Yeni V8 Bi-Turbo ile atmosferik motorlu Corvette bitiriyor mu?

Sekizsilindir.com olarak güçlü ve gür sesli V8 silindirli atmosferik-motorlardan ismimizi alıyoruz ancak günden güne gelişen ve yaygınlaş...

Sekizsilindir.com olarak güçlü ve gür sesli V8 silindirli atmosferik-motorlardan ismimizi alıyoruz ancak günden güne gelişen ve yaygınlaşan turbo teknolojileri atmosferik motorların maalesef sonunu getirmek üzere. Atmosferik motorların acıklı durumu ve  ve aşırı beslemeli motorların yaygınlaşması ile ilgili olarak son zamanlarda o kadar çok yayınımız oldu ki biz bile artık bu konuyu çok fazla tekrarladığımızı ciddi anlamda düşünmeye başladık. Ancak yeni bir patent başvurusu bu konu ile ilgili olarak bir başlık daha açmamız gerektiğini gösteriyor. Ayrıca öyle görünüyor ki bu başlıkların sonu bu gidişle gelmeyecek. (Başlık resmi temsilidir)
Burada sevindirici olan karşımızda down-sizing operasyonu olmasına rağmen 8 silindirin değişmemiş olması olarak göze çarpıyor. Ancak değişmeyen silindir sayısına rağmen motor hacminde marjinal bir düşüş olması da dikkat çekici. Son zamanlarda neredeyse bütün spor otomobil modellerinde kullanılan motorlarda bu şekilde bir gidişat söz konusu. Ferrari V8 motorunu korudu ve hacim düşürme ile atmosferikten vazgeçerek turboyu 488GTB ve California modeline entegre etti, Porsche de aynı şekilde yeni tanıttığı Panamera modelinde V8 motoru korudu ancak motor hacmini düşürdü ve turbo beslemeyi büyüttü. Bu motor yakın bir zamanda Bentley ve Lamborghini modellerinde de kullanılacak. 

Yeni Porsche V8 turbo motor Lamborghini ve Bentley'de de kullanılacak

Hatırlanacak olursa yakın bir zaman önce geleneksel bir 8.4lt atmosferik V10 OHV tipinde motora sahip olan Dodge Viper'ın da üretimine son verileceği resmi olarak duyurulmuştu. Son gelişme ise yüksek hacimli atmosferik ve geleneksel V8 motorları ile ünlü Amerikan GM (General Motors) grubu ile alakalı. Marka halen efsane Corvette modelinde ve bazı pikaplarında geleneksel yapıya sahip 5.2lt, 6.2lt ve 6.3lt atmosferik V8 OHV (bloktan egzantrikli) motorunu kullanmaya devam ediyor. Ancak son gelişmeler ile bu atmosferik motorun yakın bir zamanda ortadan kalkma ihtimali doğdu. 

GM V8 Bi-Turbo motor nasıl çalışıyor?

GM tarafından yapılan patent başvuru V8 bir motor söz konusu ancak motorda hem bi-turbo aşırı besleme sistemi hem de silindir de-aktivasyon sistemi bulunuyor. Her bir silindir kafasında üstten çift egzantrik  bulunuyor. Yani bir Amerikan geleneği olan OHV (bloktan egzantrik) yerine DOHC (üstten çift egzantrik) tercih ediliyor. V8 motorun dışında bulunan silindirler büyük olan düşük basınçlı turboya bağlıyken küçük ancak yüksek basınca sahip olan turbo iç kısımdaki silindirlere bağlı olarak çalışıyor. Gerektiği zaman devre dışı kalan silindirler ise dış kısımda bulunan düşük basınçlı büyük turboya bağlı. 


Sistem içteki 4 silindir ile çalışırken bir nevi 2.0lt V4 motor gibi çalışarak güç üretiyor ve çok daha az yakıt tüketiyor, 2220-250ps arasındaki bir güç üretmesi ise muhtemel görünüyor. Diğer taraftan sürücünün gaz tepkilerine göre büyük turbo ve dış kısımlardaki durmakta olan 4 silindir de devreye girerek maksimum güç ve tork elde edilmesini sağlıyor. Bu tip silindir de-aktivasyon sistemleri piyasada halen mevcut ancak genelde 4 silindirli turbo ve çok silindirli atmosferik motorlarda bulunuyor. 8 silindir ve 2 adet turbonun bulunduğu bir sistemde uygulanabilmesi hem performans hem de yakıt tüketimini birlikte sunabilmesi açısından çok önemli bir uygulama olabilir diye düşünüyoruz.

4 Silindir ile 200-250ps güç üretebilecek bu motorun büyük turbonun devreye girmesiyle 550-600ps civarında bir güç üretmesi bekleniyor. Motor hacminin ise GM'in daha önceden bir Cadillac konseptinde tanıttığı gibi 4.0lt - 4.2lt arasında olması muhtemel. Bize göre GM'in patent için başvurduğu bu motor yeni Chevrolet Corvette için muhteşem bir seçenek olabilir. Ayrıca üst sınıflarda bulunan E ve F Segmenti araçlarda ve lüks pikap modellerinde de mükemmel bir seçenek olarak karşımıza çıkabilir.


Diğer taraftan Chevrolet Corvette modelinde halen kullanılan bir de en üst seçenek bulunuyor. 6.2lt V8 supercharger aşırı besleme sistemine sahip olan bu motor yerine patente başvurulan 4.2lt V8 bi-turbo motor geçebilir. Ayrıca bu motorun atmosferik seçeneği de giriş seviyesinde sunulabilir. Bir önemli ihtimal de önümüzdeki yıllarda karşımıza çıkması muhtemel olan ortadan motorlu Corvette super sport araçta bu motorun kullanılması. Aynı tasarım ancak daha yüksek basınçlı turbolar ile bu motor rahatlıkla 700-750ps güç üretebilir. Sonuç olarak 6.2lt OHV V8 motorun yerini alacak olan silindir kapatma özellikli 4.2lt DOHC V8 bi-turbo motor ile Corvette modeli çok daha iyi bir araç olarak karşımıza çıkacaktır. Her şeye rağmen Viper'ın üretiminin sonlanması ve Corvette modelinde bile turboya geçilecek olması artık atmosferik motorların sonunun ciddi anlamda yaklaştığını gösteriyor ki Lamborghini ve Ferrari'de bu trendi orta vadede takip edecek gibi görünüyor. 

2017 ortadan motorlu Corvette en yakın fotoğraf

İlgili Konular

yeni chevrolet corvette 145923085725994335

Yorum Gönder Yorumlar

Sosyal Medya

Arama

Facebook

item