımı Red Bull'un teknik departmanı ile birlikte tasarlandı. Mükemmel bir aerodinamik yapıya sahip olan araçta sürpriz bir şekilde aracın ortasında yer alan V12 atmosferik motor kullanılacak. Ayrıca aracın birçok yerinde kullanılacak olan hafif materyaller sayesinde ağırlığın oldukça düşük olacağı ve 1kg ağırlık karşılığı 1hp gücün olacağı belirtiliyor. Kısacası ağırlığı 1000kg olabilecek bir araç için 1000hp güç elde edilebilir. Ancak bu gücün atmosferik bir motordan elde edilecek olması oldukça da heyecan verici görünüyor. Bu da turbo ve elektrikli motorlar ile güçlendirilen birçok rakibinin aksine karşımıza farklı performansa ve karaktere sahip bir modelin çıktığı anlamına geliyor. Rakiplerinde sadece Lamborghini Veneno atmosferik bir V12 motor sunuyor. 

AMR LMP1
Her ne kadar yol için üretilecek bir model olsa da aracın pistte AMR (Aston Martin Racing) LMP1 Le Mans aracı kadar hızlı olacağı belirtiliyor. Yani karşımıza 99-150 adet arasında üretilecek hem pistleri hem de yolları fethedecek bir model yer alıyor. Model gerek 0-100km hızlanma gerekse de maksimum hız olarak tüm rekorları alt üst edebilecek bir potansiyele sahip gibi görünüyor. Ayrıca teyit edilmemiş olsa da fiyatının 2-3 milyon sterlin civarında olması bekleniyor. Bu da onu hem en hızlı hem de en pahalı model yapabilir. 

Aston Martin ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız
İlgili Konular

YENİLİK 8074098463426887563

Yorum Gönder Yorumlar

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item